Technologinis progresas, skaitmenizacijos bumas, socialiniai bei ekonominiai pokyčiai visuomenėje įnešė nemažai naujovių ir į knygų leidybos industriją. O kaip pokyčiai knygų leidybos industrijoje paveikė skaitytojų įpročius? Kokios populiariausios knygos (vaga.lt/populiariausios-knygos) buvo pastarąjį dešimtmetį? Kokios knygos žmonėms patiks ateityje?
Pastarojo dešimtmečio pokyčiai knygų industrijoje
Per pastarąjį dešimtmetį knygų leidybos industrija išties pasikeitė: išpopuliarėjo nepriklausomos leidyklos ir asmeninė leidyba (savileidyba); audio knygos pralenkė elektronines knygas; novelių ir trumpųjų istorijų skaitomumas ženkliai smuko, tačiau išaugo poezijos ir negrožinės literatūros pardavimai.
Jei anksčiau žmonės dažniausiai pirkdavo knygas knygynuose, tai šiandien didžioji dalis knygų yra nuperkamos internetu.
Įdomu tai, jog skirtingai, negu buvo prognozuojama, elektroninės bei audio knygos neišstūmė tradicinių spausdintinių knygų – šios vis dar užima didžiausią rinkos dalį.
Kita vertus, per pastaruosius metus apskritai stebimas mažesnis žmonių susidomėjimas literatūra – daugelyje valstybių smunka tiek elektroninių, tiek audio, tiek spausdintinių knygų pardavimai. Kaip vieną pagrindinių to priežasčių galima įvardyti intensyvų žmonių įsitraukimą į skaitmenines medijas.
Negrožinė literatūra „ima viršų“
Šiandien skaitomiausios knygos yra negrožinės literatūros žanro, kai prieš dešimt metų skaitytojai dažniausiai rinkdavosi grožinę literatūrą.
Remiantis „Amazon“ duomenimis, per pastaruosius penkerius metus suaugusiems skirtos negrožinės literatūros pardavimai pakilo 22,8 procentais. Tuo tarpu jaunimui skirtos negrožinės literatūros pardavimai išaugo beveik 40 proc. Nielsen statistika rodo, kad JAV knygų rinkoje negrožinė literatūra yra bene du kartus populiaresnė negu grožinė literatūra.
Skaitytojų vertinamos kaip geros knygos – kokios jos yra dabar?
Įvairių šaltinių duomenimis, šiuo metu populiariausi negrožinės literatūros žanrai (pagal eiliškumą) yra memuarai ir biografijos, savipagalbos knygos, religijos ir dvasingumo knygos, sveikatingumo knygos, politikos ir socialinių mokslų literatūra.
Kalbant apie grožinę literatūrą, šiandien daugiausiai pajamų generuoja (pagal eiliškumą) romantinio/erotikos, kriminalinio/mistikos/trilerio, mokslinės fantastikos/fantastikos, siaubo žanrų knygos. Pastebima, jog per pastaruosius dešimt metų itin išaugo skaitytojų susidomėjimas romantinio/erotikos žanro knygomis (ypač elektroniniu formatu).
Žinoma, nepaisant išaugusio negrožinės literatūros populiarumo, visų laikų geriausios knygos – tą galima pastebėti įvairių šaltinių sudaromuose sąrašuose – yra grožinės literatūros žanro.
Žmonės skaito mažiau knygų
Daugelis tyrimų patvirtina, kad šiais laikais žmonės skaito mažiau knygų negu prieš dešimtmetį, ir šio rodiklio kritimas pastebimas kasmet. Tas ypač pasakytina apie vaikus – Nielsen duomenimis, JAV ir Jungtinėje Karalystėse per pastaruosius dešimt metų itin krito vaikiškų knygų pardavimai. Tikėtina, jog dėl ankstyvojo išmaniųjų technologijų naudojimo panašios tendencijos vyrauja ir Lietuvoje.
Interneto galimybės išstūmė knygas kaip pagrindinį informacijos šaltinį. Daugelis žmonių ieškodami tam tikros informacijos naršo internete, o popierinės knygos didžiąja dalimi tapo tiesiog atsipalaidavimo, laisvalaikio praleidimo priemone. Net ir mokyklose vis dažniau atsisakoma tradicinių vadovėlių, juos keičiant išmaniaisiais įrenginiais, elektroninėmis knygomis.
Vis tik tam tikri dalykai išliko nepasikeitę: kaip rašo „USA Today“, žmonės vis dar nori skaityti bestselerius – populiarias, daug dėmesio sulaukiančias knygas; knygų „krepšeliuose“ išlieka ir klasikinės, geriausios visų laikų knygos.
Ir, nepaisant skaitmenizacijos bumo bei kasdien mus pasiekiančio masinio informacinio srauto, – kaip ir prieš dešimtmetį, taip ir dabar, dažniausiai žmonės renkasi skaityti popierines knygas.
Pastarojo dešimtmečio TOP 5 knygos pasaulyje
Nors statistika rodo mažėjantį žmonių susidomėjimą knygų skaitymu, pasaulyje pripažintos geriausios knygos dažniausiai viršija pardavimų lūkesčius. Natūralu: įdomios knygos visuomet sulaukia savo skaitytojų rato, o kartais prireikia tik kelių teigiamų atsiliepimų, kad knyga sulauktų masinio susidomėjimo. Tokiu būdu ir gimsta populiarios knygos, autoriams ir leidėjams „sukraunančios“ milijonus.
Taigi kokios populiariausios knygos pasaulyje buvo pastarąjį dešimtmetį, remiantis pardavimų kriterijumi?
Pirma vieta atitenka E L James knygai „Penkiasdešimt išlaisvintų atspalvių“ kartu su kitomis trilogijos dalimis. Per pastarąjį dešimtmetį šių knygų buvo parduota beveik 35 milijonų egzemplioriais.
Į antrąją vietą patenka Michelle Obama knyga „Mano istorija“, kuri per dvejus metus nuo pasirodymo buvo parduota daugiau kaip 10 mln. tiražu.
Trečioji perkamiausia yra Paulos Hawkins knyga „Mergina Traukinyje“, kurios buvo parduota daugiau kaip 8 mln. kopijų.
Ketvirtoji populiariausia yra Johno Greeno knyga „Dėl mūsų likimo ir žvaigždės kaltos“, kurios parduota apie 8 mln. kopijų.
Penktoji vieta atitenka Veronica Roth romanui „Ketvertas. „Divergentės“ rinkinys“, kuris buvo parduotas daugiau kaip 6,6 mln. tiražu.
Atkreipiame dėmesį, jog populiariausių knygų pasaulyje sąrašo duomenys yra preliminarūs, surinkti naudojantis įvairiais šaltiniais.
Pastarojo dešimtmečio TOP 5 knygos Lietuvoje
Pastarąjį dešimtmetį Lietuvoje populiariausios buvo verstinės užsienio grožinės literatūros knygos. Pavyzdžiui, 2010-aisiais lietuvių autorių kūrinių vidutinis tiražas buvo beveik pustrečio karto mažesnis negu verstinės grožinės literatūros, panašus santykis išliko ir visą dešimtmetį.
Lietuvoje nėra sudarytų dešimtmečio populiariausių knygų sąrašų – preliminarius populiariausių ar perkamiausių knygų sąrašus kasmet sudaro leidyklos ar bibliotekos pagal skirtingus kriterijus. Būtent dėl to tokie sąrašai labiau yra šališki ir atspindintys tam tikra visuomenės grupę, o ne įvertinantys bendrąjį kontekstą.
Palyginę įvairius visą dešimtmetį sudarinėtus populiariausių knygų sąrašus Lietuvoje, išskyrėme keletą knygų, kurias galima priskirti kaip vienas skaitomiausių pastarąjį dešimtmetį Lietuvoje:
Jodi Picoult romanas „Mano sesers globėjas“ (pirmąkart Lietuvoje išleista 2010-aisiais);
Joanne K. Rowling pirmoji knygų apie Harį Poterį serijos dalis „Haris Poteris ir Išminties akmuo“ (išleista 2009-aisiais);
Waris Dirie kartu su Cathleen Miller parašyta knyga „Dykumų gėlė“ (išleista 2019-aisiais);
Delia Owens knyga „Ten, kur gieda vėžiai“ (išleista 2018 m.);
Kristinos Sabaliauskaitės knygos „Silva Rerum“ („Silva Rerum“ pirmoji dalis išleista 2008 m., paskutinioji – 2016-aisiais).
Ką žmonės skaitys ateityje?
Įvairios ateities prognozės yra itin populiarios. Žmonės mėgsta spėlioti, kas jų lauks ateityje: kaip atrodys visuomenė, politika, ekologinė situacija? Prie kokių pokyčių ar naujovių artėja žmonija?
Psichologai pastebi, jog ateities prognozės žmonėms padeda jaustis stabiliau ir aiškiau, tačiau jos taip gali nuteikti ir negatyviai. Nesunku pastebėti, jog šiandien, gyvendami itin sparčiai besikeičiančiais laikais, dažniau linkstame prie niūrių naujienų.
O ką galime pasakyti apie knygų industriją? Kokie pokyčiai, susiję su knygų skaitymu, mūsų laukia ateityje?
Grand View Research duomenimis, 2025-asiais pasauliniu mastu knygų industrijos generuojamos pajamos pasieks 125,2 milijardus JAV dolerių. Augimas susijęs su gerėjančia ekonomine situacija bei technologinėmis inovacijomis knygų industrijos rinkoje. Taip pat manoma, kad iki 2025 m. itin išaugs akademinių, edukacinių knygų pardavimai.
Mordor Intelligence prognozuoja, kad elektroninių knygų pardavimai dėl besivystančių technologijų iki 2025-ųjų išaugs apie 4,9 proc. (ypač Azijos regione). Taip pat toliau sparčiai augs ir internetinė knygų prekyba, mažės fizinių knygynų poreikis.
Spėjama, kad psichologinės ir savipagalbos knygos ir toliau sparčiai kops į skaitomiausiųjų sąrašus. Prognozuojama, kad ateityje didės distopinės, mokslinės fantastikos ir fantastinės literatūros paklausa bei populiarės eilinių žmonių (ne rašytojų) rašomos knygos – jau šiandien galime stebėti, jog pasauliui tampa vis labiau svarbu išgirsti įvairių žmonių balsus.
*Draudžiama www.zarasuose.lt paskelbtą informaciją naudoti kitose žiniasklaidos priemonėse be raštiško ar žodinio administracijos sutikimo, o jei sutikimas buvo gautas, būtina nurodyti www.zarasuose.lt kaip informacijos šaltinį ir naudoti aktyvią www.zarasuose.lt nuorodą. Publikuojamų straipsnių autorių nuomonė gali nesutapti su redakcijos nuomone, tačiau yra kiek įmanoma tiksli ir neklaidinanti. Už pateiktos informacijos aktualumą ir tikslumą atsako jos pateikėjai, mūsų informacijos šaltiniai. www.zarasuose.lt administracija neatsako už komentarus ir jų neredaguoja, tačiau pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi ar pažeidžia įstatymus. Už komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn.