ŽODŽIO KELIU Į PAŽIEGĘ

0
36
mid news zrs 163 DSC0047

Rugsėjo 15 dieną vyko Zarasų rajono kultūros įstaigų jungtinis renginys, skirtas Lietuvių kalbos kultūros metams paminėti. Tai vienas svarbiausių šiais metais vykusių Lietuvių kalbos kultūros metams skirtų renginių. O kokia gi lietuvių kalbos kultūra, be Lietuvai ir Zarasų kraštui nusipelniusio kalbininko, vieno iš žymiausių lietuvių kalbos tyrinėtojo, profesoriaus Kazimiero Būgos. Todėl šis renginys buvo susietas su kraštiečiu kalbininku Kazimieru Būga.

Šio renginio iniciatorė ir sumanytoja – Zarasų rajono savivaldybės viešosios bibliotekos direktorė Danutė Karlienė. Sveikinamąjį žodį tarė Zarasų rajono savivaldybės mero pavaduotojas Arnoldas Abramavičius. Jis visus susirinkusius pasveikino su Lietuvių kalbos kultūros metais, pasidžiaugė mūsų kraštiečio K. Būgos nuopelnais, priminė K. Būgos įamžinimo vietas.

Paskaitas „Nuo pirmojo Kazimiero Būgos sąsiuvinio iki „Bendrinės lietuvių kalbos žodyno“, Zarasų viešojoje bibliotekoje skaitė Humanitarinių mokslų daktarės Aurelija Gritėnienė ir Danutė Liutkevičienė.

Dr. Aurelija Gritėnienė pasidžiaugė, kad Zarasuose lankosi nebe pirmą kartą. Šioje bibliotekos salėje jai tekę lankytis prieš porą metų, tada buvusi džiugi proga, tekę apdovanoti Nacionalinio konkurso „Mano žodynas“ nugalėtojus – zarasiečius, tąsyk gausiai dalyvavusius minėtame konkurse. Lektorė pasidžiaugė bendradarbiavimu su biblioteka. Paskaitą dr. A. Gritėnienė pradėjo kviesdama kartu pakeliauti profesoriaus K. Būgos takais per Pažiegę, Zarasus, Peterburgą, Kauną ir Vilnių ir dar kartą prisiminti jo didžius darbus.

Daugeliui K. Būgos pavardė asocijuojasi su akademiniu lietuvių kalbos žodynu. K. Būga iš tikrųjų buvo šio žodyno pradininkas ir sumanytojas. Jei lygintume K. Būgą su kitais šio meto kalbos tyrėjais – jis iškyla kaip profesionalas. Iki tol dirbę kalbininkai, kad ir kokie talentingi ir genialūs, jie buvo iš esmės buvo tik mėgėjai. „K. Būga baigė studijas, tapo profesoriumi ir pasiekė kitų mokslo aukštumų, todėl savo darbais ir pasaulyje žinomas ne tik dėl savo nuopelnų lituanistikai, bet ir apskritai baltistikai ir indoeuropeistikai“, – pabrėžė dr. A. Gritėnienė. Ji, skaidrių pagalba, priminė K. Būgos biografiją. Papasakojo apie jo studijas, metus praleistus Peterburgo dvasinėje akademijoje, pasitraukimą iš jos, tėvo paramos netekimą, savarankišką gyvenimą Baltarusijoje, darbą meteorologijos observatorijoje, vertingas pažintis (pvz.: su žymiu teologu Kazimieru Jauniumi, kuris dar labiau paskatino K. Būgą domėtis kalbos dalykais), savarankiškas studijas Peterburgo universitete filologijos fakultete, vedybas su Juze Stankūnaite, tobulinimąsi Karaliaučiaus universitete, karo laikotarpį profesoriaujant Permėje, Tomske, grįžimą į Lietuvą (1920m.), lietuvių kalbos žodyno leidimo organizavimą ir pirmojo „Lietuvių kalbos žodyno“ sąsiuvinio išleidimą (1924 m.).

Dr. Danutė Liutkevičienė papasakojo apie „Bendrinės lietuvių kalbos žodyną“, kuris šiuo metu yra rengiamas Lietuvių kalbos institute. Tai yra internetinis žodynas – suprantama, kažkada jis bus išleistas knyga, bet šiuo metu jis yra dar nebaigtas. „Parengiamas kažkoks jo gabalas ir keliamas į internetą“, – atviravo lektorė. Žodynas nebaigtas, kadangi žodynininko darbas šiais laikais reikalauja didelio kruopštumo, atidumo ir laiko. Nors prie jo dirba daug žmonių, tačiau darbas vis vien nėra spartus. Atsižvelgiant į vartotojų poreikį, buvo nuspręsta internete paskelbti šio žodyno Antraštyną. Antraštynas sudarytas iš darbuotojų juodraščių, kurie palengvina besidominčių vartotojų paiešką. Dr. Danutė Liutkevičienė papasakojo apie sunkumus, su kuriais tenka susidurti dirbant prie žodyno. Papasakojo kuo skiriasi „Bendrinės lietuvių kalbos žodynas“ nuo „Dabartinės lietuvių kalbos žodyno“. Ragino domėtis rašybos normų kaita, pateikdama žodžių pavyzdžių.

Po paskaitų visi renginio dalyviai buvo pakviesti vykti į kalbininko Kazimiero Būgos gimtinę – Pažiegę. Čia svečius pasitiko K. Būgos memorialinio muziejaus muziejininkas Rytis Pivoriūnas, kuris pravedė ekskursiją po K. Būgos muziejų, papasakojo apie čia vykdomas edukacines programas.

Zarasų krašto muziejaus muziejininkas – kultūrinių renginių koordinatorius Vasilijus Trusovas paskaitė savo sukurtą eilėraštį, skirtą K. Būgai: „Žiegas, Žiegelis, Pažiegė- / Ruduo skiemenuoja žodžius. / Taip skaudžiai nutvilko, nudiegia, / Kai verkia virš stogo dangus…“

Eilėraščio nuotaika atitiko lietingą popietę K. Būgos tėviškėje. Pažintis su K. Būgos tėviške tęsėsi. Visi buvo kviečiami vaišintis namine duona ir sūriu, karšta arbata bei medumi. Muzikinį foną užpildė Zarasų kultūros centro kapela „Čir- vir- vyrai“ (vadovas Gintaras Andrijauskas), juos keitė Kultūros centro Dusetų dailės galerijos folkloro ansamblis „Du sietai“ (vadovė Sigita Gudonienė).

Renginį rėmė Zarasų rajono savivaldybė
Saulutė Pelekienė, Zarasų viešosios bibliotekos Skaitytojų aptarnavimo skyriaus vedėja

mid news zrs 214 DSC0016

mid news zrs 490 DSC0066

mid news zrs 606 DSC0042

mid news zrs 702 DSC0044

mid news zrs 899 DSC0023

mid news zrs 966 DSC0059

*Draudžiama www.zarasuose.lt paskelbtą informaciją naudoti kitose žiniasklaidos priemonėse be raštiško ar žodinio administracijos sutikimo, o jei sutikimas buvo gautas, būtina nurodyti www.zarasuose.lt kaip informacijos šaltinį ir naudoti aktyvią www.zarasuose.lt nuorodą.

Publikuojamų straipsnių autorių nuomonė gali nesutapti su redakcijos nuomone, tačiau yra kiek įmanoma tiksli ir neklaidinanti. Už pateiktos informacijos aktualumą ir tikslumą atsako jos pateikėjai, mūsų informacijos šaltiniai.

www.zarasuose.lt administracija neatsako už komentarus ir jų neredaguoja, tačiau pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi ar pažeidžia įstatymus. Už komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn.

Parašyti komentarą

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami Video

Taip pat skaitykite