ZARASUOSE PAMINĖTAS BIRŽELIO SUKILIMO 80-METIS

0
32
KVN7357

Birželio 21 d.  Zarasuose paminėtos 1941 m. Birželio sukilimo 80-osios metinės ir atidengtas stogastulpis Lietuvos karininko Afanasijaus Kazano (1898–1953) šeimai atminti. Renginyje dalyvavo svečiai iš Lietuvos Respublikos Seimo, vietos valdžios atstovai, zarasiškiai ir miesto svečiai – istorinės atminties puoselėtojai.

Prie apžvalgos rato Lietuvos kariuomenės Krašto apsaugos Zarasų savanoriams iškilmingai pakėlus Lietuvos Respublikos vėliavą, buvo sugiedota Tautiška giesmė. Vėliau susirinkta Zarasų krašto muziejuje. Direktorė Ilona Vaitkevičienė pristatė fotografijų parodą ,,Zarasiškiai 1941 m. Birželio sukilime“, kurioje pasakojama Afanasijaus Kazano biografija, eksponuojamos jo ir šeimos narių nuotraukos bei minimi šešiolika Zarasų krašto sukilėlių: Antanas Streikus (1897–1945), Juozapas Streikus-Stumbras (1923–1962), jaun. leitenantas Ignas Talanskas (1913–1941), Petras Stasiulionis (1908–1941), Juozas Chmieliauskas (1905–1941), Vladas Stankevičius (1900–1941), Jevstafijus Siniakovas (1896–1944), Antanas Vaitonis (1912–1941), Jonas Mardosas (1900–?), Klemensas Žukauskas (1914–2004), Petras Dūdėnas (1916–1981), Antanas Kairevičius-Kairiūnas (1915–1993), Povilas Gabrusevičius (1903–1941), Ignas Pašilys (1897–1941). Pristatymo metu prisiminta 1941 m. birželio 24-oji, kai, besirengianti pasitraukti iš Zarasų, sovietinės valdžios administracija kalėjimo kieme pradėjo šaudyti politinius kalinius. Tada pirmosiomis aukomis krito Zarasų apskrities komendantas Ignas Pašilys, bibliotekos vedėjas Jonas Petniūnas, atsargos puskarininkis šaulys Povilas Gabrusevičius ir vienas neatpažintas jaunuolis. Jie buvo ne tik sušaudyti, bet apipylus benzinu padegti, kad vėliau jų niekas nepažintų. Nuoširdžiai dėkojame rašytojui, kraštotyrininkui, kraštiečiui Vytautui Indrašiui už suteiktą išsamią informaciją parodai.

Išsamų pranešimą apie 1941 m. Birželio sukilimo priežastis ir jo reikšmę pateikė Lietuvos karo istorikas, humanitarinių mokslų daktaras, profesorius bei LR Seimo narys Valdas Rakutis.

Zarasų rajono savivaldybės mero pavaduotojas Rimantas Jurevičius supažindino su Lietuvos kariuomenės karininko, pasipriešinimo sovietiniam okupaciniam režimui veikėjo Afanasijaus Kazano gyvenimu ir veikla. Per 1941 m. Birželio sukilimą jis suorganizavo Zarasų sukilėlių dalinį, buvo jo vado pavaduotojas, miesto apsaugos būrio vadas. Kalėjo Uchtos, vėliau – Vorkutos lageryje, kuriame 1953 m. liepą buvo sukilusių politinių kalinių organizacinio komiteto narys. A. Kazanas žuvo tų pačių metų rugpjūčio 1 d., kariuomenei malšinant sukilimą. Pristatydamas trumpą A. Kazano šeimos istoriją, R. Jurevičius supažindino su Afanasijaus sūnų Igorio ir Mykolo likimais.    

Prisiminimais apie Zarasų krašto didvyrį Afanasijų Kazaną taip pat pasidalijo Vilniuje gyvenantis jo anūkas – Lietuvos matematikas, habilituotas fizinių mokslų daktaras Vigirdas Mackevičius. Jis pasakojo apie savo motinos Liudmilos Kazanaitės Mackevičienės, „liaudies priešo“ A. Kazano dukros gyvenimą. Brolis Mykolas nepriėmė savo penkiolikmetės sesers į partizanų būrį, todėl ji grįžo į Zarasus, kur beveik visi pažįstamieji buvo ją pasmerkę ir ,,nusisukę“ nuo jos. Pasak V. Mackevičiaus, ,,sunkumų nepabūgę zarasiškių Marijonos ir Aleksandro Sorokų šeima mergaitę globojo“. Draugiški ryšiai jungia šias šeimas iki šių dienų, šeimos palikuonė Galina Soroko tądien dalyvavo atminties renginyje.   

LR Seimo nario Valdo Rakučio padėjėjas, Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjungos valdybos pirmininkas, Kauno skyriaus vadovas Vladas Sungaila pasidžiaugė istorinę reikšmę turinčiu renginiu ir dėkojo renginio organizatoriams. A. Kazano giminėms atminimo dovaną įteikė LR Seimo narys, Kultūros komiteto atstovas Kristijonas Bartoševičius.

Išklausę pranešimus ir pasisakymus apie Birželio sukilimo istoriją ir jo didvyrius, renginio dalyviai dalyvavavo Zarasų miesto Smėlynės–Vilniaus g. skvere, priešais namą, kuriame gyveno A Kazanas, vykusiose stogastulpio, skirto A. Kazano šeimai atminti, atidengimo iškilmėse (stogastulpio autorius antalieptiškis Saulius Savickas). Stogastulpį pašventino Zarasų Švč. Mergelės Marijos ėmimo į dangų bažnyčios klebonas, kun. dekanas Vydas Juškėnas. TS-LKD Zarasų skyriaus pirmininkė Vaida Lazdauskienė pasidalino mintimis apie atminimo įamžinimo svarbą, pristatė stogastulpio autoriaus darbą bei ąžuolo, iš kurio jis buvo sukurtas, išskirtinumą. Verslininkė Stasė Goštautienė palinkėjo tęsti istorinių asmenybių įamžinimo darbus ir vylėsi, kad Zarasų mieste atsiras Afanasijaus Kazano vardu pavadinta gatvė.

Renginio metu savo kūrybos muzikinius kūrinius ugningai atliko Simonas Navickas, pagerbiant mūsų krašto didvyrius dalyvavavo Zarasų šaulių 7-osios kuopos „Vytis“ šauliai su vadu Algirdu Guogiu. Visa tai suteikia vilčių, kad atmintis gyva, o jaunoji karta neabejinga savo krašto istorijai. 

Olga Raugienė,

Zarasų krašto muziejaus muziejininkė   

 KVN7298

 KVN7300

 KVN7302

 KVN7304

 KVN7307

 KVN7308

 KVN7310

 KVN7318

 KVN7319

 KVN7338

*Draudžiama www.zarasuose.lt paskelbtą informaciją naudoti kitose žiniasklaidos priemonėse be raštiško ar žodinio administracijos sutikimo, o jei sutikimas buvo gautas, būtina nurodyti www.zarasuose.lt kaip informacijos šaltinį ir naudoti aktyvią www.zarasuose.lt nuorodą.

Publikuojamų straipsnių autorių nuomonė gali nesutapti su redakcijos nuomone, tačiau yra kiek įmanoma tiksli ir neklaidinanti. Už pateiktos informacijos aktualumą ir tikslumą atsako jos pateikėjai, mūsų informacijos šaltiniai.

www.zarasuose.lt administracija neatsako už komentarus ir jų neredaguoja, tačiau pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi ar pažeidžia įstatymus. Už komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn.

Parašyti komentarą

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami Video

Taip pat skaitykite