SMURTO ARTIMOJE APLINKOJE PREVENCIJA

0
140

Lapkričio 13 dieną Zarasų rajono savivaldybės administracijos Didžiojoje salėje vyko susirinkimas smurto artimoje aplinkoje tema, kuriame dalyvavo asmenys, kurie savo darbe neišvengiamai vienaip ar kitaip susiduria su asmenimis, kurie kenčia nuo smurto artimoje aplinkoje.

Susitikime dalyvavo policijos atstovai, Zarasų rajono savivaldybės administracijos seniūnijų seniūnai, tarpinstitucinio bendradarbiavimo koordinatorė Nijolė Bikulčienė, Zarasų rajono smurto artimoje aplinkoje komisijos nariai, Visagino Šeimos Krizių Centro atstovės, Zarasų rajone dirbantys socialiniai darbuotojai ir kiti asmenys, dirbantys šioje srityje ir kasdien susiduriantys su smurto artimoje aplinkoje atvejais.

Susitikimą pradėjo jo organizatorė Zarasų rajono savivaldybės administracijos tarpinstitucinio bendradarbiavimo koordinatorė Nijolė Bikulčienė, kuri pristatė susitikimo tikslą – pasidalinti informacija apie smurto artimoje aplinkoje situaciją Zarasų rajone ir visiems, kurie pastebi smurto artimoje aplinkoje grėsmę žinotų kur kreiptis pagalbos, kad turime būti budrūs ir stengtis pamatyti žmones, kuriems reikia pagalbos. Pažymėjo, kad smurto artimoje aplinkoje pagalba yra teikiama ne tik aukoms, tačiau ir tiems, kurie yra smurto sukėlėjai. Paaiškino, kad rajono seniūnų dalyvavimas yra ypač svarbus, nes jie, kaip seniūnijų šeimininkai geriausiai mato šeimas, problemas ir jaučia, kai kam nors reikia pagalbos.

Zarasų rajono policijos komisariato Reagavimo skyriaus viršininkas Juris Streikus išsamiai pristatė šiuo metu esančią situaciją, pasakojo apie iškvietimų pobūdį, sprendimų priėmimų eigą ir problemas. Pristatė naujovę, kuria vadovaudamiesi policijos pareigūnai sprendžia smurto artimoje aplinkoje iškvietimo problemas – tai yra orderis, kurį policijos pareigūnai gali išduoti smurtaujančiam asmeniui, kuris orderio galiojimo metu (15 dienų) negali artintis prie nukentėjusio asmens ir kartu su juo gyventi. Jei asmuo, kuriam buvo pritaikytas orderis, neturi galimybės laikinai pagyventi kitoje paties surastoje vietoje, jam yra suteikiama galimybė laikinai pagyventi Socialinių paslaugų centro Nakvynės namuose.

Juris Streikus taip pat pabrėžė, kad išduoti orderį nėra jų, kaip pareigūnų, sprendimas. Policijos pareigūnai dirba su specialia programa, kurios pagalba yra užduodama 17 klausimų, o orderis išduodamas tik tada, kai į bent 3 klausimus yra atsakoma „taip“. Šis klausimynas yra sudarytas iš įvairių klausimų, kurie yra svarbūs nustatant ar tuo metu yra grėsmė smurto įvykiui artimoje aplinkoje. Orderis išduodamas ne kaip baudžiamoji, o kaip prevencinė priemonė.

2023 metų rudenį Zarasų rajone buvo išduoti 60 orderių, 45 kartus buvo užfiksuot orderio pažeidimai, 3 kartus buvo suteikta nakvynė Socialinių paslaugų centre.

Visagino Šeimos Krizių Centro teisininkė Mėta Paulauskė pristatė savo patirtį ir kasdienį darbą su smurto artimoje aplinkoje aukomis. Mėta Paulauskė pasakojo, kad šis centras dažniausiai atstovauja auką, stengiasi jai suteikti ne tik teisinę, bet ir psichologinę pagalbą.

Visas paslaugas, teikiamas Visagino Šeimos Krizių Centre galima gauti ir anonimiškai, jei asmuo pageidauja.

Visagino Šeimos Krizių Centras bendradarbiauja su policijos pareigūnais, jei iškvietimo priežastis yra smurtas artimoje aplinkoje arba yra grėsmė, kad tai gali tapti smurto artimoje aplinkoje atveju.

Visagino Šeimos Krizių Centro vadovė Laima Milovančevičė yra ir centro psichologė. Ji dalijosi patirtimi dirbant su smurto artimoje aplinkoje aukomis. Priminė, kad smurtas nėra tik fizinis, bet ir moralinis, jį pastebėti yra žymiai sunkiau. Dažnai specialistė susiduria su aukų savęs kaltinimu, neigimu ir baime, kurią patiria smurto aukos. Laima Milovančevičė prašė visų žmonių, susiduriančių su smurto aukomis, supratimo ir žmogiškumo teikiant paslaugas, nes šie klausimai yra labai skaudūs ir asmeniški.

Prašome visų, kurie pastebi smurtą artimoje aplinkoje arba bent jo grėsmę skambinti numeriu 112.

Jei reikia pagalbos, jei patiriate smurtą, tačiau nenorite kreipti į policiją, kviečiame skambinti į Visagino Šeimos Krizių Centrą numeriu +370 669 48570.

Kontaktai, kuriais galima kreiptis pagalbos:

  • Zarasų rajono savivaldybėje specializuotas kompleksines paslaugas smurto artimoje aplinkoje pavojų patiriantiems asmenims ir smurtą artimoje aplinkoje patyrusiems asmenims teikia Visagino šeimos krizių centras ( tel. 8 669 48570, el. p.viltisvskc@gmail.com).
  • Zarasų rajono socialinių paslaugų Krizių centras teikia informavimo, konsultavimo, socialinių įgūdžių palaikymo ir (ar) atkūrimo paslaugas, kitų būtinųjų paslaugų (asmens higienos, buitinių ir kt.) suteikimas ir (ar) organizavimas asmeniui (šeimai), laikino apgyvendinimo, jei asmuo (šeima) dėl patirto smurto, prievartos, nustatyto vaiko apsaugos poreikio ar kitų priežasčių negali naudotis savo gyvenamąja vieta (el. p. soc.paslaugos@gmail.com).
  • Zarasų rajono socialinių paslaugų centro bendruomeniniai šeimos namai teikia kompleksines paslaugas šeimai (tel. 8 647 90141, el. p. adamonienelaura@gmail.com).
  • Zarasų rajono savivaldybės viešosios įstaigos Pirminės sveikatos priežiūros centro Psichikos sveikatos centras teikia psichologo, psichoterapeuto konsultacijas (tel. 8 385 53930, el. p. zarasai@zarasupspc.lt,).
  • Zarasų rajono visuomenės sveikatos biuras teikia psichologo paslaugas (registracija paštu zarasubiuras@zarasai.lt, tel. 8 673 73009). Konsultuoja priklausomybių turinčius asmenis ir jų šeimų narius, motyvuoja keistis, supažindina su alternatyviais gydymo būdais, nukreipia pas specialistus (registracija el. paštu zarasubiuras@zarasai.lt, tel. 8 676 60908).
  • Zarasų rajono socialinių paslaugų centre teikiama laikino apnakvindinimo paslauga iš gyvenamosios vietos laikinai iškeldintiems smurtautojams (tel. 8 671 30823).

Daugiau informacijos apie smurto artimoje aplinkoje prevenciją Zarasuose: https://www.zarasai.lt/naujiena_smurto-artimoje-aplinkoje-prevencija-zarasuose_14795

Visagino Šeimo krizių centras socialiniuose tinkluose:

https://www.facebook.com/kriziucentrasinfo.kriziucentrasinfo/?locale=lt_LT

Zarasų rajono savivaldybės administracijos informacija

*Draudžiama www.zarasuose.lt paskelbtą informaciją naudoti kitose žiniasklaidos priemonėse be raštiško ar žodinio administracijos sutikimo, o jei sutikimas buvo gautas, būtina nurodyti www.zarasuose.lt kaip informacijos šaltinį ir naudoti aktyvią www.zarasuose.lt nuorodą.

Publikuojamų straipsnių autorių nuomonė gali nesutapti su redakcijos nuomone, tačiau yra kiek įmanoma tiksli ir neklaidinanti. Už pateiktos informacijos aktualumą ir tikslumą atsako jos pateikėjai, mūsų informacijos šaltiniai.

www.zarasuose.lt administracija neatsako už komentarus ir jų neredaguoja, tačiau pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi ar pažeidžia įstatymus. Už komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn.

Parašyti komentarą

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami Video

Taip pat skaitykite