TARPTAUTINIS PLENERAS ANTALIEPTĖJE

0
51
1

Kovo 21–31 dienomis Antalieptės Basųjų Karmelitų vienuolyne bei Inovacijų slėnyje vyko tarptautinio plenero „Menų gaudyklė. Kūrybinių rezidencijų tinklo išvystymas Ežerų krašto regione“ pirmasis etapas, kuriame dalyvavo dailininkai: Arvydas Bagdonas, Rebeka Bruder, Ivo Folkmanis (Latvija), Ričardas Garbačiauskas, Algirdas Gaižauskas, Violeta Gasparaitis, Romualdas Pučekas, Rimvydas Pupelis, Liliana Žutautienė, Valentinas Varnas, Alvydas Stauskas (plenero vadovas). Plenero kuratorė – Ieva Špūrienė.

Meno edukacija moksleiviams
Kovo 28 d. plenero dalyviai kūrybinėse dirbtuvėse, Antalieptės vienuolyne surengė tapybos praktinę edukaciją moksleiviams. Tokios edukacijos – puikus užsiėmimas ir svajojantiems apie dailininko šlovę, ir tiesiog norintiems lavinti savo kūrybiškumą, paimprovizuoti spalvomis, linijomis.

Dailininkas, pedagogas ekspertas Romualdas Pučekas (Dusetos) supažindino su savo paveikslais, pasakojo, kokiu būdu jie atsiranda – parodė, kaip paruošiamos drobės, kaip ištempiamos ant porėmių, kokie naudojami dažai. Be abejo, tai tik techninė pusė, juk pats svarbiausias dalykas – idėja ir jos išpildymas. Vaikams buvo labai įdomu stebėti, kaip profesionalus dailininkas tapo, kaip baltose drobėse ryškėja siužetinės temos arba spalvinės geometrinės abstrakcijos.

Dailininkas Arvydas Bagdonas (Vilnius) pakvietė moksleivius patiems pabūti dailininkais. Jis akordeonu pagrojo kelias melodijas, kurias vaikams reikėjo nupiešti, perteikiant muzikos ritmą ir nuotaiką. Tad buvo improvizuojama linijomis ir dėmėmis, darbo procese persipynė pažinimas ir džiaugsmas, saviraiška ir kūrybiškumas. A. Bagdonas, atskleidęs savo paslaptį, kad yra Lietuvos Vyriausiasis Senelis Kalėda, padovanojo moksleiviams atminimo suvenyrų. Edukacinis vakaras buvo išskirtinė proga vaikams prisiliesti prie profesionalaus meno, pasidžiaugti kūrybos rezultatais, pabendrauti.

Susitikimas su plenero dalyviais Antalieptėje
Kovo 29 d. laikinųjų studijų durys buvo atvertos visiems, norintiems pamatyti kūrybinį procesą. Dailininkai pristatė plenero metu sukurtus darbus, pasakojo, kaip ateina idėjos, ką menininkams duoda plenerai. Netrūko įvairių klausimų, į kuriuos vieni dailininkai atsakė rimtai, kiti juokaudami, bet visi nuoširdžiai. Žmonės smalsiai apžiūrinėjo pasieniuose ir ant molbertų išdėliotus paveikslus, kuriuose plati spalvų ir temų gama – nuo pastelinių ankstyvo pavasario Antalieptės miesto panoramų iki ryškių gaivališkų abstrakcijų. Žiūrovai pastebėjo, kad kūriniai labai atitinka ir kūrėjų charakterį, būdą. Aptarę paveikslus, išklausę A. Bagdono (Lietuvos vyriausiojo Kalėdų senelio) ir R. Pučeko smagiai pagrotų muzikinių kūrinių, žmonės skirstėsi linkėdami dailininkams kūrybinės sėkmės ir nepaleisti taip sėkmingai šiose ypatingose erdvėse prisijaukintos mūzos. Gal ji įsikūnijusi į tą jaukią katytę, kuri sekioja paskui dailininkus ir noriai pozuoja prie jų kūrinių?

Plenero uždarymas ir paroda
Kovo 31 d. įvyko plenero metu sukurtų darbų parodos atidarymas ir plenero uždarymas Dusetų dailės galerijoje. Parodos atidarymą pradėjo Kultūros centro Dusetų dailės galerijos direktorius Alvydas Stauskas. Pristatydamas visus dailininkus, jis džiaugėsi jų profesionalumu ir darbštumu, ką patvirtina parodoje eksponuojami darbai. Ankstyvas ir gan šaltas, vėjuotas pavasaris nėra pats tinkamiausias metas plenerui (tapybai iš natūros lauke), tad, tai buvo savotiškas dailininkų ryžto išbandymas. Nors šiais laikais daug dailininkų tapo iš eskizų ar nuotraukų, tačiau esama ir neišduodančių plenero dvasios klasikų. Šiame plenere tokie – peizažistai Valentinas Varnas ir Alvydas Stauskas.

Parodos atidaryme buvo muzikinių staigmenų žiūrovams – originaliai pagrojo ekspromtu susikūręs dailininkų trio – Arvydas Bagdonas (šaukštai!), Romualdas Pučekas (armonika), Algirdas Gaižauskas (būgnelis). Buvo ir priešvelykinių dovanų pleneristams – pintinę su naminiais kiaušiniais iš savo ūkio padovanojo Rokiškio tautodailininkų asociacijos pirmininkė, tapytoja Birutė Dapkienė. Dailininkus ir visus žiūrovus ji pakvietė aplankyti atgimusį Salų dvarą, kuriame puikios sąlygos apsistoti ir kurti. Džiugu, kad dvarai Lietuvoje tampa tikrais kultūros židiniais. Paskutinę plenero dieną dailininkams buvo suorganizuota išvyka į Antazavės dvarą, kuriame nuo pernai metų jau vyksta kultūriniai renginiai ir ateityje jų tik daugės.

A. Stauskas atkreipė dėmesį, kad pirmą kartą per 20 jo surengtų plenerų, šiame dauguma dalyvių buvo vyrai! „Tačiau lygių galimybių komisija neturėtų sunerimti, antrame plenero etape dalyvaus daugiau dailininkių moterų“, – kalbėjo plenero vadovas. Jis pristatė ir ypatingą plenero dalyvį – Šiaulių Menų fakulteto Dailės katedros profesorių Ričardą Garbačiauską, išugdžiusį daugybę dailės mokytojų, kai kurie iš jų dirba Dusetų meno mokykloje.

Plenero vadovo Alvydo Stausko, plenero kuratorės Ievos Špūrienės, kitų Dusetų KC darbuotojų dėka pleneras praėjo sklandžiai ir gerai organizuotai. Rezidencijos dalyviai gyveno bei kūrė Inovacijų slėnio namuose bei Antalieptės Basųjų Karmelitų vienuolyne. Maitinimu rūpinosi ilgametę patirtį turinčios šeimininkės Meilutė Danelienė ir Roma Deksnienė, lepinusios dailininkus gardžiais ir sočiais patiekalais. Dėkingi pleneristai ir Danutei Vaitasienei, kuri surengė pažintinę ekskursiją vienuolyno patalpose ir Šv. Kryžiaus Atradimo bažnyčioje, papasakojo daug įdomių istorijų ir legendų.

Savo kūriniuose dailininkai įamžino Antalieptės simbolius – bažnyčią, vienuolyną, kabantį tiltą per Šventosios upę ir vietas, kurias reikia atrasti ilgiau pavaikštinėjus – senus namus ir jų kiemus, miškelių įkalnes, panoraminius vaizdus nuo kalvų. Nors gamtoje žalumos dar nėra, bet dailininkų tai nė kiek nenuvylė, atvirkščiai – pastelinės žemės spalvos, paįvairintos sniego likučiais – labai tapybiškos. Kaip ir senojo vienuolyno interjeras – čia kiekvienas kampelis, kiekvienas sienos lopinėlis prašosi perkeliamas į drobę. Tokią sienos atodangą matome A. Bagdono paveiksle. Kitas dailininko paveikslas „Skausmas“ – apie karą, ši tema ryški ir Violetos Gasparaitis, Algirdo Gaižausko, kitų tapytojų kūriniuose.

Balandžio 4–14 dienomis Antalieptėje vyksta antrasis plenero etapas, jame dalyvauja dailininkai Arvydas Kašauskas, Vytautas Poška, Ramunė Sladkevičiūtė – Dainienė, Giedrė Riškutė, Vilma Vasiliauskaitė, Algimantas Stanislovas Kliauga, Rūta Eidukaitytė, Vidmantas Jažauskas, Nijolė Trinkūnienė, Olga Samar (Ukraina), Alvydas Stauskas (plenero vadovas).

Balandžio 11 d. 17–19 val. vyks tapybos edukacija su vaikais (gali dalyvauti ir suaugę). Balandžio 12 d. 15–17 val. atvirų durų diena skirta moksleiviams. Balandžio 14 d. 12 val. plenero uždarymas bei parodos atidarymas Antazavės dvare. Vėliau abiejų plenero etapų metu nutapytų darbų paroda bus rodoma įvairiuose Lietuvos miestuose.

Pagrindinis projekto partneris – VšĮ „Euroregiono Ežerų kraštas direktorato biuras“

Projekto partneris – Kultūros centras Dusetų dailės galerija.

Projekto veiklų Zarasų rajono savivaldybės teritorijoje koordinatorius – Zarasų r. savivaldybės administracija

Projektas finansuojamas iš EEE ir Norvegijos finansinių mechanizmų pagal programą „Kultūra“

Vilija Visockienė, nuotr. autorės, Alvydo Stausko

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

*Draudžiama www.zarasuose.lt paskelbtą informaciją naudoti kitose žiniasklaidos priemonėse be raštiško ar žodinio administracijos sutikimo, o jei sutikimas buvo gautas, būtina nurodyti www.zarasuose.lt kaip informacijos šaltinį ir naudoti aktyvią www.zarasuose.lt nuorodą.

Publikuojamų straipsnių autorių nuomonė gali nesutapti su redakcijos nuomone, tačiau yra kiek įmanoma tiksli ir neklaidinanti. Už pateiktos informacijos aktualumą ir tikslumą atsako jos pateikėjai, mūsų informacijos šaltiniai.

www.zarasuose.lt administracija neatsako už komentarus ir jų neredaguoja, tačiau pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi ar pažeidžia įstatymus. Už komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn.

Parašyti komentarą

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami Video

Taip pat skaitykite