Šiais laikais, kai rūpestis energijos taupymu ir natūralia aplinka tampa vis svarbesnis, mechaninės vėdinimo sistemos vis dar įgauna svarbą. Šis populiarus sprendimas ne tik pagerina oro grynumą mūsų namuose, bet ir padeda sumažinti eksploatacines išlaidas.
Jeigu jums įdomu, kaip veikia mechaninis vėdinimas su šilumos rekuperacija ir ar verta įsirengti šilumos rekuperaciją, atsakymus į klausimus rasite šiame straipsnyje.
Papasakosime, kaip veikia mechaninis vėdinimas, ir paaiškinsime, kokia nauda galite tikėtis investuodami į ją. Taip pat pažvelgsime, kodėl šilumos atgavimas tapo pagrindiniu šiuolaikinės energiją taupančios ir pasyvios statybos elementu.
Atsigavimas – kas tai?
Rekuperacija arba mechaninė ventiliacija – tai pažangus procesas, kai pasenęs oras pakeičiamas grynu oru, tuo pačiu atkuriant šilumą. Mechaninė vėdinimo sistema su šilumos atgavimu atlieka pagrindinį vaidmenį efektyviame energijos valdyme gyvenamuosiuose pastatuose, biurų patalpose ir viešosiose patalpose. Tai modernus ir ekologiškas sprendimas, padedantis išlaikyti šiluminį komfortą jūsų namuose su minimaliomis energijos sąnaudomis.
Žingsnis po žingsnio suvokti atkūrimo principą
- Įsiurbimas siurbia orą iš pastato išorės. Tai šaltas, užterštas oras, nes jame gali būti dulkių, žiedadulkių, alergenų ir kitų mikroorganizmų.
- Surinktas oras patenka į vėdinimo įrenginį su šilumos atgavimu, t.y. į rekuperatorių. Ten jis filtruojamas. Tikslūs filtrai pašalina kietąsias daleles ir beveik 100 % plika akimi nematomų nešvarumų.
- Tuo pačiu metu vėdinimo kanalai surenka pasenusį orą iš įvairių namų patalpų, tokių kaip vonios kambarys, tualetas ar virtuvė. Panaudotas šiltas oras vėdinimo kanalais patenka į rekuperatorių.
- Rekuperatoriuje oro srautai praeina vienas per kitą. Priklausomai nuo vėdinimo įrenginio tipo, šie srautai gali būti iš dalies susimaišę arba išmetamas oras gali būti visiškai izoliuotas nuo lauko oro.
- Šilumokaitis atgauna šilumą iš šalinamo oro, šildant iš lauko paimamą orą.
- Jau panaudotas ir atvėsęs oras išmetamas į lauką, o šviežias, filtruotas ir pašildytas oras patenka į vėdinimo kanalus.
- Švarus ir pašildytas oras paskirstomas visose vietose, kur sumontuoti tiekimo ir išmetimo elementai.
Kaip rekuperatoriai taupo pinigus?
Daugelį metų gravitacinis vėdinimas generuodavo didžiausius šilumos nuostolius namuose. Kai kuriais skaičiavimais, pro ventiliacinius kaminus išeidavo iki 35 proc. Vidutiniame namų ūkyje tai reiškia 40 kWh nuostolių per metus už kiekvieną 1 m2.
Mechaninio vėdinimo su šilumos atgavimu įrengimas leidžia sumažinti šilumos nuostolius 75-90%. Tuo pačiu ši sistema tiekia atitinkamą gryno oro kiekį į kiekvieną kambarį. Norėdami apskaičiuoti paprastą atsipirkimo laikotarpį, galite vadovautis mūsų formule:
Investicinę kainą (rekuperatoriaus įsigijimas + įrengimas + metinės eksploatacijos išlaidos) padalinkite iš metinių sutaupytų lėšų. To dėka pamatysite, kiek metų atsipirks mechaninio vėdinimo su šilumos atgavimu pirkimas.
Sveikata ir komfortas – nefinansinė rekuperatoriaus nauda
Šilumos rekuperacijos įrengimas duoda ne tik finansinę naudą. Tai padeda išlaikyti visos šeimos sveikatą ir gerovę. Dėl mechaninės vėdinimo sistemos žmonės turi geresnes sąlygas dirbti, mokytis ir ilsėtis. Rekuperacija nuolat tiekia šviežią, filtruotą orą. Tai reiškia, kad šeimos nariai kvėpuoja oru, kuriame nėra teršalų ir alergenų. Šilumos atgavimo sistema taip pat padeda palaikyti nustatytą temperatūrą kiekvienoje iš patalpų, o tai ženkliai padidina šiluminį komfortą. Dėl šilumos atgavimo sistemos galite išvengti problemų, susijusių su vandens garų kondensacija ant sienų ir langų. Tai sumažina dėmių ir grybelių atsiradimo riziką, o tai padeda palaikyti sveiką ir malonią aplinką namuose.
Kokios yra rekuperatoriaus eksploatacijos išlaidos?
Į rekuperatoriaus eksploatavimo kaštus įeina elektros sąnaudos ir periodinis filtrų keitimas. Daug kas priklauso nuo prietaiso tipo, tačiau paprastai rekuperacijos eksploatacinės išlaidos yra nedidelės.
*Draudžiama www.zarasuose.lt paskelbtą informaciją naudoti kitose žiniasklaidos priemonėse be raštiško ar žodinio administracijos sutikimo, o jei sutikimas buvo gautas, būtina nurodyti www.zarasuose.lt kaip informacijos šaltinį ir naudoti aktyvią www.zarasuose.lt nuorodą. Publikuojamų straipsnių autorių nuomonė gali nesutapti su redakcijos nuomone, tačiau yra kiek įmanoma tiksli ir neklaidinanti. Už pateiktos informacijos aktualumą ir tikslumą atsako jos pateikėjai, mūsų informacijos šaltiniai. www.zarasuose.lt administracija neatsako už komentarus ir jų neredaguoja, tačiau pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi ar pažeidžia įstatymus. Už komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn.