VADOVĖLIŲ PARODA ANTAZAVĖS DVARO BIBLIOTEKOJE

0
51

2024 metų sausio 10 dieną Antazavės dvaro bibliotekoje pradėjo veikti paroda ,, XX a. I pusės vadovėliai” iš Zarasų viešosios bibliotekos fondų.

1904 m. Rusijos imperijoje panaikinus lietuviškos spaudos draudimą, pradėti leisti vadovėliai lietuviškoms mokykloms.

Vadovėlių leidyba suklestėjo tarpukaryje (1918 – 1940 m.). 1922 m. nustatytas privalomas nemokamas keturmetis pradinis mokslas. 1926 m. buvo 2360 pradinių mokyklų, 65 progimnazijos, 46 gimnazijos. 1922 m. įkurtas Lietuvos universitetas Kaune, kūrėsi kitos aukštosios mokyklos.

Vien pradinėms ir vidurinėms mokykloms 1925-1935 m. išleista apie 350 vadovėlių. Daug žinomų mokslininkų ir visuomenės veikėjų tapo vadovėlių autoriais (J. Jablonskis, Maironis, V. Daugirdaitė-Sruogienė, G. Petkevičaitė-Bitė, P. Mašiotas, A. Klimas, M. Biržiška, A. Šapoka, T. Ivanauskas ir kiti).

1940 m. Lietuvą okupavo Sovietų Sąjunga, pradėti leisti ideologizuoti sovietiniai vadovėliai. Dauguma senųjų tarpukario vadovėlių buvo sunaikinti ar atsidūrė bibliotekų specfonduose.

Ekspozicijoje pateikiama virš 40 lietuvių kalbos, matematikos, istorijos, geografijos, biologijos, tikybos ir kitų mokslų senųjų vadovėlių. Dauguma vadovėlių tarpukario laikotarpio, yra ir senesnių XIX a. pab. – XX a. pradžios vadovėlių.

Parengė Darius Tvardauskas,

Antazavės dvaro bibliotekos vyr. bibliotekininkas

Nuotr. autoriaus

*Draudžiama www.zarasuose.lt paskelbtą informaciją naudoti kitose žiniasklaidos priemonėse be raštiško ar žodinio administracijos sutikimo, o jei sutikimas buvo gautas, būtina nurodyti www.zarasuose.lt kaip informacijos šaltinį ir naudoti aktyvią www.zarasuose.lt nuorodą.

Publikuojamų straipsnių autorių nuomonė gali nesutapti su redakcijos nuomone, tačiau yra kiek įmanoma tiksli ir neklaidinanti. Už pateiktos informacijos aktualumą ir tikslumą atsako jos pateikėjai, mūsų informacijos šaltiniai.

www.zarasuose.lt administracija neatsako už komentarus ir jų neredaguoja, tačiau pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi ar pažeidžia įstatymus. Už komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn.

Parašyti komentarą

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami Video

Taip pat skaitykite