VASARIO 16-OJI ZARASUOSE

0
258
1991 m. Vasario 16-osios minėjimas Sėlių aikštėje

Kiekviena šalis per valstybines šventes telkia, tam tikra prasme ir auklėja savo piliečius, stiprina jų bendruomeniškumą. Valstybinės šventės primena mums, kas ir kodėl mes esame, o jas švęsdami, švenčiame mūsų pačių atsiradimą, kovą už laisvę, pasirinktą kelią bei demokratijos pergalę. Švęsdami parodome, kad mums tai rūpi, kad mums svarbi savo šalis ir jos istorija, kad save suvokiame kaip tautos ir valstybės dalį.

Apie ankstyvąsias Vasario 16-osios minėjimo tradicijas Zarasų krašte turime mažai žinių, bet Zarasų krašto muziejuje yra fotografijų iš svarbesnių šio įvykio paminėjimo datų – tai Lietuvos valstybės atkūrimo 10-mečio ir 20-mečio minėjimų akimirkos bei pirmojo viešo minėjimo 1989 m. prieš Lietuvai atkuriant nepriklausomybę nuotraukos.

1928 m. minint Vasario 16-osios dešimtmetį, Zarasuose buvo restauruotas XIX amžiuje per Zarasus nutiesto plento atminimui skirtas paminklas obeliskas. Jis buvo nudažytas šviesiai mėlyna spalva, buvo nuimtas sudaužytas carinės Rusijos herbas, užrašai, o pritvirtintas Vytis, reljefiniai Gedimino stulpai, dvi naujos varinės plokštelės su užrašu „1918 – vasario 16 – 1928“ ir žuvusių kovose už nepriklausomybę Zarasų krašte lietuvių karių pavardės. Buvo pakeista paminklo tvora, iš lauko akmenų sumūryti laiptai.

Apie 1938 m. Vasario 16-osios šventimą ir Zarasų gimnazijos iniciatyvas 2000 m. „Zarasų krašte“ yra rašęs „Ąžuolo“ gimnazijos mokytojas Rimantas Bazaras. Vyko miesto renginiai, eitynės į miesto kapines prie Nepriklausomybės paminklo. Gimnazija ta proga nutarė įkurti Nepriklausomybės parką, surinkti lėšų, kad būtų nupirkti keli šautuvai, kuriuos vėliau padovanojo Zarasų šaulių rinktinei. Tų pačių metų gegužės mėnesį šautuvus tuometiniam šaulių rinktinės vadui pulkininkui-leitenantui Ignui Pašiliui įteikė 2 gimnazistai, iš kurių vienas buvo Mykolas Kazanas – būsimasis Zarasų krašto partizanų vadas.

Sovietmečiu buvo uždraustas Lietuvos valstybės atkūrimo dienos minėjimas, nevyko jokių viešų renginių, bet daugelis šeimų šią dieną prisimindavo kaip vilties, tikėjimo tautos atbudimu simbolį. Lietuvoje prasidėjus Atgimimui Vasario 16-oji tapo ypač svarbia data. Dar prieš 1990 m. Kovo 11-osios Nepriklausomybės atkūrimo akto priėmimą ji pradėta minėti. 1989 m. Zarasų laikraščio „Tarybinė žemė“ korespondentas Jonas Kačka šios dienos išvakarėse kalbino Zarasų kultūros namų direktorę Jovitą Mikutavičienę, Zarasų bažnyčios kleboną dekaną Vytautą Kapočių ir kitus apie tai, kaip bus paminėta Vasario 16-oji. J. Mikutavičienė: „“Iškilmės vyks šventės išvakarėse. Vasario 15 dieną 18 valandą 30 minučių numatomas zarasiškių susiėjimas miesto aikštėje. Iš mitingo eisime į kultūros namus. Čia rajoninių kultūros namų saviveiklininkai surengs koncertą, kuris pereis į vakaronę“. Iš V. Kapočiaus interviu žinoma, kad Vasario 16 d. 12 val. Zarasų bažnyčioje buvo laikomos iškilmingos šv. Mišios už Lietuvą, po to buvo žvakių procesija bažnyčioje, skirta prisiminti žuvusius už Lietuvos nepriklausomybę. Po mišių vyko eitynės į kapines prie Nepriklausomybės paminklo (Zarasų krašto muziejus turi nuotraukų iš šio renginio).

Nepriklausomos Lietuvos laikais Zarasuose iš pradžių Vasario 16-osios minėjimai vyko Sėlių aikštėje, o vėliau nusistovėjo tvarka, kad šią dieną 12 val. Zarasų Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į dangų bažnyčioje būna šv. Mišios už Tėvynę, o po – minėjimas ir koncertas kultūros centre, kur žmonės kasmet susirenka labai gausiai. Kaip 2002 m. „Zarasų krašte“ rašė kraštotyrininkas, Zarasų krašto garbės pilietis Jonas Nemanis, „Vasario 16-oji – tautos ir valstybės simbolis, valstybingumo ženklas. Ji yra ir privalo būti visų valstybės žmonių, visų piliečių vienybės, susitaikymo ir tolerancijos diena“. To ir linkime visiems kraštiečiams kviesdami ir šiemet dalyvauti Vasario 16-osios dienos renginiuose Zarasų bažnyčioje ir kultūros centre.

Zarasų krašto muziejaus informacija

1928 m. minėjimas prie Nepriklausomybės paminklo Zarasuose Vasario 16-osios dešimtmečio proga
1989 m. Vasario 16-osios eisena iš Zarasų bažnyčios į kapines
1991 m. Vasario 16-osios minėjimas Sėlių aikštėje

*Draudžiama www.zarasuose.lt paskelbtą informaciją naudoti kitose žiniasklaidos priemonėse be raštiško ar žodinio administracijos sutikimo, o jei sutikimas buvo gautas, būtina nurodyti www.zarasuose.lt kaip informacijos šaltinį ir naudoti aktyvią www.zarasuose.lt nuorodą.

Publikuojamų straipsnių autorių nuomonė gali nesutapti su redakcijos nuomone, tačiau yra kiek įmanoma tiksli ir neklaidinanti. Už pateiktos informacijos aktualumą ir tikslumą atsako jos pateikėjai, mūsų informacijos šaltiniai.

www.zarasuose.lt administracija neatsako už komentarus ir jų neredaguoja, tačiau pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi ar pažeidžia įstatymus. Už komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn.

Parašyti komentarą

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami Video

Taip pat skaitykite