SLOBODANO ČAVIĆO OBJEKTYVE – SERBIJOS KASDIENIS GYVENIMAS

0
56

Fotomenininko Slobodano Čavićo (Serbija) fotografijos paroda Dusetų dailės galerijoje atidaryta rugsėjo 23 d. ir truks iki spalio 20 d. S. Čavićas joje prisistato 50 nuotraukų ciklą „Kasdienis gyvenimas“.


Į parodos atidarymą atvyko jos autorius kartu su kolega fotografu Marko Mišeljić. Autorių sveikino Kultūros centro Dusetų dailės galerijos direktorius Alvydas Stauskas, fotožurnalistas, fotomenininkas, Lietuvos meno kūrėjų asociacijos prezidentas Jonas Staselis, gamtos fotografų klubo „Žalias skėtis“ prezidentas Rimantas Udras, fotografai, atvykę iš įvairių miestų. Parodos autoriui susikalbėti su gausiai susirinkusiais žiūrovais padėjo Simona Burokaitė. S. Čavićui parodos kuratorė Normantė Ribokaitė padovanojo dusetiškių Genadijaus Kovaliovo ir Vilijos Visockienės fotografijos albumą „Sartų haiku“. Svečias taip pat atvyko su dovana – savo fotografijos monografija „Mano žemė“.
Parodoje eksponuojami kasdieniai vaizdai iš mažo miestelio Šimonovci – egzotiški savo kitokia gamta, žmonių gyvenimo būdu, tačiau tuo pačiu yra nemažai lietuvio akiai įprastų kadrų, ypač vyresnės kartos žmonėms. Matome ir senąsias tradicijas puoselėjančius Serbijos gyventojus, ir jaunimą, kuris jau priėmęs modernų gyvenimo būdą.
Ši paroda tęsia Lietuvos ir Serbijos fotografų bendradarbiavimą. S. Čavićas yra dalyvavęs Dusetų dailės galerijos rengiamose fotografijos parodose „Žirgas fotografijoje“ (2022 m.) ir „Žirgas mene“ (2023 m.). Personalinę parodą 2019 m. čia yra surengęs kitas ryškus Serbijos fotomenininkas Zoran Đorđević. Dusetų dailės galerijos fotomenininkė Normantė Ribokaitė nuo 2023 m. priklauso Kragujevaco fotoklubui, yra priimta į Serbijos fotografijos asociaciją. Rugsėjo mėnesį dalyvavo Paračino mieste su personaline paroda tarptautiniame fotografijos Sarmate 2 festivalyje.
Serbijos fotografai savaitę viešėjo Lietuvoje ir fiksavo Zarasų rajono įdomiausias vietas – mūsų krašte, garsėjančiame šimtais ežerų ir unikaliu kultūriniu paveldu, yra ką fotografuoti! Tačiau ne tik gamta ir architektūra sužavėjo Serbijos fotografus. Bendravimas su žmonėmis, lietuviškas svetingumas – tai dalykai, palikę jiems giliausius įspūdžius. Slobodanas ir Marko namo išsivežė daug įsimintinų nuotraukų ir dar daugiau šiltų prisiminimų apie Lietuvą.


„Fotografuoju daugiau nei 30 metų. Domina įvairūs žanrai – gamta, makro fotografija, žurnalistika, sportas ir gatvės fotografiją, portretai, ypatingai mėgstu nespalvotą fotografiją. Patinka paprastuose žmonėse surasti kažką nepaprasto. Fotografuodamas noriu matyti visumą. Objektyvu užfiksuodamas akimirką, tampu jos dalimi, stengiuosi, kad toje akimirkoje įamžinta emocija ir stebinčiajam paliktų įspūdį. Fotografuodamas tampu savo laiko liudininku. Man ypatinga garbė, kad aš vykstu į Lietuvą kaip Serbijos fotografijos asociacijos atstovas ir tam tikra prasme būsiu Serbijos fotografijos ambasadoriumi. Džiaugiuosi, kad per mano nuotraukas Lietuvos žmonės galės labiau pažinti mano šalies kultūrą ir tradicijas.
Esu Belgrado fotoklubo ir Serbijos fotografijos asociacijos narys. 2020 m. įkūriau Šimanovci fotoklubą, kurio pirmininkas esu. Šiais metais Šimanovcuose rengiu tarptautinį fotografijos safarį. Per daugelį metų dalyvavau daugiau nei 300 meninės fotografijos salonų rengiamose parodose tiek savo šalyje, tiek užsienyje. Dėl to buvau pagerbtas tiek pat aukso medalių, kuriuos skyrė tokios prestižinės organizacijos kaip Serbijos fotografijos asociacija, FIAP, PSA ir MOL. 2022 m. buvau pripažintas sėkmingiausiu autoriumi Serbijos fotografijos asociacijoje (FSS). Taip pat esu pelnęs įvairių tarptautinių titulų, įskaitant: Excellence FIAP, Tarptautinė fotografijos meno federacija, Kompetencija EPSA, Amerikos fotografijos draugija, cMoL (asociacija Master of Light), Excellence (E.SSP) Šri Lanka, Artiste (A.NPS) Nikosija, Kipras. Serbijos fotografijos asociacija suteikė man FA1 FSS titulą. 2020 m. išleidau nuotraukų monografijos knygą „Mano šalis“, kurioje pristatoma mano fotografija iš visos mano gimtinės. Tarptautinė meno fotografų asociacija (IAAP) pripažino mano įgūdžius dviejose kategorijose: „Excellence“ ir „Maestro“, paskelbdama mane geriausiu fotografu pasaulyje. 2022 metais dalyvavau 200 šalies ir tarptautinių parodų, kuriose laimėjau virš 200 medalių ir virš 300 padėkų. Taip mane pastebėjo kolegė iš Lietuvos, Dusetų dailės galerijos parodų kuratorė Normantė Ribokaitė ir pakvietė surengti parodą Dusetose.“ Slobodan Čavić


Vilija Visockienė, nuotr. autorės

www.dusetukultura.lt

*Draudžiama www.zarasuose.lt paskelbtą informaciją naudoti kitose žiniasklaidos priemonėse be raštiško ar žodinio administracijos sutikimo, o jei sutikimas buvo gautas, būtina nurodyti www.zarasuose.lt kaip informacijos šaltinį ir naudoti aktyvią www.zarasuose.lt nuorodą.

Publikuojamų straipsnių autorių nuomonė gali nesutapti su redakcijos nuomone, tačiau yra kiek įmanoma tiksli ir neklaidinanti. Už pateiktos informacijos aktualumą ir tikslumą atsako jos pateikėjai, mūsų informacijos šaltiniai.

www.zarasuose.lt administracija neatsako už komentarus ir jų neredaguoja, tačiau pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi ar pažeidžia įstatymus. Už komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn.

Parašyti komentarą

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami Video

Taip pat skaitykite