SU GYČIU PADEGIMU – APIE ASMENYBES, PRAMYNUSIAS KELIUS KITIEMS

0
23
GYTIS PADEGIMAS plakatas ZARASAI

Lapkričio 30 d. (trečiadienį) 17 val. Zarasų rajono savivaldybės viešojoje bibliotekoje vyks susitikimas su režisieriumi, pedagogu, visuomenės veikėju Gyčiu Padegimu. Šiemet 70-metį atšventęs garsusis svečias atvyksta rečiau visuomenei matomu – rašytojo – amplua. Bus pristatoma jo knyga „Pirmeiviai: trys Kauno Lietuvos pjesės“ (2022).

Šioje knygoje G. Padegimas skaitytojui prikelia tris ikikarinės Lietuvos don kichotus – kultūrinėse, politinėse, visuomeninėse, istorinėse paraštėse likusias, nepakankamai įvertintas asmenybes: rašytoją modernistą Juozapą Albiną Herbačiauską (pjesė „JAH“), trumpiausiai Lietuvai vadovavusį prezidentą Kazį Grinių („Alksniškiai“) ir profesionaliojo teatro pradininką Juozą Vaičkų. Žmones, kirtusius kelius jaunos valstybės moderniai kultūrinei, demokratinei raidai. Savaip tragiškus likimus.  

Trilogija „Pirmeiviai“ – kūrinys, atsiradęs po krūvos valandų įvairių šaltinių, dokumentų studijų. Dokumentika susipina su išmone, visgi lemiamą žodį atiduodant autentiškumui. Veiksmui papildomų spalvų suteikia garsios laikmečio figūros: Sofija Kymantaitė, Juozas Keliuotis, Juozas Tumas – Vaižgantas, Maironis, Vincas Krėvė – Mickevičius, Balys Sruoga, Petras Vaičiūnas, Kipras Petrauskas ir kt.       

„Padegimas /…/ atrinko dokumentinius tekstus, atskleidžiančius tarpukario Lietuvos atmosferą, leidžiančius patirti asmenybės autentiškumą, tačiau drauge pjesės byloja apie bendražmogiškus, taigi ir mums, XXI a. žmonėms, aktualius klausimus. Visuose trijuose Padegimo dramų tekstuose pateikti autentiški herojų pasisakymai, savo laiku publikuoti spaudoje, originalioje kūryboje, atsiminimuose…“, – teigia knygos sudarytoja Aušra Martišiūtė-Linartienė.    

Visos 3 pjesės buvo pastatytos Lietuvos teatro scenoje. Kaune vis dar galima pamatyti trečiąją – „Pirmeivius“.

G. Padegimas – teatro režisierius, pedagogas, visuomenininkas. Dirbo Vilniaus, Kauno, Šiaulių, Klaipėdos teatruose. Dėstytojavo Vilniaus, Kauno, Klaipėdos aukštosiose mokyklose, Danijoje ir kt. Lietuvos ir užsienio teatruose sukūrė per 100 spektaklių. Renginių režisierius, aktyvus Sąjūdžio veikėjas, mokomųjų knygų autorius. Yra gavęs ne vieną svarbų apdovanojimą: Lietuvos nepriklausomybės medalį, Juozo Keliuočio literatūrinę premiją, LR Vyriausybės kultūros ir meno premiją, ordino „Už nuopelnus Lietuvai“ Karininko kryžių, 1-ojo laipsnio Santakos garbės ženklu.

Renginys iš projekto „Literatūros ir kino dienos bibliotekoje XIII“.

Renginį dalinai finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Panevėžio miesto savivaldybė.

*Draudžiama www.zarasuose.lt paskelbtą informaciją naudoti kitose žiniasklaidos priemonėse be raštiško ar žodinio administracijos sutikimo, o jei sutikimas buvo gautas, būtina nurodyti www.zarasuose.lt kaip informacijos šaltinį ir naudoti aktyvią www.zarasuose.lt nuorodą.

Publikuojamų straipsnių autorių nuomonė gali nesutapti su redakcijos nuomone, tačiau yra kiek įmanoma tiksli ir neklaidinanti. Už pateiktos informacijos aktualumą ir tikslumą atsako jos pateikėjai, mūsų informacijos šaltiniai.

www.zarasuose.lt administracija neatsako už komentarus ir jų neredaguoja, tačiau pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi ar pažeidžia įstatymus. Už komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn.

Parašyti komentarą

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami Video

Taip pat skaitykite