ŠTETLO GYVENTOJAS, GINESO REKORDININKAS, ZARASŲ KRAŠTO GARBĖS PILIETIS

0
108

Jei suintrigavo pavadinimas, tuomet – apie viską iš eilės… bet trumpai.

Štetlas. Štetlo gyventojas. Tai buvo aktualus pavadinimas Zarasams, kuriame iki XX a. ketvirto dešimtmečio pabaigos šurmuliavo buvusios gausiausios tautinės bei konfesinės mažumos – žydų – gyvenimas. Žodis „štetl“ jidiš kalba reiškia „miestelis“, o čia įsikūrę žydai ir jų palikuonys buvo vadinami litvakais. Susipažindami su materialiuoju ir nematerialiuoju kultūros paveldu Zarasuose neišvengiamai išgirsime ir žodį „štetlas“.

Gineso rekordininkas. Minint savo 95-ąjį gimtadienį, šis talentingas žmogus buvo apdovanotas Gineso rekordų knygos titulu už ilgiausią komiksų menininko karjerą. Tai buvo komiksų menininkas, kuris nuo 1942 m. gruodžio mėnesio 73 metus ir 3 mėnesius nuolat dirbo. Būdamas 99 metų jis paskelbė apie savo karjeros pabaigą. Menininkas gavo Nacionalinės karikatūristų draugijos Reuben apdovanojimą ir buvo įtrauktas į Willo Eisnerio šlovės muziejų, o Niujorko meras Billas de Blasio kovo 30-ąją (kovas – menininko gimimo mėnuo) paskelbė šio menininko diena.

2015 m. komiksų menininkui suteiktas Zarasų krašto garbės piliečio vardas už Zarasų vardo garsinimą pasaulyje, istorinio palikimo pristatymą meninėmis priemonėmis. Dabar jau aišku, kad kalbama apie Al Jaffee, menininką karikatūristą gimusį Amerikoje emigrantų iš Zarasų šeimoje.

Šiandien, balandžio 10 d., yra menininko mirties metinės. Al Jaffee (tikrasis vardas – Abraham Jaffee)  mirė sulaikęs garbingo 102 metų amžiaus.

Pokalbio su savo biografe Mary-Lou Weisman metu Al save pavadino ,,atgaliniu imigrantu“, mat tuo metu, kai daugelis iš Lietuvos persikėlė į JAV, jis keliavo priešinga kryptimi. 1927 m. jo mama Mildred Jaffee su keturiais vaikais nusprendė grįžti į savo gimtuosius Zarasus, kur gyveno iki 1933 metų. Tuo laiku jų gyvenamojoje vietoje Amerikoje buvo elektra, tualetai namuose, asfaltuotos gatvės, kino teatrai ir laikraščiai su kasdien leidžiamais karikatūriniais pasakojimais, vadinamais „comic strips“ – komiškų piešinių serija, o tuo tarpu Zarasai nuo paskutiniųjų XIX amžiaus metų buvo mažai pasikeitę. Vietiniams Zarasų vaikams Al buvo keistas pašalietis. Vyravo kalbų įvairovė – lietuvių, rusų, lenkų ir jidiš. Vis dėlto jis greitai prisitaikė prie gyvenimo Zarasuose. Vaikai susikūrė savų pramogų. Visas miestas buvo jų ,,žaidimų aikštelė”. Tokioje aplinkoje Al ir jo brolis Harry išsiugdė savo kūrybinius talentus. Jaunasis Jaffee išmoko piešti naudodamas pagaliuką smėlyje, tuo sužavėdamas net besityčiojančius štetlo vaikus. Toks gyvenimas, aplinka išugdė nepasitikėjimą autoritetais, o tai paskatino jo norą kišti satyrinę lazdą į politinių ir socialinių lyderių akis. Karikatūristas Tomas Richmondas yra pasakęs, kad Al Jaffee tarp karikatūristų ar žmonių, kurie tikrai išmano šią meno formą, yra Dzeusas tarp mažesniųjų dievų.

Zarasuose praleistus vaikystės metus Al vadino vienais iš laimingiausių savo gyvenime. Apie tai liudija ir jo komiksai: „Turgaus aikštė. 1927 m.“, „Išvietė“, „Skeletai“, „Žvejyba „Zarasų stiliumi“, „Dailės testas“ ir kiti. Autoriaus iliustracijos iki š. m. rugsėjo mėnesio bus eksponuojamos Zarasų krašto muziejaus padalinio Kraštiečių muziejuje.  

Arvydas Veikšra
parengta pagal The Washington Post, p. Aldonos ir Philip Shapiro informaciją
nuotr. iš The Washington Post

*Draudžiama www.zarasuose.lt paskelbtą informaciją naudoti kitose žiniasklaidos priemonėse be raštiško ar žodinio administracijos sutikimo, o jei sutikimas buvo gautas, būtina nurodyti www.zarasuose.lt kaip informacijos šaltinį ir naudoti aktyvią www.zarasuose.lt nuorodą.

Publikuojamų straipsnių autorių nuomonė gali nesutapti su redakcijos nuomone, tačiau yra kiek įmanoma tiksli ir neklaidinanti. Už pateiktos informacijos aktualumą ir tikslumą atsako jos pateikėjai, mūsų informacijos šaltiniai.

www.zarasuose.lt administracija neatsako už komentarus ir jų neredaguoja, tačiau pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi ar pažeidžia įstatymus. Už komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn.

Parašyti komentarą

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami Video

Taip pat skaitykite