SALAKE PASVEIKINTA SU 95-UOJU GIMTADIENIU GUVI IR ENERGINGA JŪRŲ MUZIEJAUS ĮKŪRĖJA

0
26
1

Gruodžio keturioliktąją Salako senolė Jadvyga Vida Žilinskienė šventė jubiliejų. Gerai žinoma Salako, Zarasų krašte ir net šalyje salakietė yra Jūrų muziejaus įkūrėja.

Vos ne kiekvienas  Zarasų krašto svečias būtinai užsuka į Salake esantį Gražutės regioninio parko lankytojų centrą, kur įkurtas Jūrų muziejus. Šį jūrų muziejų skiria keli šimtai kilometrų nuo jūros. Matyt, tokio tipo muziejus  vienintelis, kuris taip toli nutolęs nuo jūros.
 
Atvykę žmonės sako, kad žinojo, kad Zarasų  kraštas toli garsėja mėlynakiais ežerais, žaliaskariais miškais ir tyro vandens upėmis. Tačiau dažnas tik Salake sužino neįprastą ir netikėtą žinią, kad čia veikia Jūrų muziejus. Jis Jadvygos Vidos ilgamečio  darbo rezultatas. 
 
Ilgametę pedagogę Jadvygą Vidą Žilinskienę salakiečiai gerbia už tai, kad ji daugiau jėgų paskyrė mokyklai, kaimo bendruomenei ir jos žmonėms. Devyniasdešimt penkerių metų sulaukusi  moteris ir šiandien nestokoja jėgų, žaižaruojanti energija. Kiekvieną dieną savanorė skuba į savo muziejų, sutinka svečius. Dovanoja jiems žinias, asmeniniu pavyzdžiu nuteikia gražiam ir prasmingam gyvenimui.
 
Šiandien Jadvyga Vida prisimena muziejaus  steigimo pradžią. Niekas tada dar apie muziejų nesvajojo. Tai prasidėjo nuo eilinių eksponatų kaupimo  prieš daug daug metų. Tada ji, jauna mergaičiukė, pradėjo dirbti pradinių klasių mokytoja. Pas pradinukus į pamokas buvusioje Tetervinių septynmetėje mokykloje ji visada ateidavo ne tuščia: dažnai atsinešdavo į pamokas tai kriauklę, tai kitą surastą ar padovanotą unikalų jūros daiktą. Jauna mokytoja matė, kaip jūros turtais domisi vaikai ir kaupia juos. Sužinoję apie mokytojos pomėgį, atsiliepė ir šio krašto gyventojai, svečiai. Jų giminaičiai jūrininkai iš tolimų kraštų atveždavo mokytojai unikalių jūros gėrybių. Tada mokytoja net ir nesvajojo, kad šios jūros dovanos kada nors taps unikalaus muziejaus pradžia. Jadvyga Vida dėjo koralus, kriaukles, kitus daiktus į dėžę. Tų daiktų vis gausėjo, didėjo ir dėžių skaičius mokytojos Žilinskienės namuose. Sužinoję apie įdomius eksponatus pas Žilinskienę ėmė plūsti žmonės ne tik iš aplinkinių kaimų, bet ir Zarasų, kitų aplinkinių rajonų.
 
Taip mokytojos kolekcija plėtėsi. Jos namai buvo įtraukti į lankytinų vietų sąrašą. Svečių plūstelėjo tiek daug, kad teko eksponatams paskirti net vieną iš savo namo kambarių.
 
Plėtėsi muziejus ir namuose tapo ankšta. Dabar Jadvygos Vidos kolekciją vos sutalpina Gražutės regioninio parko lankytojų centro kelios salės. Jose unikali per kelis dešimtmečius kaupta jūros gyvūnų, spalvingųjų koralų, kriauklių, suvenyrų ir fosilijų kolekcija. Eksponatų skaičius nuolat auga. Jūrų muziejuje galima pamatyti didžiulį omarą, Japonų jūros ežiuką, džiovintą rykliuką, plėšrūnę piraniją, Indonezijos salose naudoti pinigėlius… Lankytojai išeina sužavėti nuo įspūdžių, kuriuos padovanoja Jadvygos Vidos surinkti eksponatai. Sužavėti lieka nuo kvapą gniaužiančių istorijų apie pavojingas jūrų keliones, nuodingąsias kriaukles, gydomuosius sepijų miltelius, stebuklingas Salako krašto radinių savybes.
 
Ekskursantai Žilinskienės įkurtame muziejuje gali susipažinti su retais, unikaliais ir egzotiškais eksponatais. Čia yra plėšrių žuvų – piranijų, ryklio liekanų, įvairių rūšių koralų, jūros ežių, vėžiagyvių ir daug kitų įdomių eksponatų. Muziejaus įkūrėja didžiuojasi ir labai retu, vieninteliu Lietuvoje eksponatu – jūrų lape.
 
Guvi senutė greitai susidraugauja su ekskursantais, ir jos jie nepamiršta – atsiunčia ir papildo Jūrų muziejų retais eksponatais. Tik buvusių muziejaus svečių dėka čia atsirado kriauklės iš Graikijos pajūrio, iš Raudonosios jūros ištraukti koralai, o iš Japonų jūros atkeliavo ežiukai. Kiekvienas eksponatas turi savo istoriją, ir kiekvienas brangus muziejaus įkūrėjai.
 
Jadvyga Vida per savo gyvenimo dešimtmečius sukaupė tūkstančius eksponatų, šiandien jie traukte traukia smalsuolius. Suprantama, geriausia gide po šį unikalų muziejų bus pati jo įkūrėja – ji žino kiekvieną eksponatą, jo įsigijimo istoriją. Dabar šiame muziejuje per 4500 eksponatų. 
 
Mokytoja yra aktyvi kraštotyrininkė, sukaupusi daug vertingos medžiagos apie Salako parapiją, Salake gimusius kunigus. Taip pat yra užrašyta daug prisiminimų apie iškilius salakiečius, kultūros paminklų aprašymų, Salako krašto Lietuvos laisvės kovotojus. Įdomu bendrauti su šio krašto šviesuole: ir šiandien ji žavi savo erudicija, kūrybingumu, yra kupina meilės savo darbui ir kraštui, turi nuostabią atmintį, kurios pavydėti gali daugelis jos bendraamžių. 95 metų sulaukusiais senolė guvi ir energinga. Jai didžiausias džiaugsmas – bendravimas su žmonėmis, domėjimasis krašto praeitimi teikia sveikatos, džiaugsmo ir kūrybos.
 
Šiemet Vida Žilnskienė dalyvavo Metų senjoro rinkimuose  2021. Ji šiuose rinkimuose buvo nominuota kaip veikliausia šalies senjorė. 
 
Jubiliejinio gimtadienio proga tą dieną Zarasų krašto Garbės pilietę Jadvygą Vidą Žilinksienę sveikino Zarasų rajono savivaldybės meras Nikolajus Gusevas, Salako seniūnijos seniūnas Renius Kisielius,  Salako bendruomenės „Sakalas“ pirmininkė Rita Pumputė. Meras Nikolajus Gusevas pasveikino jubiliatę, padėkojo už nuveiktus darbus, palinkėjo sveikatos, sėkmės ir gyvenimo džiaugsmo. Svečiai sugiedojo Jadvygai Vidai Žilinskienei „Ilgiausių metų“. 
Guvi senolė iš Salako nuoširdžiai pasakojo apie savo gyvenimą, sutiktus gerus žmones, džiaugėsi, kad likimas padovanojo puikią sveikatą ir daug jėgų, kuriuos ji paskyrė gimtajam kraštui ir bendruomenei.  
 
Artimiausi giminės jau iškeliavo Anapilin, palaidojo ir vyro gimines. Pasak Vidos Jadvygos, ji liko viena, bet ne vieniša.   Senolė  ir šiandien kupina jėgų, gražių sumanymų ir turiningos veiklos. 
 
Petras Ivanovas 
Nuotraukose –  jubiliatės Jadvygos Vidos Žilinskienės sveikinimo akimirkos Salake. 
 
Autoriaus nuotraukos  

2

3

 
 

*Draudžiama www.zarasuose.lt paskelbtą informaciją naudoti kitose žiniasklaidos priemonėse be raštiško ar žodinio administracijos sutikimo, o jei sutikimas buvo gautas, būtina nurodyti www.zarasuose.lt kaip informacijos šaltinį ir naudoti aktyvią www.zarasuose.lt nuorodą.

Publikuojamų straipsnių autorių nuomonė gali nesutapti su redakcijos nuomone, tačiau yra kiek įmanoma tiksli ir neklaidinanti. Už pateiktos informacijos aktualumą ir tikslumą atsako jos pateikėjai, mūsų informacijos šaltiniai.

www.zarasuose.lt administracija neatsako už komentarus ir jų neredaguoja, tačiau pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi ar pažeidžia įstatymus. Už komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn.

Parašyti komentarą

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami Video

Taip pat skaitykite