SELUONIŠKIAI TURI DAR VIENUS BENDRAAMŽIUS

0
236

Istoriškai svarbiais 1988 metais kartu su sąjūdžiu, tautos  kultūriniu, dvasiniu atgimimu, folkloro entuziastai ėmė burti aplink save bendraminčius, liaudies dainos mylėtojus. Taip po truputėlį ėmė gimti folkloro ansambliai, kurie šiais 2023 metais švenčia savo 35 metų kolektyvų sukaktis. Nedaug jų per visą Lietuvą suskaičiuotume, bet jų yra.

Tuo metu Zarasuose tas žmogus, gaivinantis folkloro žanrą, buvo Rimutė Vitaitė, subūrusi folkloro ansamblį „Seluona“.

Paskutinis šių metų šiltojo rugsėjo šeštadienis buvo skirtas folkloro ansamblio „Radasta” pagerbimui, kuriam vadovauja Rasa Zakarė ir Marytė Morkūnienė. Mat radastiečiai tapo bendraamžiai su mumis – Zarasų kultūros centras folkloro ansambliu „Seluona”, švenčiantys 35 metų kolektyvo sukaktį.

Dar 1987 metų pavasarį Marytės Morkūnienės paraginti, Trakų rajono gėlininkai susirinko į pirmąją ansamblio repeticiją, kurioje dalyvavo virš 20 dainuoti bei muzikuoti norinčių folkloro entuziastų. Pirmoji ansamblio vadovė buvo Audronė Makaveckaitė. Ansamblis iki šių dienų daugiausia atlieka autentiškas dzūkiškas dainas. „Radastos“ programoje daugiausia Trakų krašte užrašytos dainos, pačių ansambliečių iš savo tėvų ar senelių atsineštas repertuaras. Taip ir prasidėjo folkloro ansamblio „Radasta“ folklorinė veikla.

Sunkiais, veržliais perversmo bei atgimimo laikais susikūrę folkloro ansambliai „Seluona“, „Radasta“ ir kiti, sėkmingai gyvuoja iki šių dienų, tapdami savo kraštuose šviesuliais, išlaikančiais ir puoselėjančiais tradicinę kultūrą.

Vykome į Trakus kartu su kapela „Čir vir vyrai”, vadovas Gintaras Andrijauskas , veždamiesi muzikinę dovaną (savo krašto dainas, sutartinę, instrumentinius kūrinius), palaikymą ir kelis skanėstus iš Zarasų. Nuostabias gėles, kurias pavadinome radasta ir nuvežę įteikėme trakiškiams, mums padovanojo Zarasų profesinės mokyklos gėlininkai.

Kūrybinės veiklos koncerte dalyvavome kartu su folkloro ansambliais iš Trakų, Vilniaus, Širvintų, Kaišiadorių.

Profesionaliai, o kartu žaismingai bei šmaikščiai jubiliejinį renginį, trukusį 3 valandas, vedė LRT laidos „Duokim garo!“ vedėjai Loreta Sungailienė ir Liudas Mikalauskas.

Abu kolektyvai brandūs savo metų vėriniais, o taip pat nudirbtais darbais. Tad belieka jiems palinkėti prasmingai gyvuoti ir nepailsti dainuoti.

Na, o mes – seluoniškiai, vėl derindami pareigą su pasikultūrinimu, spėjome pasivaikščioti rudenėjančiu Trakų miestu bei apsilankyti pilyje.

Diana Skvarčinskaitė, ansamblių vadovė

Nuotraukos Gilmės Dainytės ir Emilijos Gaidytės

Zarasų kultūros centras

*Draudžiama www.zarasuose.lt paskelbtą informaciją naudoti kitose žiniasklaidos priemonėse be raštiško ar žodinio administracijos sutikimo, o jei sutikimas buvo gautas, būtina nurodyti www.zarasuose.lt kaip informacijos šaltinį ir naudoti aktyvią www.zarasuose.lt nuorodą.

Publikuojamų straipsnių autorių nuomonė gali nesutapti su redakcijos nuomone, tačiau yra kiek įmanoma tiksli ir neklaidinanti. Už pateiktos informacijos aktualumą ir tikslumą atsako jos pateikėjai, mūsų informacijos šaltiniai.

www.zarasuose.lt administracija neatsako už komentarus ir jų neredaguoja, tačiau pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi ar pažeidžia įstatymus. Už komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn.

Parašyti komentarą

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami Video

Taip pat skaitykite