PRADEDAME ŠILDYMO SEZONĄ – BŪKIME SAUGŪS

0
170

Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas prie Vidaus reikalų ministerijos Panevėžio priešgaisrinės gelbėjimo valdybos Zarasų priešgaisrinė gelbėjimo tarnyba kartu su Zarasų r. sav. gyventojais ruošiasi 2023–2024 m. šildymo sezonui ir siekiant išvengti gaisrų gyvenamuosiuose būstuose, nori priminti gaisro saugos taisykles.

Gerbiami individualių namų savininkai, nepradėkite šildymo sezono neišvalę dūmtraukio, krosnies. Bet koks šių šildymo sistemos komponentų užsikimšimas didina ne tik oro taršą ir mažina efektyvumą, bet ir didina gaisro riziką. Gyvenimo praktika ir skaudi statistika rodo, kad suodžiai dūmtraukiuose dega pas tuos, kurie neišsivalė dūmtraukių prieš kūrenimo sezoną, bei kas 3 mėnesius neatliko profilaktinio dūmtraukių valymo. Šildomuose krosnimis namuose gaisrai kyla, kai krosnys yra perkaitinamos, atsiranda plyšiai kaminų ar židinių sienelėse, pro kurias gali prasiveržti ugnis. Todėl, siekiant laiku pastebėti tuos plyšius palėpėse ir kitose gaisro atžvilgiu pavojingose patalpose, mūriniai dūmtraukiai su dūmų kanalais turi būti išbalinti. Taip pat pasitaiko atvejų, kai gyvenamuosiuose namuose ir butuose krosnys ir kietojo kuro katilai į dūmtraukį neretai jungiami lanksčiais ortakiais, kurie skirti šalinti palyginti nedidelės temperatūros orą (oro vėdinimui). Kai karšti degimo produktai pradegina ortakio sienelę ir patenka į patalpą, kurioje dažniausiai yra ypač degių medžiagų, kyla gaisras. Taip pat degimo proceso metu susidaro cheminių medžiagų, kurios papildomai intensyviai ardo šio tipo ortakį. Taigi, labai svarbu, kad šildymo įrenginiai ir dūmtraukiai būtų tinkamai parinkti, techniškai tvarkingi ir nuolat prižiūrimi.

Katilą eksploatuokite griežtai laikydamiesi katilo gamintojo nustatytos naudojimo tvarkos, naudokite tik tam katilui numatytą kurą, laikykitės saugos ir technologinių reikalavimų. Kūrenkite tik sausą kietąjį kurą. Drėgnas kuras pakuroje – ir šildo silpniau, ir jo reikia daugiau, ir šildymo sistema genda dažniau. Nedeginkite jokių atliekų. Degant medienos drožlių ar plaušo plokštėms ar iš jų gaminamų baldų gamybos atliekoms, plastikui, sintetiniams audiniams ir kitokioms šiukšlėms, išsiskiria ypatingai pavojingi sveikatai teršalai. Nereikėtų pamiršti, kad krosnies įkūrimas degiais skysčiais (benzino, žibalo, acetono ir kt.) ar kietojo kuro laikymas šalia krosnies gali baigtis gaisru. Kad iš krosnies pakuros iškritusios žarijos neuždegtų grindų, būtina prie jų prikalti skardos lapą arba įrengti nedegų pagrindą. Nepamirškite, kad negalima malkų bei kitų degių medžiagų laikyti ant krosnių arba arti jų, palikti atvirų pakuros durelių. Taip pat primename, kad gaisro židiniu gali tapti arti krosnies džiovinami drabužiai.

Kūrenant krosnis ypač pavojingos yra smalkės, todėl būtina laikytis tam tikrų taisyklių, nes galima jomis apsinuodyti. Iškūrenę krosnį neužstumkite sklendės per anksti, norėdami, kad krosnis per greitai neatvėstų. Sklendę galima visiškai uždaryti tik įsitikinus, kad ugnis jau baigė rusenti. Negalima išeiti iš namų, kai kūrenasi krosnis, arba palikti jos prižiūrėti mažamečiams vaikams. Baigti kūrenti krosnį reikia ne vėliau kaip likus dviem valandoms iki išvykstant iš namų arba einant miegoti.

Jei po ilgo nekūrenimo laiko, užkūrus krosnį ar židinį, dūmai ima rūkti į patalpas ir užsidegė dūmtraukis (suodžiai nevalytuose dūmtraukiuose dažniausiai užsidega vėjuotą dieną), iš krosnies pakuros reikia išimti degias medžiagas, o per dūmtraukyje esančią angą traukti krintančius suodžius ir žarijas ir šitaip mažinti temperatūrą dūmtraukyje.

Įspėjame, kad vanduo, naudojamas užsidegusiam dūmtraukiui gesinti, gali padaryti daugiau žalos nei naudos, nes degant suodžiams dūmtraukyje temperatūra pakyla, o vanduo, patekęs į dūmtraukį, akimirksniu virsta garais ir gali jį sugriauti ar susprogdinti. Jei nepavyksta taip padaryti, kuo skubiau užgesinkite ugnį kūrykloje, sandariai uždarykite krosnies dureles, kad nebūtų traukos ir ugnis negautų šviežio oro, ir kvieskite ugniagesius gelbėtojus skubiosios pagalbos tarnybų telefonu 112.

Gerbiami Zarasų r. sav. gyventojai, jeigu patalpas šildote elektriniais prietaisais, atminkite, kad pavojinga į elektros tinklą iškart įjungti kelis tokius elektros prietaisus, nes perkraunama elektros instaliacija, kaista laidai, gali įvykti trumpas jungimas ir dėl to kilti gaisras. Prisiminkite, kad elektrinius šildymo prietaisus reikia statyti  toliau nuo užuolaidų bei baldų. Taip pat nepalikite ant jų padžiautų rūbų, o išeidami iš namų elektrinius šildymo prietaisus būtinai išjunkite. Nemažai gaisrų kyla dėl savos gamybos elektrinių šildymo prietaisų naudojimo. Todėl būtina naudoti tik gamyklinius šildymo prietaisus, žinoma, prieš tai gerai susipažinus su jų eksploatacijos taisyklių reikalavimais.

Kiekvieną kartą pareigūnai ragina visus šalies gyventojus laikytis saugaus elgesio su ugnimi taisyklių ir primigtinai reikalauja įsirengti gyvenamosiose patalpose autonominius dūmų (smalkių) signalizatorius, kurie laiku įspėtų apie gaisro pavojų, išgelbėtų ne tik jų turtą, bet ir gyvybę.

Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento prie Vidaus reikalų ministerijos Panevėžio priešgaisrinės gelbėjimo valdybos Zarasų priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos informacija

*Draudžiama www.zarasuose.lt paskelbtą informaciją naudoti kitose žiniasklaidos priemonėse be raštiško ar žodinio administracijos sutikimo, o jei sutikimas buvo gautas, būtina nurodyti www.zarasuose.lt kaip informacijos šaltinį ir naudoti aktyvią www.zarasuose.lt nuorodą.

Publikuojamų straipsnių autorių nuomonė gali nesutapti su redakcijos nuomone, tačiau yra kiek įmanoma tiksli ir neklaidinanti. Už pateiktos informacijos aktualumą ir tikslumą atsako jos pateikėjai, mūsų informacijos šaltiniai.

www.zarasuose.lt administracija neatsako už komentarus ir jų neredaguoja, tačiau pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi ar pažeidžia įstatymus. Už komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn.

Parašyti komentarą

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami Video

Taip pat skaitykite