Žemės ūkio ministras Kazys Starkevičius, siekdamas mažinti ūkininkams tenkančią administracinę naštą, inicijavo nemažai svarbių pakeitimų.
Jau nuo spalio 7-osios ūkininkai, investuojantys į žemės ūkio valdas, galės teikti paraiškas supaprastinta tvarka. Papildomas kvietimas teikti paraiškas truks iki lapkričio 4 d.
Kvietimams skirtos lėšos paskirstytos pagal atskirus žemės ūkio sektorius:
- 13,5 mln. pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programos (KPP) veiklos sritį „Parama investicijoms į žemės ūkio valdas“;
- 40 mln. Pagal Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 metų strateginio plano (SP) intervencinę priemonę „Investicijos į žemės ūkio valdas“.
Numatyti šie pagrindiniai pakeitimai:
- paramos dydis – iki 80 tūkst. Eur (jeigu kartu kreipiamasi ir paskolos, paramos suma su lengvatine paskola – iki 280 000 Eur),
- visuose žemės ūkio sektoriuose finansuojamas traktorių ir žemės ūkio technikos įsigijimas, kt.
- verslo plano informacija integruota į paraišką,
- atsisakoma finansinių prognozių,
- atitiktis ekonominio gyvybingumo kriterijams nustatoma pagal faktinių ataskaitų duomenis.
Nuo lapkričio 25-osios vyks dar vienas kvietimas teikti paraiškas pagal SP intervencinę priemonę „Investicijos į žemės ūkio valdas“. Iki gruodžio 23 d. vyksiančiam kvietimui numatyta skirti 40 mln. Eur SP lėšų. Jų planuojama neskirstyti pagal atskirus žemės ūkio sektorius.
Žemės ūkio ministras K. Starkevičius įsiklausė į ūkininkų skundus ir imasi iniciatyvos spręsti klausimą dėl apribojimo naudoti paramos lėšomis įsigytą techniką ar įrangą tik investiciniame projekte numatytiems tikslams ir veiklai bei niekam kitam.
„Reikia keisti požiūrį ir tvarką, atsisakyti neracionalios kontrolės. Kodėl ūkininkas, investavęs į įrangą, reikalingą vienos rūšies augalams, tarkim, daržovėms auginti, negali jos naudoti kitoms kultūroms – pavyzdžiui, javams savo ūkyje. Arba negali šia technika suteikti paslaugos kaimynui, nuvalyti sniego nuo kelio kaimo bendruomenei. Suomijos ūkininkai, pasinaudoję parama, netgi privalo padėti nuvalyti sniegą. Ūkininkas turi turėti galimybę laisvai tvarkytis savo ūkyje, nekrūpčiodamas dėl galimų baudų“, – sako ministras.
Šiuos klausimus ministras kels ir rugsėjo 23 d. vyksiančioje ES žemės ūkio ir žuvininkystės ministrų taryboje. Šis klausimas sprendžiamas ir nacionalinėmis priemonėmis – SP priemonės valdų modernizavimo kvietime, kuris vyks nuo spalio 7 d. iki lapkričio 4 d. numatyta taikyti perpus mažesnį paramos intensyvumą toms investicijoms, kurios bus naudojamos kitam žemės ūkio sektoriui, negu buvo skirta parama. O kvietime nuo lapkričio 24 d. iki gruodžio 23 d., kaip minėta, sektorinio projekto skirstymo nebus, tai suteiks žemdirbiams galimybę laisviau naudoti investicijas savo ūkyje.
Siekiant, kad būtų tiksliau išskirti tik tie asmenys, kurie galimai siekia sukurti dirbtines sąlygas, pakeistas įsakymas „Dėl dirbtinai sukurtų sąlygų gauti paramą nustatymo metodikos patvirtinimo“.
„Jei norime jaunimą paskatinti imtis ūkininkavimo, negalime ir neturime ūkininkaujančių tėvų ir vaikų automatiškai įtarti kuriant dirbtines sąlygas paramai gauti, jeigu nėra kitų objektyvių įrodymų“, – sako žemės ūkio ministras K. Starkevičius.
Pakeitimai ištaisys ydingą vertinimo tvarką ir praktiką, pašalins trukdžius kartų kaitai žemės ūkyje, kai vyresnioji ūkininkų karta perduoda valdymą jaunajai. Todėl ji apima tiek tradicinius ūkininkavimo metodus, tiek inovatyvias priemones, kurias dažniau naudoja jauni ūkininkai.
*Draudžiama www.zarasuose.lt paskelbtą informaciją naudoti kitose žiniasklaidos priemonėse be raštiško ar žodinio administracijos sutikimo, o jei sutikimas buvo gautas, būtina nurodyti www.zarasuose.lt kaip informacijos šaltinį ir naudoti aktyvią www.zarasuose.lt nuorodą. Publikuojamų straipsnių autorių nuomonė gali nesutapti su redakcijos nuomone, tačiau yra kiek įmanoma tiksli ir neklaidinanti. Už pateiktos informacijos aktualumą ir tikslumą atsako jos pateikėjai, mūsų informacijos šaltiniai. www.zarasuose.lt administracija neatsako už komentarus ir jų neredaguoja, tačiau pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi ar pažeidžia įstatymus. Už komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn.