TOLSTA LYG JŪROJ BALTOJI ŽUVĖDRA ARBA SUBJEKTYVIOS MINTYS APIE MEDICINĄ

0
63
doctor gb63aee6f7 1920

Visais laikais ir prie visų valdžių mediciną keikėme labai. Vienas senjoras man pasakojo keturių dešimčių metų istoriją. Praėjo kosėti ir nuėjo į polikliniką. Pasiklausė gydytojas, rentgeną padarė ir kitą dieną diagnozavo – prasidedantis plaučių uždegimas. Išrašė tablečių ir liepė gerti. Ligonis gydytojo prašo nedarbingumo lapelio, sako, vakare pakyla temperatūra, labai silpna, kankina kosulys.  O tas atkerta – ne plytas tu gi krauni. Išėjo pacientas iš poliklinikos į darbą. Ten mato sergantį darbuotoją, stebisi, kodėl jis atėjo į darbą,  juokiasi ir sako: „Reikėjo tris rublius duoti, būtum „biuletenį“ gavęs“.

Iš kur ligoniui žinoti, jis šioje poliklinikoje neseniai ir apie tokią tvarką nežino.  O gal bendradarbiai humorą skaldo? Vadovai, pamatę tokį kolegą, liepė į darbą neiti ir keletą dienų pagulėti namuose.  Toks gydymas be nedarbingumo lapelio, nuolatinis vaikščiojimas nieko gero nedavė. Reikėjo  prasidedantį plaučių uždegimą po savaites mėnesį  ligoninėje gydyti. O po ligoninės dar pusmetį pasekmes jautė. Štai kokia nesmagi istorija gavosi.                                                                     

Tačiau kaip bekeiktume mediciną, tačiau vienas faktas teigimas įsidėmėjo. Tą pačią dieną poliklinikoje galėjai bet pas kurį gydytoją patekti. Net į Santaras iš anksto registruotis nereikėjo, atvažiavęs iš karto pas kelis gydytojus konsultaciją galėjai gauti…

„Sąjūdžio“ mitinguose visi tik kalbėjo apie sveikatos apsaugos gerinimą, koneveikiami tuos medikus, kurie daugiau žiūri ką į balto chalato kišenę padėjai, negu į paciento sveikatą ir gydymą. Tada  ir žadama buvo priartinti ligonį prie gydytojo ir teikti žymiai kokybiškesnes paslaugas.  Toks „priartinimas“ greitai įvyko, kai imta steigti  privačius kabinetus. Daugelį iškart šokiravo kainos. Už vieną  apsilankymą tekdavo pakloti tris dešimtis litų. Jaunimui pasakysiu, kad „litų pradžioje“ mokytojo, eilinio tarnautojo ir darbininko mėnesinė alga buvo tik tris kartus didesnė už vieno apsilankymo kainą privačiame kabinete. Už vieną algą galėjai apsilankyti tris sykius.  Dažnai ne pirmojo, o kito apsilankymo metu gydytojas tik pasakydavo „Lašink toliau tuos lašelius“ arba gerk dar savaitę tuos pačius vaistus“ ir paprašydavo tos pačios sumos kaip ir pirmą sykį“. Tikrai tokia medicina buvo šalia, bet jos žmogus bijojo kaip velnias kryžiaus. Taip, už gydymą tekdavo mokėti dešimtimis, o po audringo vakarėlio, prisivaišinus įvairių surogatinių gėrimų,   už išblaivinimą tekdavo šimtus kloti. Šie iš tiesų buvo dėkingi, kad tokia paslauga atsirado… Malonumai tikrai brangiai kainuoja.

Svarbus medicinos ir ligonių „priartinimo“ etapas įvyko šios pandemijos metais. Medicinos darbuotojai užsibarikadavo poliklinikoje ir nusprendė – Covid 19 nepasiduosime. Tada ir gimė nuotolinis pacientų „priėmimas“ ir eksperimentinis  „gydymas“. Humoro jis pagimdė  daug. Nukreipime pas sveikatos priežiūros įstaigos antrojo lygio  gydytojas rašoma: kraujo spaudimas 120/80, širdies ritmas 66, plaučiai be karkalų. Sveikintini šiandieniniai medicinos pasiekimai medicinoje. Čia tokios išvados gimsta tik po pokalbio telefonu.                                           

Suartėjimas gydytojo su pacientu vyksta toliau. Panaikinta pacientų registracija internetu. Tada skambini į registratūrą, pasiūlo eilinio   apsilankymo datą pas šeimos gydytoją po dvejų savaičių. Pacientas sako, kad šios datos jis gali ir nesulaukti. Tada pasiūloma skambinti tiesiog gydytojai. Pacientas skambina, tačiau jam niekas neatsiliepia. Galvoja, gydytoja užsiėmusi, bet mato numerį ir jam paskambins. Tačiau čia irgi tuščios viltys ir neišsipildę lūkesčiai.  Pacientas net patikrina telefoną, ar jis kartais nesugedo. Telefonas veikia puikiai, o medicina toliau ir toliau tolsta nuo paciento. Tolsta  kaip jūreiviui, išplaukiančiam į jūrą,  krantai ir  baltoji žuvėdra.  Tačiau nei girdėti, nei dainuoti tokios dainos nesinori. Kadangi pacientas dažnai lieka su savo liga kaip tas jūreivis dvikovoje  su gamtos stichija. Kas ką? Ar tu ligą, ar liga tave…Ir reikalingas tarpininkas gydytojas išnyksta.

                                                                                                                                   

Tokios liūdnos subjektyvios mano mintys apie anų ir  šių dienų mediciną, karią  šių laikų valdžia mūsų šalyje vėl žadina artinti prie žmogaus. Aš pasižiūriu, paskaičiuoju ir manau, kad per dešimtmečius sveikatos apsauga  kai kuriose srityse kelis kartus nutolo nuo  paciento.                                 

Ar nekelia jums siaubo, kai Santaros registratūroje jus informuoja, kad gydytojas kardiologas jus priims po keturių  mėnesių,  urologas ar chirurgas po dvejų mėnesių?  Tačiau tai dar ne viskas. Mūsų laukia dar viena sveikatos priežiūros įstaigų reforma. Po tokios valdžios reformos apie gydymą mes iš viso pamiršime. Matyt, greitai terminus į priėmimą pas sveikatos priežiūros įstaigas antrojo lygios gydytojus skaičiuosime ne mėnesiais, o metais, o  susitikimo šeimos gydytojo kabinete lauksime mėnesiais.  

Skaitytojo nuomonė

Jurgis Antanaitis  

*Draudžiama www.zarasuose.lt paskelbtą informaciją naudoti kitose žiniasklaidos priemonėse be raštiško ar žodinio administracijos sutikimo, o jei sutikimas buvo gautas, būtina nurodyti www.zarasuose.lt kaip informacijos šaltinį ir naudoti aktyvią www.zarasuose.lt nuorodą.

Publikuojamų straipsnių autorių nuomonė gali nesutapti su redakcijos nuomone, tačiau yra kiek įmanoma tiksli ir neklaidinanti. Už pateiktos informacijos aktualumą ir tikslumą atsako jos pateikėjai, mūsų informacijos šaltiniai.

www.zarasuose.lt administracija neatsako už komentarus ir jų neredaguoja, tačiau pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi ar pažeidžia įstatymus. Už komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn.

Parašyti komentarą

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami Video

Taip pat skaitykite