VELYKINIŲ ATVIRUKŲ PARODA IŠ PROFESORIAUS LIUDO MAŽYLIO ASMENINĖS KOLEKCIJOS

0
38
20220413 161814

Šv. Velykų proga Zarasų rajono savivaldybės viešosios bibliotekos lankytojus kviečiame susipažinti su Europos Parlamento nario, prof. Liudo Mažylio velykiniais atvirukais iš jo asmeninės kolekcijos. Bibliotekos I a. galerijos stiklo vitrinose eksponuojami 36 Lietuvos tarpukario laikotarpio atvirukai. Akį džiugina paspalvinti kiaušiniai, viščiukai, zuikučiai, pumpuruotos augalų šakelės, laimingų žmonių veidai. Ant kiekvieno atviruko ranka užrašytas nuoširdus sveikinimas ar palinkėjimas, kas suteikia atvirukui ypatingą išliekamąją vertę. Visi atvirukai yra panašaus formato ir neperlenkiami, nes tuo metu buvo lengviau siųsti paštu kaip atvirlaiškius. Popierinių atvirukų tradicija tikrai neišnykusi, priešingai – ji ir vėl atgimsta.

Šios įdomios parodos iniciatorė – aktyvi bibliotekos skaitytoja ir visuomenininkė Vaida Lazdauskienė. Ją ir pakalbinome.

Kaip gimė idėja pristatyti asmeninių atvirukų kolekciją bibliotekoje?

Su profesoriumi buvome susitikę kovo 18 dieną Dusetų K. Būgos gimnazijoje, kur jis turėjo susitikimą su gimnazistais. Žinodama, kad profesorius yra aistringas kolekcininkas, pasiteiravau apie galimybę zarasiečiams pamatyti kažką iš jo kolekcijų. Mielai sutiko ir pasiūlė artėjančių Šv. Velykų proga išeksponuoti tarpukario atvirukų kolekciją. Taip kolekcija ir atkeliavo iš Kauno į Zarasus.

Ką pasakojo prof. Liudas Mažylis apie savo kolekciją?

Pasak prof. L. Mažylio, atvirukai buvo išleisti arba siųsti tarpukario Lietuvoje. Taip pat kai kurie atvirukai yra piešti ranka, o kiti – išleisti knygynuose. Kiekvienas atvirukas atspindi to laikmečio ypatumus: istoriją, kultūrą, estetiką – tai jam širdžiai brangu…  

Atkreipė dėmesį, kad Šv. Velykų simbolika atvirukuose bei pašto ženkluose išsiskiria į pagoniškąją ir krikščioniškąją. Įdomu ir tai, kad nors esame labai katalikiškas kraštas, bet Šv. Velykoms skirtose atvirukuose krikščioniška simbolika (pvz.: Kristaus atvaizdai) naudojama retai. Daug dažniau velykinių sveikinimų paveikslėliuose regime paspalvintus kiaušinius, mažus viščiukus, kiškučius, žibutes, pakalnutes, augalų šakeles su pumpurais, taip pat matome atvirukus su laimingų žmonių veidais. Tad tokie velykiniai atvirukai neretai būna spalvingi, jaukūs, primenantys apie artėjantį pavasarį bei gamtos atgimimą.

Ką palinkėjo profesorius zarasiečiams, kurie matys jo atvirukų kolekciją?

Europos Parlamento narys, kolekcininkas ir Lietuvos filatelistų sąjungos narys prof. Liudas Mažylis nuoširdžiai sveikina Zarasų krašto žmones su pavasario, atgimimo švente. Džiugių Šv. Velykų! Stiprybės visiems!

O mes visus kviečiame nepraleisti švenčių progomis nusiųsti savo pirmojo atviruko, jei to dar nepadarėte. Kviečiame susipažinti su paroda. Paroda veiks iki Sekminių.

Vaizdo įrašas apie eksponuojamą parodą Youtube kanale: Velykinių atvirukų paroda iš prof. Liudo Mažylio asmeninės kolekcijos

https://www.youtube.com/watch?v=NX5n5xgwQLI&t=16s

Parengė Jolanta Lementauskienė

Nuotr. Inesos Dumbravienės

20220413 161820

20220413 161827

20220413 161833

20220413 161838

20220413 161841

20220413 161848

*Draudžiama www.zarasuose.lt paskelbtą informaciją naudoti kitose žiniasklaidos priemonėse be raštiško ar žodinio administracijos sutikimo, o jei sutikimas buvo gautas, būtina nurodyti www.zarasuose.lt kaip informacijos šaltinį ir naudoti aktyvią www.zarasuose.lt nuorodą.

Publikuojamų straipsnių autorių nuomonė gali nesutapti su redakcijos nuomone, tačiau yra kiek įmanoma tiksli ir neklaidinanti. Už pateiktos informacijos aktualumą ir tikslumą atsako jos pateikėjai, mūsų informacijos šaltiniai.

www.zarasuose.lt administracija neatsako už komentarus ir jų neredaguoja, tačiau pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi ar pažeidžia įstatymus. Už komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn.

Parašyti komentarą

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami Video

Taip pat skaitykite