PRASTĖJANTI STELMUŽĖS ĄŽUOLO BŪKLĖ

9
235

2024 m. vasario 17 dieną vietos gyventojai kreipėsi į merę susirūpinę dėl prastėjančios Stelmužės ąžuolo būklės. Vasario 19 dieną Zarasų rajono savivaldybė, padariusi Stelmužės ąžuolo šakų būklės nuotraukas, kreipėsi į Valstybės saugomų teritorijų tarnybą ir Aukštaitijos saugomų teritorijų direkciją dėl gerokai suprastėjusios ąžuolo šakų būklės, kurią sukėlė netinkamos atramos.

Dar 2023 metų gegužės mėnesį Zarasų rajono savivaldybės administracija kreipėsi į Aukštaitijos saugomų teritorijų direkciją dėl valstybės saugomo gamtos paveldo objekto – Stelmužės ąžuolo būklės ir medžio šakų atramų. Dar tą patį mėnesį administracija organizavo susitikimą su asociacija Kraštovaizdžio ir želdynų ekspertų grupe (KŽEG) su prašymu įvertinti Stelmužės ąžuolo šakų būklę, atkreipė dėmesį į netinkamas atramas bei paprašė ekspertų įvertinti, ar naujosios šakų atramos neturi įtakos ąžuolo būklei. Asociacija greitai sureagavo į prašymą ir pateikė Stelmužės ąžuolo įvertinimą ir rekomendacijas šio medžio senolio ir jo aplinkos priežiūros ir tvarkymo darbams.

Stelmužės ąžuolo prižiūrėtojas yra Aukštaitijos saugomų teritorijų direkcija, kuri rūpinasi medžio gerove ir turi užtikrinti medžio gyvybingumą, palaikymą arba duoti leidimą tai daryti kitoms institucijoms.

Paskutiniai Stelmužės ąžuolo tvarkymo darbai buvo atlikti 2020 m. įgyvendinant Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos projektą „Stelmužės ąžuolo pritaikymas lankymui“. Įgyvendinus projekte numatytus darbus ir 2021 m. lūžus šakai, arboristai rekomendavo pastatyti papildomas atramas, pakeisti kai kuriuos projekte numatytus sprendinius ir pakeisti atramų pastatymo vietas, nes buvo netinkamai paruoštas jų pagrindas.

Zarasų rajono savivaldybės administracija kreipėsi į Aukštaitijos saugomų teritorijų direkciją su prašymu pakeisti naujai pastatytas atramas. Siekiant įvertinti Stelmužės ąžuolo būklę ir nustatyti ar (ir kokie) reikalingi tvarkymo darbai, Aukštaitijos saugomų teritorijų direkcija kartu su Valstybine saugomų teritorijų tarnyba pakvietė daugybę specialistų, 2023 m. birželio 28 buvo suorganizuotas nuotolinis pasitarimas, o liepos 20 d. – susitikimas vietoje prie Stelmužės ąžuolo. Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos atstovas, apžiūrėjęs visas Stelmužės ąžuolo šakų atramas, įvertino jas teigimai, tik pastebėjo, kad viena atrama išėjusi iš savo vietos, tad buvo priimtas sprendimas pakeisti tik tos atramos pastatymo vietą.

Aukštaitijos saugomų teritorijų direkcija 2023 rugsėjo 25 el. paštu kreipėsi į 7 potencialius tiekėjus dėl atramos pastatymo vietos keitimo kainos nustatymo. Kol tęsėsi finansavimo paieškos, direkcija iš anksto aktyviai ragino potencialius tiekėjus dalyvauti tvarkymo darbuose, darbo tvarka bendravo su daugeliu Lietuvos panašių darbų patirties turinčių įstaigų, įmonių atstovais. Lapkričio 10 d. direkcija oficialiai kreipėsi į 17 potencialių tiekėjų kviečiant dalyvauti ir teikti pasiūlymus. Nesulaukus pasiūlymų Stelmužės ąžuolo tvarkymo darbams atlikti, lapkričio 24 d. direkcija pirkimą paskelbė jau per Centrinę viešųjų pirkimų informacinę sistemą (CVP IS), tačiau pirkimas neįvyko, o vieninteliai dokumentus teikę tiekėjai nurodė didesnę nei numatyta darbų kainą.

Šiomis dienomis rajono Savivaldybės administracija intensyviai komunikuoja su Aukštaitijos saugomų teritorijų direkcijos ir Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos atstovais dėl pablogėjusios ąžuolo šakų būklės. Jeigu Aukštaitijos saugomų teritorijų direkcija laiku nesiims veiksmų, Stelmužės ąžuolas neteks dar vienos šakos.

Zarasų rajono savivaldybė administracija susisiekė su aukščiausią kvalifikaciją turinčiu arboristu, kuris sutiko nemokamai padėti gelbėjant ąžuolo šakas. Dabar Stelmužės ąžuolo šakų būklė priklauso tik nuo Aukštaitijos saugomų teritorijų direkcijos priimtų sprendimų, kuri turi išduoti leidimus ir vykdyti visus ąžuolo šakų atramų tvarkymo procesus.

Zarasų rajono savivaldybės administracijos informacija

*Draudžiama www.zarasuose.lt paskelbtą informaciją naudoti kitose žiniasklaidos priemonėse be raštiško ar žodinio administracijos sutikimo, o jei sutikimas buvo gautas, būtina nurodyti www.zarasuose.lt kaip informacijos šaltinį ir naudoti aktyvią www.zarasuose.lt nuorodą.

Publikuojamų straipsnių autorių nuomonė gali nesutapti su redakcijos nuomone, tačiau yra kiek įmanoma tiksli ir neklaidinanti. Už pateiktos informacijos aktualumą ir tikslumą atsako jos pateikėjai, mūsų informacijos šaltiniai.

www.zarasuose.lt administracija neatsako už komentarus ir jų neredaguoja, tačiau pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi ar pažeidžia įstatymus. Už komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn.

9 KOMENTARAI

  1. Stebint Zarasų savivaldybės politikos kryptis želdinių apsaugos ir pamiklotvarkos srityse, visai nenustebčiau, jei vietoje rajono tarybos politiką apsiėmę savarankiškai formuoti administracijos specialistai pasiūlytų nukirsti ir šį ąžuolą galiūną. Tiksliau, pasiūlytų jau nukirtę.

  2. Man atlyginimas,tai Jūsų suteikiama informacija,kad” Sėlių aikštėje” jau sukurtas naujas informacijos skyrelis” Vergų bokštas”. Ačiū, seksime įvykių aprašymą toliau, kokia dar ” išmone” pasidalinsite. Dabarčiai yra įdomu, kaip gyvena praeitis – vergai, užsilikę ir apsigyvenę bokšte.

  3. Kur tik guobiai, ten ir prapultis. Rajkoopsąjunga išparceliuota, dabar atėjo eilė medžiams. Vyt juos reikia iš mūsų gimtojo Zarasų krašto. Svetimšaliai nemyli mūsų krašto ir jo žmonių.

Parašyti komentarą

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami Video

Taip pat skaitykite