SUTARTINIŲ ŠVENTĖ „SUTARJĖLA“

0
220

Rugsėjo 16 dieną visi Aukštaitijos regiono sutartinių giedotojų bei atlikėjų kolektyvai rinkosi Krekenavoje Panevėžio rajone į  XVIII respublikinę sutartinių šventę „Sutarjėla“. Sutartinės, tai  lietuvių daugiabalsės dainos, į reprezentatyvųjį žmonijos nematerialaus kultūros paveldo sąrašą (Unesco) įtrauktos 2010 m. lapkričio 16 dieną.

Sutartinės (pavadinimas kildinamas iš veiksmažodžio „sutarti“, „derėti“) – tai lietuvių tradicinės muzikos fenomenas, itin sena polifonijos forma, atsiradusi dar iki Lietuvos krikšto. Sutartinės – sinkretinis menas, atspindintis muzikos, teksto ir judesio ryšį. Sutartines daugiausia gieda moterys, instrumentinius kūrinius skudučiais, daudytėmis, kanklėmis ir kitais instrumentais atlieka ir vyrai. Choreografija nesudėtinga, judesiai saikingi, neretai iškilmingi: vaikščiojimas ratu, pora priešais porą ir panašiai. Pagal atlikėjų skaičių ir polifonijos rūšį skiriamos trys pagrindinės sutartinių grupės: dvejinės, trejinės ir keturinės.

20230916 122014 resize
20230916 122508 resize

 Ši šventė kasmet keliauja vis į kitą rajoną. Na o tądien Panevėžio rajone Krekenavoje skambėjo giedamos, šokamosios, pučiamos ragais, skudučiais, kankliuojamos penkiastygėmis kanklytėmis sutartinės, atliekamos ansamblių iš Biržų, Pasvalio, Panevėžio, Kėdainių, Kupiškio, Ukmergės, Širvintų, Utenos, Vilniaus, Kauno. Zarasams šioje šventėje atstovavo Zarasų kultūros centro sutartinių giedotojų grupė „Laukesa“ bei jaunimo sutartinių atlikėjų grupė „Gražutė“, vadovė šių eilučių autorė. Zarasiškiai ne tik atliko giedamąsias sutartines, pūtė ragus, skudučius, kankliavo, bet ir demonstravo puikius pagoniškus kostiumus, kuriuos kuria – audžia, siuva, dabina juostomis, žalvariu, nuolat atnaujina  audėja ir giedotoja Birutė Andrijauskienė. Jaunimas taip pat stengiasi neatsilikti, jaunoji giedotoja iš „Gražutės“ Milena Semionovaitė nusipynė juostą ir pasidabino savo kostiumą pati. Ateityje ji žada papuošti ir draugių kostiumus.

20230916 135536 resize
FB IMG 1694973122861

Taigi sukome sutartinių ratą „Vidur dvaro trys ąžuolai“ ant Upytės piliakalnio, kitaip vadinamo Čičinsko kalnu, vėliau sutartinių gausmai skambėjo koncertuose Miežiškiuose, Ramygaloje, Jotainiuose, Smilgiuose. Na, o zarasiškiams teko giedoti Upytėje „Amatų centre“, sužavėjusiame savo veiklomis ir įrengimu, šiltu bei jaukiu priėmimu.

Po pietų apturėję nuostabią ekskursiją po Krekenavos Švč. M. Marijos Ėmimo į dangų baziliką bei pasigrožėję panoraminiu kraštovaizdžio peizažu nuo apžvalgos bokšto, su nekantrumu laukėme baigiamojo koncerto.

Vakare Krekenavos regioniniame parke vyko baigiamasis koncertas „Rimo, rimo tūto, Sutarjėla“, po kuriuo aukštaitiška šimtaraštė sutartinių juosta iškilmingai perduota Zarasų giedotojams. Taigi kitąmet XIX respublikinė sutartinių šventė „Sutarjėla“ vyks Zarasuose.

Kiekvienas parsivežę dovanų po šimtaraštės juostos fragmentą bei mini sodą stikliniame burbule, tyliai tarpusavyje kurpėme būsimos šventės apmatus.

FB IMG 1694973118101
FB IMG 1694973122861

Diana Skvarčinskaitė, kolektyvų vadovė

Nuotraukos dalyvių

Zarasų kultūros centras

*Draudžiama www.zarasuose.lt paskelbtą informaciją naudoti kitose žiniasklaidos priemonėse be raštiško ar žodinio administracijos sutikimo, o jei sutikimas buvo gautas, būtina nurodyti www.zarasuose.lt kaip informacijos šaltinį ir naudoti aktyvią www.zarasuose.lt nuorodą.

Publikuojamų straipsnių autorių nuomonė gali nesutapti su redakcijos nuomone, tačiau yra kiek įmanoma tiksli ir neklaidinanti. Už pateiktos informacijos aktualumą ir tikslumą atsako jos pateikėjai, mūsų informacijos šaltiniai.

www.zarasuose.lt administracija neatsako už komentarus ir jų neredaguoja, tačiau pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi ar pažeidžia įstatymus. Už komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn.

Parašyti komentarą

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami Video

Taip pat skaitykite