ntrinis baldų dizainas Antalieptės gyventojus subūrė prasmingam tikslui – savo rankomis prisidėti prie tvaraus vartojimo skatinimo, prikeliant senus baldus naujam gyvenimui. Atsakingą požiūrį į aplinką, kūrybiškumą ir bendruomeniškumą suderinęs VšĮ „Žvaigždynai“ projektas dar kartą įrodė, kad ir mažuose miesteliuose gali gyvuoti prasmingos, inovatyvios, ilgalaikės iniciatyvos.
Pagal Europos solidarumo korpuso programą įgyvendintas projektas „Antrinis dizainas“ paragino atkreipti dėmesį į senus baldus ir antrinį nebereikalingų daiktų panaudojimą. Kaip pastebėjo projekto iniciatoriai, „dekoracijos, baldai ar kiti interjero elementai iš nebenaudojamų daiktų ir medžiagų išsiskiria savo sukauptomis istorijomis, todėl gali tapti nepakartojamais interjero akcentais, kuriančiais unikalumą ir jaukumą namuose. Siekėme tai praktiškai parodyti, suteikdami projekto dalyviams galimybes ir įrankius savo rankomis pagaminti daiktus, kurių niekas kitas neturės.”
Projekto metu Antalieptėje buvo įkurta „Atiduotuvė“, kur gyventojai galėjo atnešti nenaudojamus daiktus ir išsinešti jau atnaujintus dizaino elementus. Be to, metus laiko reguliariai vyko atviros dirbtuvės su vaikais, paaugliais bei kaimo bendruomene. Kai kurios iniciatyvos, tokios kaip Kalėdinės ar Velykinės dekoracijų dirbtuvės iš nebenaudojamų lentų, pareikalavo ypatingo išradingumo – čia pilnai atsiskleidė dalyvių unikalios idėjos siekiant pagaminti naują, patrauklų daiktą iš seno.
Prasmingos idėjos neliko nepastebėtos: dalinimosi ir daiktų perkūrimo iniciatyvos pamažu plečiasi ir į kitus regiono miestus, pradedant Zarasais, kuriuose „Antrinio dizaino“ dirbtuvių formatas pasirodė itin patrauklus vietos gyventojams.
Projekto organizatoriams buvo itin svarbu viena ar kita forma į projekto veiklas įtraukti kuo platesnę Antalieptės bendruomenės dalį. „Vieni iš mūsų gali kurti, kiti duoti žaliavų, o treti – naudoti galutinį produktą. Nepaisant to, dalinimosi kultūra pas mus dar nėra įsigalėjusi. Vis dar trūksta sąmoningumo tiek atrenkant, kuo dalintis, tiek priimant gautą daiktą.
Jau seniai dalinimasis nėra ir neturi būti suvokiamas kaip labdara – veikiau tai yra sąmoningas pasikeitimas turimais daiktais, siekiant sumažinti išteklių suvartojimą. Todėl pasirinktais projekto formatais – dirbtuvėmis ir atiduotuve – stengėmės stiprinti žmogiškuosius ryšius bei sąmoningumą, kurdami erdvę, kur bendruomenės nariai galėtų be išankstinių nusistatymų dalintis savo kūrybiškumu, savo dėmesiu ir savo daiktais“ – kalbėjo projekto sumanytojai.
VšĮ „Žvaigždynai“ projektai su vaikais, jaunimu, šeimomis bei vietos bendruomene aktyviai prisideda prie socialinių paslaugų tinklo plėtros Zarasų rajone ir vietos gyventojų užimtumo skatinimo. „Žvaigždynai“ bendradarbiauja su šalia įsikūrusia viešąja įstaiga „Inovatorių slėnis“, siekdami pagerinti socialinių paslaugų prieinamumą vietos gyventojams.
Projektas „Antrinis dizainas“ paremtas Europos Sąjungos Europos solidarumo korpuso (European Solidarity Corps) programą.
VšĮ „Žvaigždynai“ informacija
*Draudžiama www.zarasuose.lt paskelbtą informaciją naudoti kitose žiniasklaidos priemonėse be raštiško ar žodinio administracijos sutikimo, o jei sutikimas buvo gautas, būtina nurodyti www.zarasuose.lt kaip informacijos šaltinį ir naudoti aktyvią www.zarasuose.lt nuorodą. Publikuojamų straipsnių autorių nuomonė gali nesutapti su redakcijos nuomone, tačiau yra kiek įmanoma tiksli ir neklaidinanti. Už pateiktos informacijos aktualumą ir tikslumą atsako jos pateikėjai, mūsų informacijos šaltiniai. www.zarasuose.lt administracija neatsako už komentarus ir jų neredaguoja, tačiau pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi ar pažeidžia įstatymus. Už komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn.