ZARASŲ VIEŠOJOJE BIBLIOTEKOJE ATIDARYTA AGNĖS INDRĖS KAŽDAILYTĖS (AGNES INDRES) ILIUSTRACIJŲ PARODA

0
54

Birželio 13 d. Zarasų rajono savivaldybės viešosios bibliotekos galerijoje pristatyta Agnės Indrės Každailytės (1963–2015)  iliustracijų paroda „Knygų dailė“ – charakteringa, savito braižo, nepažabotos fantazijos, stebinanti šiltais potėpiais ir originaliais literatūriniais personažais. Ekspozicija (skaitmeninių kopijų) atskleidžia plačias dailininkės kūrybos erdves: nuo Lietuvos konstitucijos pristatymo vaikams iki Shakespeare‘o ir Oscaro Wilde‘o.

Parodos atidaryme dalyvavo ir Agnės Indrės Každailytės darbus šiltai, jautriai pristatė jos tėtis Arvydas Stanislavas Každailis, dailininkas, grafikas, iliustratorius. Iliustracijų paroda Zarasuose eksponuojama, beje, tik antrą kartą. Prieš penkerius metus, ji buvo pristatyta galerijoje „Arka“.

Zarasų rajono merė Nijolė Guobiene, sveikindama parodos atidarymo proga, pasidžiaugė galimybe zarasiečiams ir svečiams pamatyti A. I. Každailytės tapytus darbus ir pasiklausyti įžymaus dailininko A. Každailio kalbėjimo apie dukros ir savo kūrybą.

Dailininkės kūrybinis palikimas reikšmingas Lietuvos knygų dailės kontekste

Agnė Indrė Každailytė – talentinga dailininkė, iliustruotoja-virtuozė. Menininkė gimė 1963 m. Vilniuje, dailininkų Arvydo Stanislavo Každailio ir Teodoros Tamulynaitės–Každailienės šeimoje. 1981 m. baigusi M. K. Čiurlionio meno mokyklą, įstojo į Vilniaus dailės institutą. Gyveno Niujorke (JAV). Knygų dailę Agnė Indrė pasirinko po ilgų ieškojimų kitose menų srityse. Pasak A. Každailio, užsienio leidyklos protingai pasinaudojo Indrės Agnės galimybėmis kurti vyresnio amžiaus vaikams ir supažindinti jaunimą su Europos literatūros klasika. Jos kūriniai Europos literatūros klasikai liks reikšmingu indėliu į Lietuvos knygų dailę.

Dėl ypatingo atkaklumo ir užsispyrimo Indrė pasiekė nuostabių ir savitų kūrybinių rezultatų. 2010 m. ji dalyvavo vaikų knygos mugėje Bolonijoje, 2003 m. – gražiausios knygos konkurse, o 2003 m. jos iliustruotas leidinys Andriaus Vaišnio „Lietuvos konstitucija vaikams“ IBBI Lietuvos skyriaus išrinktas kaip meniškiausia knyga vaikams. Tapė akvarele, pastele, naudojo kompiuterines programas, ir, nežiūrint riboto formato, sutalpino aibes personažų. Ji dalyvavo Knygų šalies kūrybinės studijos „Tu gali sukurti knygą“ veikloje, Užupio meno inkubatoriaus renginiuose.

Kodėl pasirinko vaikų knygą?

Viename interviu portalui Bernardinai.lt Agnė rašė: „Tai tarsi gavosi savaime, kadangi M. K. Čiurlionio menų mokykloje baigiau grafiką, nors mokiausi įvairių dalykų ir skulptūros ir muzikos. Dar studijuodama džiazą supratau, kad netapsiu muzikante, tai sunkus kasdieninis darbas, kaip sportas. Su mano charakteriu aš galėjau būti tik dailininke. Bestudijuodama muziką, užsukau pas vaikų „Vyturio“ leidyklos vyriausią redaktorių Vytautą Paškevičių, nunešiau jam 4 įrėmintas savo iliustracijas ir paprašiau man duoti šansą. Pradėjau nuo Valdemaro Kukulo eilėraščių knygos „Tamsos didžiulis katinas“ ir Almos Karosaitės eilėraščių knygos „Trakšt ir brakšt“. Taip ir išėjo, knygos iliustracijos išsiskyrė. Šias iliustracijas išvežiau į Boloniją, sudalyvavau parodose Bolonijoje ir Bratislavoje ir kažkaip netikėtai gavau darbą užsienyje. Pirmiausiai dirbau vokiečių leidyklai „Verlag Schreiber“, gana sunkiai gyvendama Niujorke, grįžusi į Lietuvą – Taivanio leidyklai „Grimm Press“. Tada užsienis mus atradinėjo”.

Renginio metu Arvydas Každailis pristatė kūrybos albumą „Arvydas Každailis. Autentiškų ištakų ieškojimas“, kurią sudarė akademikas Antanas Andrijauskas. Monografijoje Arvydo Každailio tekstai apie kultūros ir dailės problemas, grafika, piešiniai, istoriniai ciklai.

Paroda veiks iki rugpjūčio 14 d. Maloniai kviečiame apsilankyti.

Parengė Inesa Dumbravienė
Zarasų rajono savivaldybės viešosios bibliotekos atstovė ryšiams su visuomene
Nuotr. Donato Merkio

*Draudžiama www.zarasuose.lt paskelbtą informaciją naudoti kitose žiniasklaidos priemonėse be raštiško ar žodinio administracijos sutikimo, o jei sutikimas buvo gautas, būtina nurodyti www.zarasuose.lt kaip informacijos šaltinį ir naudoti aktyvią www.zarasuose.lt nuorodą.

Publikuojamų straipsnių autorių nuomonė gali nesutapti su redakcijos nuomone, tačiau yra kiek įmanoma tiksli ir neklaidinanti. Už pateiktos informacijos aktualumą ir tikslumą atsako jos pateikėjai, mūsų informacijos šaltiniai.

www.zarasuose.lt administracija neatsako už komentarus ir jų neredaguoja, tačiau pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi ar pažeidžia įstatymus. Už komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn.

Parašyti komentarą

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami Video

Taip pat skaitykite