ŽIEMOS ŠVENTĖ „UNT SARTŲ“

0
58
1

Pirmasis vasario šeštadienis Dusetose nuo seno būdavo pilnas smagaus šurmulio ir žirgų žvengimo. Tačiau jau treti metai tradicinės žirgų lenktynės čia nevyksta – tai oro sąlygos neleidžia, tai karantinas sugriauna organizatorių planus. Kodėl lenktynės neįvyko šiemet – aiškaus atsakymo taip ir neišgirdome. Kad išliktų mieste šventės dvasia, buvo nuspręsta kitaip šią dieną pažymėti: paankstintos poledinės žvejybos entuziastų varžybos, kurios įprastai Dusetose organizuojamos kovo mėnesį. Įvairiai žmonės priėmė šią žinią, tačiau dauguma džiaugėsi galimybe pasilinksminti, susitikti seniai matytus draugus ar giminaičius. Taip sutapo, kad ir pandeminiai ribojimai vasario 5 d. buvo sušvelninti – sustabdytas galimybių paso veikimas.

Šventės atidaryme garbius svečius pristatė dusetiškių pasiilgtas šaunusis vedėjas Antanas Laurinkevičius. Kalbėjo Zarasų rajono savivaldybės meras Nikolajus Gusevas, Zarasų rajono savivaldybės administracijos direktorius Benjaminas Sakalauskas, vicemeras Rimantas Jurevičius, Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Gediminas Gaidamavičius, taip pat Dusetų seniūnas Darius Steponavičius, Dusetų seniūnijos ir parapijos bendruomenės santalka pirmininkė Aldona Žiliukienė, Kultūros centro Dusetų dailės galerijos direktorius Alvydas Stauskas. Visi sveikino gausiai susirinkusius žiūrovus, saviveiklininkus, tautodailininkus, prekybininkus, dėkojo rėmėjams.

Meras N. Gusevas savo ir Zarasų rajono savivaldybės vardu padėkojo šventės organizatoriams ir dalyviams bei išreiškė palaikymą ateityje: „Visame pasaulyje vyksta negatyvūs dalykai, ne išimtis ir Lietuva. Tačiau, nepaisant visko, Dusetos yra Kultūros sostinė, Dusetos yra Sartai ir tradicijos turi išlikti, žmonės turi rinktis pirmąjį vasario savaitgalį unt Sartų!“ N. Gusevas taip pat įteikė piniginę premiją iš mero fondo dusetiškei Liucijai Vaitukaitytei, kuri šiais metais pripažinta geriausia Lietuvos futbolininke. Kadangi Liucija šiuo metu ne Lietuvoje, padėka buvo įteikta jos pirmajam treneriui, tėčiui Rimui Vaitukaičiui, kuris pasidžiaugė, kad Liucijos didelių pastangų dėka Lietuvos moterų futbolas tapo labiau pastebimas ir gal tai patrauks mergaičių dėmesį – „juk nebūtina pasiekti didelių aukštumų, svarbu judėti!“

Administracijos direktorius B. Sakalauskas negailėjo kritikos Žemės ūkio ministerijai, kuri neparodė jokios iniciatyvos, kad žirgų lenktynės Dusetose šiais metais įvyktų: „Nusprendėm, kad šventė vis tik turi būti ir ją savo jėgomis suorganizavom.“ Dusetų seniūnas D. Steponavičius buvo nusiteikęs optimistiškai: „Visi esate laukiami pas mus, žirgus irgi atgal prisikviesim. Taip lengvai šios šventės nepaleisim!“ Jis padėkojo Utenos žirgynui, kurie atvežė du žirgus ir žmonės turėjo bent tokią galimybę pabendrauti su šiais gyvūnais. Šventės metu vaikai jodinėjo poniuku, o ristūnas Brutas visus norinčius vežiojo rogėmis.

Po svečių pasisakymų Nepriklausomybės aikštėje vyko koncertas, kuriame grojo ir dainavo Zarasų KC Turmanto teritorinio padalinio vokalinis instrumentinis ansamblis „Viatur“ (vad. Valerij Bogomolnikov), Zarasų KC Salako teritorinio padalinio kapela „Vaidotas“ (vad. Danguolė Kisielienė), Molėtų KC kolektyvas „Prie ežerų” (vad. Vilma Čivilienė, meno vad. Juozas Veršelis), Anykščių KC Viešintų skyriaus kapela „Vingerinė” (vad. Robertas Raišelis), Zarasų KC Grupė „Aqua” (vad. Maksim Bendelston). Koncertą užbaigė populiarios grupės „Tabasco“ koncertas. Nors oras buvo nemalonus, vėjuotas ir su šlapdriba, jis neatbaidė norinčių pasiklausyti smagios muzikos. Sušalę ar išalkę galėjo pasistiprinti skanaudami gardžias picas, kepamas G. ir L. Kažemėkų, sočiais jautienos patiekalais viliojo „Dusetų gaspadoriai“, o pakrantėje išsirikiavusiose palapinėse, tai jau tikrai akys raibo nuo įvairovės, pradedant mėsa, žuvimi, sūriais ir baigiant lietuviškais, ir ne tik saldumynais. Tautodailininkai prekiavo metalo, medžio, vilnos gaminiais, buvo galima įsigyti papuošalų iš natūralių medžiagų, vėjyje plaikstėsi šiaudiniai sodai. Šilti rūbai ir apavas, paveikslai ir suvenyrai – kiekvienam pagal skonį ir kišenę. Džiugu, kad į Amatų centro įkūrėjo Eriko Čypo kvietimą kasmet atsiliepia vis daugiau meistrų ir amatininkų, didėja jų sukurtų dirbinių pasiūla ir įvairovė.

Puikiai vyko Aukštaitijos regiono bendruomenių poledinės žūklės „Un Sartų” varžybos. Šiais metais užsiregistravo rekordinis dalyvių skaičius – 80, tad ir žuvies buvo pagauta rekordiškai daug – net 221 kg! Daugiausiai dalyvių atvyko iš Anykščių ir Utenos – po 13, iš Zarasų – 9, Dusetų – 6, Vilniaus ir Molėtų – po 5, Elektrėnų– 4, Širvintų, Rokiškio, Obelių, Kauno – po 3, Jūžintų, Antalieptės, Svėdasų – po 2, Jonavos, Kamajų, Panevėžio, Salako, Šiaulių – po 1. Varžyboms profesionaliai teisėjavo ir sekretoriate dirbo vyr. teisėjas Eugenijus Deksnys, Olivijus Čypas, Birutė Girčienė, Regina Jakutienė, Danutė Topalskienė – darni komanda, savanorišku pagrindu dirbanti visuose Dusetų sportiniuose renginiuose.

Varžybos vyko dviem etapais, pertraukos metu žvejai buvo sočiai vaišinami kvapnia žuviene. Suvedus visus rezultatus, paaiškėjo nugalėtojai, kuriems taures, medalius ir prizus įteikė meras N. Gusevas, Savivaldybės administracijos direktorius B. Sakalauskas ir Dusetų sporto klubo „Ainiai“ prezidentas Eugenijus Deksnys. Vertingus prizus žvejams įsteigė parduotuvės „Žūklės reikmenys“ savininkai – Snieguolė ir Remigijus Urbonavičiai.

Pirmoji žuvis užkibo Ramūnui Balaišiui iš Obelių. Didžiausia žuvis, 0,472 g ešerys, Žygimantui Kudelovui iš Utenos. Jauniausias varžybų dalyvis – 9 m. Dovydas Morkūnas iš Dusetų (0,4445 g), vyriausias – 72 m. uteniškis Stasys Kaleckas (0,917 g). Ekečių gręžimo konkurso nugalėtoju tapo Irmantas Armanavičius iš Molėtų.

 
Daugiausiai žuvų sugavo šie žvejai: Andrius Gudelis (Utena) – 8,814 g, Mantas Kulionis (Utena) – 8,027 g, Dainius Vaitkūnas (Anykščiai) – 7,639 g. Moterų tarpe – Gintarė Makauskaitė (Šiauliai), 3,995 g, Jolanta Ivanova (Obeliai), 3,990 g, Agnė Tveritnevaitė (Anykščiai) –3,005 g.

Bendruomenės taip pat buvo apdovanotos pagal sugautos žuvies kiekį – pirma ir antra vietos atiteko Utenos, trečia Anykščių bendruomenėms.

Pakrantėje vyko pramogos vaikams – čia mažieji su tėveliais rungtyniavo estafetėse su rogutėmis, greičiausieji, vikriausieji buvo apdovanoti. Beje, vaikučiai šventės metu gavo ir daugiau dovanėlių – minkštų žaisliukų, juos dovanojo Renata Norvilė ir Lauros baleto vaikų studija. Taip pat buvo galima paaukoti Dusetų sporto klubui „Ainiai“, kuris labai ženkliai prisideda prie visų Dusetose rengiamų švenčių.

Dar vienas daug dalyvių sutraukęs šventės renginys – istorinis-edukacinis žygis aplink Dusetas. Jame dalyvavo apie 100 žmonių. Žygio organizatoriai, gidai Evaldas Dumbravas ir Ramūnas Keršys daug papasakojo apie Dusetų istoriją, žymius šio krašto žmones. 10 km žygio metu buvo aplankytas Padustėlio kaimas, iš kur kilęs P. Širvys, pasisvečiuota privačiame istorijos muziejuje, aplankytas Sartų žirgynas su jame auginamais keliais šimtais žemaitukų veislės arkliais.

Pasibaigus žvejų varžyboms, mugei, koncertams Nepriklausomybės aikštėje, žmonės patraukė į Kultūros centrą Dusetų dailės galeriją, kur laukė kiti renginiai. Dailės galerijoje įvyko tarptautinės parodos „Žirgas fotografijoje“ atidarymas. Rekordai ir čia sumušti – atrankai 218 fotografų iš 19 šalių atsiuntė 2055 fotografijas! Parodoje, kurią kuravo fotomenininkė Normantė Ribokaitė, galima pasigrožėti 34 laureatų 64 nuotraukomis, daugiau jų išvysime netrukus pasirodysiančiame kataloge „Žirgas fotografijoje“.

Paskutinis šventės akordas buvo grupės „Sadūnai“ (vad. Ramūnas Lisinskas) jubiliejinis, jų veiklos 25-mečiui skirtas koncertas, kuriame skambėjo seni ir nauji kūriniai. Koncertą smagiai vedė renginių režisierė Margarita Simokaitytė. Ekrane matėme Dusetų K. Būgos gimnazijos lituanistės Dainoros Biliūnaitės parengtą nuotraukų filmuką, kuriame atsispindėjo smagiausios akimirkos iš „Sadūnų“ pasirodymų Sartų lenktynių šventėse. „Sadūnų“ narys Gintaras Andrijauskas, buvęs dusetiškis, dabar gyvenantis Zarasuose, ypatingai susijęs su šiomis lenktynėmis – jis buvo vienas iš pagrindinių Sartų žirgų lenktynių sugrąžinimo į Dusetas iniciatorių, organizatorius ir režisierius.

Ši išskirtinė žiemos šventė parodė, kad nepaisant visokių dažnai nuo mūsų nepriklausančių negerumų, šventinę nuotaiką susikurti galime tik patys. O žmonės skirstėsi žadėdami ir vėl susitikti po metų čia, unt Sartų, tuo pačiu metu.

Šventės globėjas – Zarasų rajono meras Nikolajus Gusevas

Mecenatas – Zarasų rajono savivaldybės administracija

Šventės rėmėjai: UAB „Vasaknos“, Irena ir Benjaminas Sakalauskai, Zarasų rajono žemės ūkio bendrovė „Aptarnavimas“, Dusetų parduotuvė „Žūklės reikmenys“, Zarasų žūklės reikmenų parduotuvė „Meškerinė“
Šventės organizatoriai: LKSKA „Nemunas“, Dusetų seniūnija, Dusetų seniūnijos ir parapijos bendruomenės santalka, Dusetų sporto klubas „Ainiai”, Kultūros centras Dusetų dailės galerija

Informaciniai rėmėjai: „Utenis“, „Dusetos“, „Zarasų kraštas“, www.zarasai.lt, www.zarasuose.lt, www.dusetukrastas.info, http://www.zarasai.lt/tic/, www.dusetukultura.lt

Vilija Visockienė
Petro Ivanovo nuotraukose – šventės Dusetose akimirkos

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

*Draudžiama www.zarasuose.lt paskelbtą informaciją naudoti kitose žiniasklaidos priemonėse be raštiško ar žodinio administracijos sutikimo, o jei sutikimas buvo gautas, būtina nurodyti www.zarasuose.lt kaip informacijos šaltinį ir naudoti aktyvią www.zarasuose.lt nuorodą.

Publikuojamų straipsnių autorių nuomonė gali nesutapti su redakcijos nuomone, tačiau yra kiek įmanoma tiksli ir neklaidinanti. Už pateiktos informacijos aktualumą ir tikslumą atsako jos pateikėjai, mūsų informacijos šaltiniai.

www.zarasuose.lt administracija neatsako už komentarus ir jų neredaguoja, tačiau pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi ar pažeidžia įstatymus. Už komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn.

Parašyti komentarą

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami Video

Taip pat skaitykite