Seimo socialdemokratų frakcija kovą prasidėsiančioje parlamento pavasario sesijoje ketina registruoti įstatymo pataisas, numatančias savivaldybių tarybų ir merų rinkimuose balsuoti jaunimui nuo 16 metų. Frakcijos seniūno Remigijaus Motuzo teigimu, toks žingsnis leistų pradėti diskusijas šiuo klausimu.
„Nutarėme, kad prasidėjus pavasario sesijai pradėsime diskusiją. Šiuo metu, kad diskusija vyktų – socialdemokratų frakcija registruos projektą“, – Eltai teigė R. Motuzas.
„Yra daug naujų Seimo narių, jaunų Seimo narių. Manau, kad klausimas yra aktualus“, – akcentavo jis.
Visgi, pasak jo, šiai idėjai nepritariantys frakcijos nariai baiminasi, kad politikai pradėtų reklamuotis mokyklose.
„Pusė frakcijos narių pritartų. Tie, kurie pritaria, mato, kad labai svarbu jaunų žmonių pilietiškumas, daugelis šalių tokią galimybę jau turi. Tačiau priešininkai akcentuoja, kad mūsų ugdymo įstaigos yra depolitizuotos. Išreiškė tokį nuogąstavimą, kad ar vėl į mokyklas negrįš politika, ar neturėsime daugiau politikavimo, ar tai nesuskirstys mokinių į dvi grupes“, – dėstė R. Motuzas.
Tiesa, diskusija dėl balsavimo nuo 16 metų Seimą pasiekia ne pirmą kartą. Pernai spalį dalis parlamentarų pasirašė ir registravo tokią galimybę numatantį įstatymo projektą. Frakcijų susitarimą tuo metu inicijavo liberalas Andrius Bagdonas.
Savo ruožtu Liberalų sąjūdžio pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen svarsto, kad pataisas inicijavus valdantiesiems, įstatymas susilauktų daugiau palaikymo Seime. Visgi, ji socialdemokratus ragina telkti partijas šiuo klausimu.
„Esmė nėra ta, kas registruos. Mes palaikome šią iniciatyvą. Tam reikalingas Konstitucijos pakeitimas – reikės labai daug balsų, todėl aš matau ir logikos tame, kad registruotų didžioji frakcija“, – Eltai teigė V. Čmilytė-Nielsen,
„Būtų teisinga pakviesti ir kitų frakcijų politikus, galbūt seniūnus ar kitus politikus pasirašyti, kad būtų kuo platesnis pasiūlymas“, – pabrėžė ji.
ELTA primena, kad Lietuvos jaunimo organizacijų taryba (LiJOT) iniciatyvą palaikančią poziciją priėmė dar 2019 m., tam pritarė dauguma vienijamų organizacijų.
Prieš kelis metus LiJOT rinko piliečių parašus Konstitucijos straipsnio pataisai, kuri įteisintų galimybę jaunimui nuo šešiolikos metų balsuoti savivaldybių tarybų ir merų rinkimuose. Visgi, per pusmetį iš reikiamų 300 tūkst. parašų organizacijai pavyko surinkti tik vos daugiau nei pusę tūkstančio parašų.
Galiojantys teisės aktai kandidatuoti į Europos Parlamentą leidžia asmenims, sulaukusiems 21 metų amžiaus, o į savivaldybės tarybą – asmenims, sulaukusiems 18 metų.
Martyna Pikelytė (ELTA)
*Draudžiama www.zarasuose.lt paskelbtą informaciją naudoti kitose žiniasklaidos priemonėse be raštiško ar žodinio administracijos sutikimo, o jei sutikimas buvo gautas, būtina nurodyti www.zarasuose.lt kaip informacijos šaltinį ir naudoti aktyvią www.zarasuose.lt nuorodą. Publikuojamų straipsnių autorių nuomonė gali nesutapti su redakcijos nuomone, tačiau yra kiek įmanoma tiksli ir neklaidinanti. Už pateiktos informacijos aktualumą ir tikslumą atsako jos pateikėjai, mūsų informacijos šaltiniai. www.zarasuose.lt administracija neatsako už komentarus ir jų neredaguoja, tačiau pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi ar pažeidžia įstatymus. Už komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn.
Šnapso tokiems net neparduoda, o jie, matai, balsuoti eis.
Galimai,jau visai negerai! Tuojau pareikalaus,kad galėtų balsuoti nuo10 metų!
Socialdemokratai pamiršo, kad į komjaunimą priimama nuo 14 metų.