TARPTAUTINĖ PARODA „ŽIRGAS FOTOGRAFIJOJE“

0
32
1

Jau trejus metus Dusetose nevyksta Sartų žirgų lenktynės, karantinas koregavo renginius ir parodas. Tačiau šiemet džiugi žinia – po metų pertraukos sulaukėme tradicinės tarptautinės parodos „Žirgas fotografijoje“, kuri atidaryta vasario 5 dieną Dusetų dailės galerijoje.

Parodos atidaryme dalyvavę Zarasų rajono savivaldybės meras Nikolajus Gusevas, vidaus reikalų viceministras Arnoldas Abramavičius, rajono Savivaldybės administracijos direktorius Benjaminas Sakalauskas, Dusetų seniūnas Darius Steponavičius džiaugėsi gražia tradicija – rengti tapybos ir fotografijos parodas žirgo tema, dėkojo jos organizatoriams – Alvydui Stauskui, Normantei Ribokaitei. B. Sakalauskas prisiminė Dusetų dailės galerijos įkūrimo ištakas 1995 m. liepos 6 d. – būdamas tuometiniu Zarasų rajono meru, jis pasirašė įsaką atidaryti pirmąją profesionalaus meno galeriją mažame Lietuvos miestelyje. 2021 m. kultūros centrui Dusetų dailės galerijai perduota dalis Antazavės dvaro, kuris taps dar viena reikšminga mūsų krašto kultūrinės veiklos erdve.

Kultūros centro Dusetų dailės galerijos direktorius Alvydas Stauskas padėkojo rėmėjams, parodos kuratorei Normantei Ribokaitei, autoriams, komisijos nariams. A. Stauskas šią 15-tą jubiliejinę parodą apibūdino kaip ypač įspūdingą, nes 218 fotografų iš 19 šalių atsiuntė 2055 fotografijas! Po ilgos ir nelengvos atrankos, parodoje matome 34 laureatų 64 nuotraukas. Žymiai daugiau jų išvysime netrukus pasirodysiančiame kataloge „Žirgas fotografijoje“. Šalių sąrašas tikrai įspūdingas, o jame pirmauja Iranas – 79 fotografai! Lietuvos fotografų atrankoje buvo 58. Kitos šalys dalyvės, kurių fotografų darbai eksponuojami parodoje – Rumunija, Alžyras, Lenkija, Serbija, Vokietija, Ukraina, Šiaurės Makedonija, Latvija, Slovakija, Bulgarija, Bosnija ir Hercegovina, Turkija, Rusija.

Visa ši stulbinanti žirgų nuotraukų įvairovė – dėka fotomenininkės Normantės Ribokaitės. Dalyvaudama daugybėje tarptautinių konkursų ir komisijų, ji yra užmezgusi plačius ryšius su pasaulinio lygio fotografais. Tad pakvietus juos sudalyvauti konkurso „Žirgas fotografijoje“, sulaukta daug aukšto lygio meninių darbų. Tolimosios pietų ir rytų šalys tebėra išlaikiusios pagarbą žirgui, atliekančiam savo tiesioginę pareigą – tarnauti žmogui. Tą ir regime nuotraukose, kuriose žirgas ir žmogus gyvena šalia vienas kito.

Parodos atidaryme kalbėjęs Antazavės klebonas, parodos laureatas Vytautas Dagelis pabrėžė, kad žirgas suvaidino ypatingą vaidmenį žmonijos istorijoje ir gaila, kad Lietuvos kaime jų belikę vienetai – šie protingi, prieraišūs ir ištikimi gyvūnai laikomi tik dėl sportinio entuziazmo ar prabangos. Tad nieko keisto, kad lietuviai fotografai pralaimi žirgo fotografavime – paprasčiausiai nebėra ką fotografuoti: „Dėkokime Dievui, kad dar turime žirgų, vertinkime, mylėkime, gėrėkimės jais.“

Į parodą dėl pandeminių suvaržymų negalėjo atvykti autoriai iš užsienio, tad dalyvavo tik lietuviai laureatai – Andrius Lamauskas, Vitalis Vošterys, Vytautas Dagelis, Vilija Visockienė.

Gamtos fotografų asociacijos „Žalias skėtis“ prezidentas Rimantas Udras pagrindinį prizą – 10 eurų kolekcinę sidabrinę monetą su Lietuvos žemaituko atvaizdu įteikė fotografei Irinai Melikian (Klaipėda). Nominantė negalėjo atvykti, tad prizas buvo perduotas jos vyrui. Vardinius prizus įsteigė ir Dusetų dailės galerija – Stasiui Povilaičiui (Lietuva), Jonas Staselis, festivalio „Vilniaus fotografijos ratas“ vadovas – Miroslav Mominski (Bulgarija), dailininkas ir fotografas Alvydas Stauskas – Eizenija Freimane (Latvija), skulptorius ir tapytojas Algirdas Gaižauskas – Alexander Kharvat (Ukraina), fotomenininkė Normantė Ribokaitė – Adela Lia Rusu (Rumunija), Alicja Przybyszowska (Lenkija), Aleksandar Budjevac (Serbija), Vesna Mijailovic (Serbija), Zoran Dordevic (Serbija).

Parodą galima pamatyti iki kovo 11 dienos.

Komisijos nariai: Vilniaus dailės akademijos dėstytojas, fotomenininkas Andrius Surgailis, Lietuvos spaudos fotografų klubo prezidentas Jonas Staselis, dailininkas, fotomenininkas, Kultūros centro Dusetų dailės galerijos direktorius Alvydas Stauskas, gamtos fotografų asociacijos „Žalias skėtis“ prezidentas Rimantas Udras, fotomenininkė AFIAP, AMol Normantė Ribokaitė.

Rėmėjai: Zarasų rajono savivaldybė, Vilniaus fotografijos ratas, gamtos fotografų asociacija „Žalias skėtis“, Kultūros centro Dusetų dailės galerija.


Vilija Visockienė

K. Driskiaus, L. Indrašaitės-Lamanauskienės nuotraukos

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

*Draudžiama www.zarasuose.lt paskelbtą informaciją naudoti kitose žiniasklaidos priemonėse be raštiško ar žodinio administracijos sutikimo, o jei sutikimas buvo gautas, būtina nurodyti www.zarasuose.lt kaip informacijos šaltinį ir naudoti aktyvią www.zarasuose.lt nuorodą.

Publikuojamų straipsnių autorių nuomonė gali nesutapti su redakcijos nuomone, tačiau yra kiek įmanoma tiksli ir neklaidinanti. Už pateiktos informacijos aktualumą ir tikslumą atsako jos pateikėjai, mūsų informacijos šaltiniai.

www.zarasuose.lt administracija neatsako už komentarus ir jų neredaguoja, tačiau pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi ar pažeidžia įstatymus. Už komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn.

Parašyti komentarą

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami Video

Taip pat skaitykite