Kas gali būti maloniau, negu šiltą vasaros dieną leisti jaukioje pavėsinėje? Būtent šiltuoju metų laiku šis statinys itin išpopuliarėja ir vis daugiau entuziastų renkasi jį pastatyti savo rankomis. Nenuostabu – su gerai parengtu projektu neturėtų iškilti sunkumų. Dalinamės papildomais patarimais, kurie dar labiau palengvins pavėsinės statymo procesą.
Pavėsinių tipai ir tradicinė išvaizda
Pagrindinė pavėsinės paskirtis yra teikti šešėlį, tad dažniausiai statinys turi 4 atviras puses, o retesniais atvejais – mažiau. Prie pat namo pastatyta pavėsinė yra tarsi pastato tąsa. Bent viena tokios pavėsinės pusė dalinasi bendra siena su namu. Su niekuo nesijungianti, vidury kiemo stūksanti pavėsinė gali būti įrengta bet kurioje namo pusėje. Pavėsinė ant pakylos iškart atkreipia dėmesį: jei pastatas iš šviesios medienos, tai bus pagrindinis kiemo akcentas, o jei iš tamsios, labiau susilies su fonu. Gazebo tipo pavėsinė turi apvalų pagrindą, o ant plytelių grindinio pastatyta pavėsinė tarsi sukuria atskirą erdvę. Nuo namo iki toliau esančios pavėsinės galima nutiesti takelį iš trinkelių ar akmenų.
Tradiciškai pavėsinės statomos iš medienos, o klasikinės formos yra kvadratas arba stačiakampis. Jos populiariausios, nes taip galima sutaupyti, išvengiant nuostolių dėl lentų atraižų. Dažnai renkamasi daryti keturšlaitį stogą, nes jis yra atsparus lietui ir sniegui. Statydami pavėsinę neišsiversite be tokių įrankių kaip pjovimo staklės medienai, grąžtas, varžtai, plaktukas, kopėčios, atsuktuvas ir kt.
Teisingos vietos parinkimas ir projekto parengimas
Pirmiausia, ką reikia padaryti, tai apgalvoti, kur pavėsinė stovės ir koks bus jos dydis. Tai konstrukcija, kurioje gali tilpti pasirinktas žmonių skaičius, tad pamąstykite, kiek dažniausiai asmenų ten viešės – nuo to priklausys pavėsinės dydis. Patogiausia, kai kiekvienam asmeniui yra numatytas bent 1,2 m2 plotas, o tarpai tarp baldų siekia bent 1 m.
Nusprendę parenkite bent apytikslį planą. Tai padės suprasti, kiek ir kokių priemonių reikės, bei nepasimesti darbo eigoje. Pavyzdžiui, jei planuojate pavėsinę papuošti vijokliniais augalais, reikės, kad sijos būtų kuo arčiau, o jei galvojate pavėsinę įtvirtinti, giliai gręždami žemę, pasitikrinkite, ar nebus prakirsti vamzdžiai. Eskizą sukurti galima su nemokama programa „Google Sketchup“.
Statybą leidžiančio dokumento (SLD), jei pavėsinė priskiriama pirmos grupės nesudėtingiems statiniams, nereikia. Reikalingas tik žemės valdytojo rašytinis sutikimas. Išimtis galioja tik tada, jei pavėsinė statoma kultūros paveldo vietovėje ar Kuršių Nerijoje.
Kaip išsirinkti geriausias medžiagas?
Pamatą galima daryti iš mūro arba atraminių plytelių. Mūriniai pamatai yra tvirtesni ir lengviau atlaiko žiemos pūgas. Dažnai pavėsinės rengiamos ant polinių pamatų, kurie gali būti įsriegiami ar betonuoti. Pastaruosius galima įrengti bet kokiame grunte. Lietuvoje yra įprasta polius įtvirtinti 120 cm gylyje, o optimalus poliaus skersmuo – 20 cm. Galima įsigyti jau paruoštą betono mišinį arba pasigaminti patiems, naudojant cementą, smėlį ir akmens skaldą bei betono maišyklę. Polių išdėstymas priklauso nuo naudojamų konstrukcijos medžiagų ir grindlenčių montavimo krypties, tačiau standartinis atstumas yra 120 – 150 cm. Jei statoma gazebo formos pavėsinė, pamatus reikia išdėstyti taip, kad gulekšniai sueitų į pavėsinės centrą ant centrinio poliaus.
Pavėsinės grindims tobulas pasirinkimas yra WPC (Wood Plastic Composite) lentos. Tai medžio plastiko kompozito lentos – ekologiška medžio alternatyva. Šios medžiagos išvaizda ir pojūtis liečiant nesiskiria nuo natūralios medienos, o priežiūros reikalauja mažiau. Net po ilgo laiko lentų paviršius išlieka lygus bei lengvai nuvalomas. WPC lentos neturi tendencijos skilinėti ar šerpetoti, jų nereikia impregnuoti. Medžiaga yra atspari drėgmei, grybelių poveikiui bei puvimui. Žinoma, skirtingų gamintojų WPC lentų sudėtys skiriasi. Pigios šios medžiagos lentos yra gaminamos iš antrinių žaliavų, tad jų kokybė neprilygsta brangesnėms WPC lentoms iš pirminės plastiko ir medienos žaliavos.
Idealiai pavėsinėms tinkanti yra termiškai apdorota mediena. Ji atspari puvėsiui ir vandeniui, turi stiprų medienos erdvinį stabilumą. Tokia medžiaga gali būti naudojama be papildomo paviršiaus apdorojimo. Iš tokios medienos pagaminta pavėsinė tarnaus daugiau nei 30 metų.
Kitas variantas – giluminiu būdu impregnuota mediena. Aukšto slėgio impregnavimas tinka lauko sąlygomis, tiesioginio kontakto su žeme atvejais. Impregnuotai medienai negresia biologiniai pažeidimai. Vandens pagrindo konservantų impregnavimas apsaugos nuo vabzdžių, termitų ir grybų.
Jei renkatės stogą užkloti, patariama tai daryti su bituminėmis čerpėmis, kurios lengvai dengiasi. Dar galima rinktis medžio skiedras arba nendrinius stogus, kurie teikia daugiausiai vėsos. Pavėsinės stogą galima uždengti ir specialiu audiniu.
Darbo eiga
Prieš pradėdami konstruoti pažymėkite teritoriją kreida, smėliu ar kita medžiaga, kad aiškiai matytumėte, kur ką reikės statyti. Pradėti reikia nuo pamatų įrengimo. Jei pavėsinę montuosite ant jau paruošto pagrindo, būtinai kruopščiai jį nuvalykite dėl geresnio sukibimo. Tuomet seka pagrindo sudėjimas bei išlyginimas, sienų įrengimas, standumo padidinimas ir stogo įrengimas. Paskutinis žingsnis – apdaila.
Patogu iš anksto pasiruošti visas pavėsines dalis: supjaustyti lentas, stulpus, ir tada pradėti konstruoti. Tai lengvai padaryti padės išilginio pjovimo staklės. Taip pat atsižvelkite į tai, ar planuojate pavėsinėje naudoti arbatinukus, lempas ar panašius dalykus. Jei taip, reikia pagalvoti apie elektros instaliaciją.
Patarimai tobulai pavėsinei
Pavėsinei apstatyti užtenka stalo ir minkštų sėdmaišių ar lauko kėdžių. Taip pastatas galės atlikti kelias funkcijas: bus galima ir valgyti, ir dirbti, ir tiesiog pailsėti. Papuoškite pavėsinę lemputėmis ar LED juosta – naktį atrodys nepaprastai gražiai. Apsaugai nuo vabzdžių įrenkite tinklelį nuo uodų. Apsaugai nuo saulės ar vėjo galite užkabinti lauko užuolaidas arba pritvirtinti nuleidžiamas žaliuzes.
Montuodami viršutines pavėsinės lentas, galite jų galus lengvai išpjaustyti – tai suteiks rafinuotumo. O jei rengiate įstiklintą pavėsinę, dėl patogumo galite rinktis šildomas grindis – tuomet galėsite mėgautis laisvalaikiu joje net šaltesniu oru. Jei naudosite neapdirbtą medieną, jums būtinai reikės obliavimo-reismusavimo staklių. Toks prietaisas nugludins medžiagos paviršių ir tobulai sulygins matmenis.
Kokybiškai pastatyta pavėsinė skatins kuo daugiau laiko leisti gryname ore. Juk ten galima ir dirbti, ir ilsėtis, o gal net pietauti ir rengti susibūrimus. Su tinkamais įrankiais ir atidžiai parengtu planu nagingesni net patys gali pasistatyti šią nuostabią erdvę.
*Draudžiama www.zarasuose.lt paskelbtą informaciją naudoti kitose žiniasklaidos priemonėse be raštiško ar žodinio administracijos sutikimo, o jei sutikimas buvo gautas, būtina nurodyti www.zarasuose.lt kaip informacijos šaltinį ir naudoti aktyvią www.zarasuose.lt nuorodą. Publikuojamų straipsnių autorių nuomonė gali nesutapti su redakcijos nuomone, tačiau yra kiek įmanoma tiksli ir neklaidinanti. Už pateiktos informacijos aktualumą ir tikslumą atsako jos pateikėjai, mūsų informacijos šaltiniai. www.zarasuose.lt administracija neatsako už komentarus ir jų neredaguoja, tačiau pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi ar pažeidžia įstatymus. Už komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn.