2024 m. vasario 18 d. Utenos dvare įvyko Utenos apskrities vyriausiojo policijos komisariato (toliau – Utenos aps. VPK) metinis ataskaitinis susirinkimas.
Praėję metai Utenos apskrities VPK bendruomenei buvo permainų metai – ilgametis viršininkas Vytautas Vaiškūnas išvyko dirbti į Panevėžio apskrities vyriausiąjį policijos komisariatą, taip pat atsisveikinta su kapelionu Petru Baniuliu. Susirinkimo metu prisistatė naujai paskirtas kapelionas Gediminas Jankūnas, kuruojantis Panevėžio apskrities vyriausiojo policijos komisariato bendruomenę.
Vasario 16-osios – Lietuvos valstybės atkūrimo dienos proga už nepriekaištingą ir pavyzdingą tarnybinių pareigų atlikimą Utenos aps. VPK viršininko pavaduotojas, atliekantis viršininko funkcijas Vaidotas Žilys apdovanojo trečiojo laipsnio policijos pasižymėjimo ženklu „Už nuopelnus“ inspektorę Iloną Levčenkę, Utenos aps. VPK Veiklos skyriaus tyrėją ir trečiojo laipsnio policijos pasižymėjimo ženklu „Už nepriekaištingą tarnybą“ vyresnįjį inspektorių Gintarą Savičenką, Utenos aps. VPK Veiklos skyriaus vyresnįjį tyrėją.
„Pradėdamas 2024 metų veiklos pristatymą noriu atkreipti dėmesį, kad nors matysite daug statistikos ir skaičių, svarbu nepamiršti, jog už jų slypi žmonės – nukentėję nuo nusikalstamų veikų, patyrę materialinę ar moralinę žalą,” – akcentavo Utenos aps. VPK viršininko pavaduotojas, atliekantis viršininko funkcijas Vaidotas Žilys.
„Kiekvienais metais mes stebime visuomenės pasitikėjimo policija bei saugumo jausmo vertinimo rodiklius. Džiugina išaugęs Utenos apskrities gyventojų saugumo jausmo vertinimas, net 93 proc. gyventojų jaučiasi saugūs.
Policijos pareigūnų pastangos užtikrinant saugumą atsispindi ir operatyvumo rodikliuose – pagal visas įvykių kategorijas reaguojama greičiausiai Lietuvoje. Utenos aps. VPK gyventojai, skubiu atveju, sulaukia policijos pareigūnų vidutiniškai per 6 min., Lietuvoje – 8 min.
Utenos apskrityje 2024 m. užregistruota 6 proc. nusikalstamų veikų mažiau nei 2023 m. (palyginimui 1 477 ir 1 572 ). Jų ištyrimo procentas yra trečias iš Lietuvos policijos įstaigų. Išskyrėme penkias labiausiai dominuojančias nusikalstamas veikas: fizinio skausmo sukėlimas 38 proc., vagystės 23 proc., neblaivūs vairuotojai 21 proc., sukčiavimai 10 proc., veikos susijusios su narkotinėmis medžiagos 8 proc.
Kelia rūpestį nemažėjantis smurtas artimoje aplinkoje, kuris išlieka viena opiausių visuomenės problemų. Neramina finansiniai sukčiavimai, kai pirkėjas, pasinaudojęs skelbimu, praranda avansą ar kitą mokėjimą. Didžiausia užregistruota telefoninio sukčiavimo žala – 140 000 eurų. Kovai su sukčiavimu prisijungia tiek valstybinis, tiek privatus sektorius, tačiau sukčiai nuolat tobulina savo technologijas ir veikimo būdus. Dėl pareigūnų proaktyvios veiklos, išaiškinant nusikalstamas veikas susijusias su narkotinėmis medžiagomis, išaugo 64,7 proc. registruojamų veikų skaičius, tačiau jos yra tiriamos ir bus ištirtos. 2024 m. užregistruota 4 vagystėmis daugiau, nei 2023 m., dažniausiai pasitaikančios vagystės iš prekybos centrų. Pastebimas viešosios tvarkos pažeidimų mažėjimas (2023 m. – 35, o 2024 m. – 26 atvejai),“ – kalbėjo Vaidotas Žilys.
Taip pat, informavo, kad 2024 m. eismo įvykių metu netekome 9 žmonių (2023 m. – 14), sužeisti buvo 107 (2023 m. – 94). Policijos pareigūnai ypatingą dėmesį skiria eismo saugumo užtikrinimui, tačiau labai svarbus ir kitų institucijų bei visuomenės įsitraukimas.
Praėjusiais metais, be mūsų tiesioginio darbo, per apskritį nuvilnijo gerų darbų „banga“. Buvo įgyvendinta daug prasmingų veiklų, skirtų silpniausiems visuomenės nariams ir jautriausioms socialinėms sritims – kraujo donorystės, pagalbos beglobiams gyvūnams bei aplinkosauginės iniciatyvos.
„Dėkojame visiems už bendrystę, kad atvykote, išklausėte ir buvote kartu. Tik glaudus institucijų ir socialinių partnerių bendradarbiavimas bei kartu sutelktos pastangos leis pasiekti, kad visuomenė jaustųsi dar saugesnė,“– dėkojo Vaidotas Žilys.
Lietuvos policijos generalinio komisaro pavaduotoja Oksana Plesko padėkojo Utenos aps. VPK bendruomenei už jų darbą bei socialiniams partneriams už bendradarbiavimą ir akcentavo, kad būtina rūpintis tiek visuomenės, tiek pačių pareigūnų gerove – aprūpintas ir motyvuotas pareigūnas dirbs efektyviau.
„Šiemet išskyrėme dvi prioritetinės kryptys: naujų darbuotojų pritraukimas ir esamų išlaikymas. Bus kuriama žmogiškųjų išteklių sistema, skatinanti darbuotojų mokymąsi ir motyvaciją. Padidintas policijos biudžetas, nuo 2025 m. sausio pareigūnų atlyginimų koeficientas pakeltas 0,05. Šiemet didesnis dėmesys bus skirtas ne tik sunkių ir labai sunkių nusikaltimų tyrimui bet ir sukčiavimų prevencijai bei tyrimui. Taip pat stengsimės, kad nusikalstamų veikų tyrimo procesas būtų supaprastintas.,“ – kalbėjo Lietuvos policijos generalinio komisaro pavaduotoja Oksana Plesko.
Susirinkime dalyvavo Lietuvos policijos generalinio komisaro pavaduotoja Oksana Plesko, Lietuvos Respublikos Seimo narys Jevkenij Šuklin, Anykščių, Ignalinos, Molėtų, Zarasų rajonų savivaldybių merai, Panevėžio apygardos prokuratūros Utenos apylinkės prokuratūros vyriausiasis prokuroras Linas Latoža, Utenos apylinkės teismo pirmininko pavaduotojas, einantis teismo pirmininko pareigas Alvydas Žala, savivaldybių atstovai, socialiniai partneriai, seniūnai, spaudos atstovai, policijos profsąjungų atstovai, policijos pareigūnai ir darbuotojai.
Dėkojame:
• už renginio salę – Utenos dvaro šeimininkams Utenos švietimo centro direktorei Vitalijai Bujanauskienei ir švietimo paslaugų vadybininkei Miglei Lapinienei;
• už nuotraukas – Utenos aps. VPK Molėtų rajono policijos komisariato Veiklos skyriaus specialistui Algimantui Čižai, Utenos aps. VPK Kriminalistinių tyrimų poskyrio specialistui Mantui Dūdėnui ir vyresniajai specialistei Irmai Bikelei;
• už informacijos viešinimą – Utenos apskrities žiniasklaidos atstovams;
• visiems atvykusiems ir buvusiems kartu.
*Draudžiama www.zarasuose.lt paskelbtą informaciją naudoti kitose žiniasklaidos priemonėse be raštiško ar žodinio administracijos sutikimo, o jei sutikimas buvo gautas, būtina nurodyti www.zarasuose.lt kaip informacijos šaltinį ir naudoti aktyvią www.zarasuose.lt nuorodą. Publikuojamų straipsnių autorių nuomonė gali nesutapti su redakcijos nuomone, tačiau yra kiek įmanoma tiksli ir neklaidinanti. Už pateiktos informacijos aktualumą ir tikslumą atsako jos pateikėjai, mūsų informacijos šaltiniai. www.zarasuose.lt administracija neatsako už komentarus ir jų neredaguoja, tačiau pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi ar pažeidžia įstatymus. Už komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn.
O kodėl ataskaitoje nieko nekalbama apie policijos pareigūnų kvalifikacijos būklę ir profesinių žinių tobulinimą? Susirūpinimą ir nepasitikėjimą policijos institucija kelia tai, kad kai kurie Zarasų PK policijos pareigūnai, surašę protokolą, nesiteikia net įvardinti įstatymo, kuriuo vadovaujasi. Tai ar jie to įstatymo neskaitė ir nežino, ar jiems ir jų vadovybei tiesiog nusispjauti į gyventojus ir nepriekaištingą policijos funkcijų vykdymą?
Dar įdomiau,kai parašo atsisakymą pradėti ikiteisminį tyrimą dėl akivaizdaus nusikaltimo. Ten surašo tikrovės neatitinkančius faktus. Tada – dar gražiau! Pasirodo,kad policijos pareigūnui taip liepė rašyti prokuroras. Tą paaiškina jis pats. Tai kas čia yra,ar pareigūnų nekompetencija ,ar nusikalstama veika,siekiant ginti kaltą asmenį?
Toks tas ir visuomenės vaizdelis policinėje valstybėje, kai tik keli neuniformuoti civiliai salėje sėdi. Jeigu policijos ataskaitos pristatymas vyktų platesnėje auditorijoje, Žiliui tikrai tektų nepatogiai raudonuoti ir prakaituoti gavus ne itin patogių gyventojų klausimų. Gaila, kad policija bijo pilietinės visuomenės.