VYRIAUSYBĖ PRITARĖ PAPILDOMOMS PRIEMONĖMS ENERGIJOS KAINOMS MAŽINTI – NULINIAM PVM ŠILDYMUI IR 40 MLN. EURŲ SAULĖS ELEKTRINĖMS

0
16
šildymas

Šiandien Vyriausybė pritarė Finansų ir Energetikos ministerijų teiktam antrajam pasiūlymų paketui, siekiant sumažinti Lietuvos gyventojams tenkančią finansinę naštą dėl išaugusių sąskaitų už šildymą.

Anot ministrų, stebint vis dar įtemptą tarptautinę situaciją dėl energijos kainų šuolio, siūlomos konkrečios priemonės, padėsiančios Lietuvos gyventojams: 0 proc. PVM tarifą gyventojams centralizuotai teikiamai šilumai šiam šildymo sezonui, kompensuojant tiekėjams skirtumą iš valstybės biudžeto ir papildomus 35 mln. eurų Energetikos ministerijos kuruojamoms paramos priemonėms saulės elektrinių įsigijimui arba įsirengimui namų ūkiuose.

„Matome, kad energijos kainų tendencijos išlieka sudėtingos, sukurdamos reikšmingą spaudimą gyventojams. Mūsų siūlomas PVM kompensavimas centralizuotai teikiamai šilumai yra viena efektyvesnių priemonių reguliuojamoje rinkoje, kur PVM lengvatos tiesiogiai tampa mažesnėmis kainomis vartotojams,  – pažymėjo finansų ministrė G. Skaistė. – Tuo pačiu skiriame papildomus 35 mln. eurų saulės elektrinių įsirengimui – šia priemone pasinaudoję gyventojai tikrai gaus ženkliai mažesnes elektros sąskaitas ateityje“.

Po šiandieninio Vyriausybės pritarimo, Seimui bus teikiamas Pridėtinės vertės mokesčio įstatymo projektas, kuriuo kompensuojamas PVM. Kitaip tariant, gyventojai gaus sąskaitas už centralizuotai teikiamą šilumą, kuriose PVM tarifas netaikomas, o skirtumą nuo iki šiol taikomo lengvatinio 9 proc. iki siūlomo 0 proc. PVM šilumos tiekėjams kompensuos valstybė iš biudžeto. Siūloma, jog kompensacija būtų taikoma išrašytoms sąskaitoms nuo 2022 m. sausio 1 d. ir galiotų šiam šildymo sezonui – iki balandžio 30 d.

Po šiandieninio Vyriausybės pritarimo, Seimui bus teikiamas Pridėtinės vertės mokesčio įstatymo projektas, kuriuo šiuo metu galiojantis lengvatinis 9 proc. PVM tarifas centralizuotai teikiamai šilumos energijai mažinamas iki 0 proc. Siūloma, jog naujasis tarifas būtų taikomas atgaline data – nuo 2022 m. sausio 1 d. ir galiotų šiam šildymo sezonui – iki balandžio 30 d.

Kita priemonė – papildomi 35 mln. eurų Energetikos ministerijos kuruojamoms paramos priemonėms saulės elektrinių įsigijimui arba įsirengimui namų ūkiuose. Metų pradžioje paskelbus 5,4 mln. eurų vertės kvietimą paramai gauti, jau sulaukta rekordinio – virš 12 tūkstančių – paraiškų kiekio iš gyventojų, norinčių įsirengti saulės elektrinę savo namuose arba investuoti į nuotolinę saulės elektrinę.

„Siekiame, kad gyventojai patys dalyvautų žaliojoje transformacijoje ir energetikos gamyboje. Paraiškų bumas rodo, gyventojai puikiai supranta investicijų į žaliąją energetiką atsiperkamumą, ir šie papildomi 35 mln. eurų ne tik iš karto duos proveržį saulės elektrinių plėtrai namų ūkiuose, bet ir sumažins gyventojų energijos sąskaitas“, – sako energetikos ministras Dainius Kreivys.

Finansų ministrė G. Skaistė priminė, jog Vyriausybė preventyviai jau buvo ėmusis priemonių energijos kainų šokui mažinti.

„Įvertindami pasaulines kainų augimo tendencijas, teikėme 2022 m. valstybės biudžeto projektą, kuriame buvo numatytas per 1 mlrd. eurų žmonių pajamų didinimui. Dėl to tiek minimalus, tiek ir vidutinis darbo užmokestis bei pensijos augo sparčiausiai visame regione. Taip pat rudenį pateiktas ir priimtas pirmas energijos kainų stabilizavimo priemonių paketas. Be to, praplėstas šildymo kompensacijų gavėjų ratas. Šiandien Vyriausybė apsisprendė dėl antrojo paketo, kuriuo sprendžiamos ne tik šio šildymo sezono sąskaitos, bet  ir siūloma investuoti į atsinaujinančius energijos išteklius bei taip susimažinti sąskaitas ateityje“, – teigė G. Skaiste.

Patvirtinus valstybės biudžetą, nuo šių metų pradžios pensijos vidutiniškai augo 12 proc., minimali mėnesinė alga (MMA) – 13,7 proc., neapmokestinamųjų pajamų dydis – 15 proc., o vidutinis darbo užmokestis, numatoma, augs per 9 proc. Skaičiuojama, jog mažiausiai uždirbantiems gyventojams pajamos „į rankas“ šiemet augs apie 65 eurus, pensijos auga apie 50 eurų, papildomai vienišiems asmenims skiriama 32 eurų išmoka. Mokytojams ir pareigūnams vidutiniškai pajamos „į rankas“ augs apie 100 eurų, medikams – 55-90 eurų, o socialiniams, kultūros ir kitiems viešojo sektoriaus darbuotojams – 30-80 eurų.

2021 m. spalio mėnesį LR Vyriausybė pateikė pirmąjį energijos kainų stabilizavimo paketą, kurį sudarė sprendimai dėl elektros rinkos liberalizavimo antrojo etapo atidėjimo pusmečiui, šilumos gamintojams taikomo dujų pirkimo modelio pakeitimo ir UAB „Ignitis“ dujų kainos kilimo buitiniams vartotojams išdėstymo per penkerių metų laikotarpį.

Skaičiuojama, jog naujausias PVM kompensavimas šilumos energijai, gyventojų sąskaitas mažinsiantis beveik dešimtadaliu, valstybės biudžetui kainuos per 23 mln. eurų. Siūlomos saulės elektrinių įsirengimo priemonės kofinansavimui prie jau numatytų 5,4 mln. eurų  yra skiriama 35 mln. ES fondų virškontraktavimo lėšų papildomai, viso priemonei skiriant per 40 mln. eurų.

Vyriausybei pritarus siūlomam PVM mažinimui, už jį balsuoti dar turės Seimas.

*Draudžiama www.zarasuose.lt paskelbtą informaciją naudoti kitose žiniasklaidos priemonėse be raštiško ar žodinio administracijos sutikimo, o jei sutikimas buvo gautas, būtina nurodyti www.zarasuose.lt kaip informacijos šaltinį ir naudoti aktyvią www.zarasuose.lt nuorodą.

Publikuojamų straipsnių autorių nuomonė gali nesutapti su redakcijos nuomone, tačiau yra kiek įmanoma tiksli ir neklaidinanti. Už pateiktos informacijos aktualumą ir tikslumą atsako jos pateikėjai, mūsų informacijos šaltiniai.

www.zarasuose.lt administracija neatsako už komentarus ir jų neredaguoja, tačiau pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi ar pažeidžia įstatymus. Už komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn.

Parašyti komentarą

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami Video

Taip pat skaitykite