ZARASŲ RAJONO SAVIVALDYBĖJE PASKELBTA EKSTREMALIOJI SITUACIJA

0
47
rugiai.preview

Įvyko Zarasų rajono savivaldybės Ekstremaliųjų situacijų komisijos posėdis, kuriame apsvarstyta susidariusi sudėtinga situacija žemės ūkyje dėl nepalankių meteorologinių sąlygų.

Posėdžio pirmininkas Ramūnas Keršys, rajono Savivaldybės administracijos direktorius, rajono Savivaldybės ekstremaliųjų situacijų komisijos pirmininkas, informavo posėdžio dalyvius, jog yra gautas Lietuvos Respublikos Seimo Kaimo reikalų komiteto siūlymas savivaldybėms įvertinti susidariusią padėtį dėl meteorologinių ar hidrologinių reiškinių, lėmusių žemės ūkio augalų žūtį, ir išnagrinėti galimybę nustatyta tvarka paskelbti ekstremalią situaciją (LRS Kaimo reikalų komiteto 2017-09-13 posėdžio protokolo Nr. P-30 nutarimas). Į Zarasų rajono savivaldybę kreipėsi Lietuvos ūkininkų sąjungos Zarasų skyriaus pirmininkas Darius Viliūnas. Jo prašyme rašoma, kad daugelis rajono ūkininkų dėl 2017 m. rugpjūčio mėnesį iškritusių kritulių gausos negali ir negalėjo įvažiuoti į laukus nuimti derlių. Jau dabar daugelis pasėlių yra sunykę, niekas tokių grūdų nesuperka. Prašoma paskelbti rajone ekstremalią situaciją. Jis taip pat informavo, kad pagal Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos prie Aplinkos ministerijos duomenis Rytų Lietuvai iškritusių kritulių kiekis sudarė nuo 1,3 iki 4 standartinių klimato normų. Rugpjūčio 23-24 dienomis mūsų artimiausios meteorologijos stotyje Dūkšte užfiksuotas labai smarkus lietus, pasiekęs stichinio meteorologinio reiškinio rodiklį (per 12 valandų ir mažiau iškrito daugiau nei 49 mm kritulių. Dirvožemis laikosi ir dabar šlapias ir drėgnas. Konstatuotina, jog iškritusių kritulių kiekis nurodytais mėnesiais viršija daugiametes normas. Gauname pasiūlymus dėl kompensavimo iš rajono Savivaldybės administracijos direktoriaus rezervo, tačiau jau dabar šiame fonde yra nedidelė pinigų suma ir tikrai nuostolius žemdirbiams rajono Savivaldybė kompensuoti nėra pajėgi.

Lina Petrėnienė, Kaimo plėtros skyriaus vedėja, posėdyje pabrėžė, kad šiemet žemdirbiai turėjo daug problemų. Keliomis savaitėmis vėlavo pavasaris. Tai lėmė lėtą augalų vegetaciją, derliaus nuėmimo darbai vėlavo apie tris savaites. Zarasų rajone pats didžiausias kritulių kiekis mūsų rajone iškrito rugpjūčio trečią dekadą, t.y. per patį javapjūtės piką. Rajono Savivaldybės administracijos Kaimo plėtros skyrius apibendrino statistinę informaciją apie nenukultus javų, pupų, žirnių, grikių, kukurūzų bei rapsų laukus bei neįmanomus įdirbti pūdymus rajono seniūnijose. Padėtis yra tragiška. Ir dabar šiomis dienomis nedaug pradžiuvo laukai. Be to, meteorologai vėl žada smarkų lietų. Prognozuojama, kad žemdirbiai patirs 397341 eurų nuostolį. Lina Petrėnienė pateikė statistiką. Zarasų rajone nenuimta 223 hektarai kviečių, 74 hektarai žirnių, 68,12 ha pupų, 103,46 ha miežių, 89 ha kvietrugių, 332,43 ha grikių, 92,31 ha avižų, 10,59 rugių. Nenukasta net 3,65 ha bulvių. Iš viso žuvo javų 992 ha. Prognozuojama, kad žemdirbiai patirs nuostolių už 397341 eurą. Lina Petrėnienė patvirtino, kad ekstremaliosios situacijos paskelbimas galėtų iš dalies gelbėti rajono ūkininkus. Ji taip pat papildė ir atsakė į klausimą dėl pasėlių draudimo. Kalbėtoja pažymėjo, kad mūsų rajono ūkininkai nėra apdraudę pasėlių. Draudimo sąlygos nėra lanksčios. Draudimo bendrovės siūlo žemdirbiams draudimo rizikas – kruša, liūtis, audra, stichinė sausra. Nuo stovinčio vandens (išmirkimo) nedraudžiama. Todėl kaltinti ūkininkų, kad jie neapsidraudę neturime teisės. Reikia atkreipti dėmesį dar į tai, kad meteorologinių reiškinių poveikis neįteisintas kaip nenugalima jėga, kurios negalima nei numatyti, nei išvengti, nei nugalėti, meteorologinių reiškinių poveikis (turintis tiesioginę įtaką augalininkystės produkcijai išauginti) apsunkina žemdirbių padėtį įrodinėjant, kad dėl nuo jų nepriklausančių aplinkybių negali vykdyti prisiimtus įsipareigojimus.

Posėdyje dalyviai išsakė nuostatą, kad sąlygos labai sudėtingos ir net tragiškos. Šiandien yra akivaizdu, kad bus patirti didžiuliai nuostoliai, ūkininkai negaus planuotų pajamų, nevykdys įsipareigojimų Nacionalinei mokėjimų agentūrai bei daugelis ūkininkų – kreditoriams. Būtina, kad dėl tokios situacijos nuostolius žemdirbiams kompensuotų Vyriausybė. Visi buvo vieningos nuomonės, kad būtina skelbti ekstremaliąją situaciją. Ekstremaliosios situacijos rajone paskelbimas būtų pakankama sąlyga atleisti ūkininkus nuo įsipareigojimų Nacionalinei mokėjimų agentūrai ir žemdirbiai nepatirtų papildomų sankcijų.

Posėdžio dalyviai išsakė nuomonę, kad buvo konstatuota praėjusiame posėdyje tik apie ekstremaliųjų įvykį rajono Savivaldybėje. Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2010 m. rugpjūčio 31 d. Nr. 1243 nutarimu „Dėl ekstremaliųjų situacijų skelbimo ir atšaukimo tvarkos aprašo patvirtinimo“ patvirtinto Ekstremaliųjų situacijų skelbimo ir atšaukimo aprašo 3.4 punktu Savivaldybės lygio ekstremalioji situacija skelbiama, kai ekstremalus įvykis atitinka, pasiekia ar viršija Lietuvos Respublikos Vyriausybės patvirtintus ekstremaliųjų situacijų kriterijus ir yra dar numatyta sąlyga. Mūsų rajone tokia sąlyga yra. Aprašo 3.4 punkte numatyta, kad ekstremalioji situacija skelbiama, kai gelbėjimo, paieškos, neatidėliotini darbai ir ekstremaliųjų įvykių likvidavimas savivaldybės teritorijoje užtrunka arba numatoma, kad užtruks ilgiau kaip 24 valandas. Jau dabar aišku, kad toks laikas bus viršytas. Komisija vienbalsiai nusprendė siūlyti rajono Savivaldybės administracijos direktoriui skelbti rajono Savivaldybės teritorijoje ekstremalią situaciją, išskyrus Zarasų miesto seniūniją. Zarasų rajono savivaldybės administracijos direktorius 2017 m. spalio 3 d. įsakymu I(6.6E)-534 paskelbta Zarasų rajono savivaldybėje ekstremalioji situaciją, išskyrus Zarasų miesto seniūniją. Zarasų rajono savivaldybės ekstremaliosios situacijos operacijų vadovu paskirtas Zarasų rajono savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Renius Kisielius.

Zarasų rajono savivaldybės ekstremaliųjų situacijų komisija

 

*Draudžiama www.zarasuose.lt paskelbtą informaciją naudoti kitose žiniasklaidos priemonėse be raštiško ar žodinio administracijos sutikimo, o jei sutikimas buvo gautas, būtina nurodyti www.zarasuose.lt kaip informacijos šaltinį ir naudoti aktyvią www.zarasuose.lt nuorodą.

Publikuojamų straipsnių autorių nuomonė gali nesutapti su redakcijos nuomone, tačiau yra kiek įmanoma tiksli ir neklaidinanti. Už pateiktos informacijos aktualumą ir tikslumą atsako jos pateikėjai, mūsų informacijos šaltiniai.

www.zarasuose.lt administracija neatsako už komentarus ir jų neredaguoja, tačiau pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi ar pažeidžia įstatymus. Už komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn.

Parašyti komentarą

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami Video

Taip pat skaitykite