ŽYDŲ GENOCIDO AUKŲ PAMINĖJIMAS KRAKYNĖJE IR DUSETOSE

0
51
21985634 1556833781030622 567676172 o

Rugsėjo 22 dieną grupė dusetiškių aplankė Krakynėje nužudytų žydų monumentą. Pagerbti nekaltų aukų atvyko Dusetų K. Būgos gimnazijos abiturientai, gimnazijos direktorius ir pavaduotoja, istorijos mokytojas. Sykiu dalyvavo Dusetų žydų paveldo „rūpintojėlis“, „žydų kultūros atašė Dusetose“, „Dusetų“ laikraščio bendradarbė, iš vaikystės prisiminimų gyvai liudijanti mūsų žydų istoriją Marija Varenbergienė, taip pat dalyvavo bendruomenės santalkos pirmininkė, o su dviem vaikučiais atvyko ir viena dusetiškių šeima.

Šio renginio vadovė mokytoja Vanda Normantienė drauge su dvyliktokais parengė pažintinę ir jautrią kompoziciją. Štai vienos iš pranešėjų dvyliktokės Karolinos paskaityti žodžiai: „Tegul žvakės liepsnelės tampa vilties žiburiukais ir juodžiausioje tamsoje. Kviečiu uždegti žvakutes ir nužudytųjų palaidojimo vietą pagerbti kuklia procesija – apkeliaukime aplink kapavietę. Kiekvienas apmąstykime mūsų Tėvynės, mūsų žemės žaizdas, atmintyje skaičiuodami tūkstančius griovių, kuriuose guli brutaliai sumesti ir užkasti žmonės. Jie nužudyti turėdami tik vienintelę kaltę – buvo žydai. Visa Lietuva nusėta tokiais grioviais. Visa Lietuva aplaistyta žydų krauju.“ Toliau pateikiamas pačios Karolinos paminėjimo aprašymas.

Kad tragedija niekada nepasikartotų

Minėdami Lietuvos žydų genocido aukų atminimo dieną, grupė Dusetų Kazimiero Būgos gimnazijos mokinių prisijungė prie pilietinės iniciatyvos „Atminties kelias“. Kartu su mokytojais ir gimnazijos direktoriumi Gintautu Kuzma bei Dusetų bendruomenės pirmininke Aldona .Žiliukiene apsilankėme Krakynės miške, kur buvo sušaudyti žydai.

Prieš 76 metus toje kapavietėje sušaudyti ir užkasti 2569 žmonės – 767 vyrai, 1113 moterys ir 687 vaikai. Amžinojo poilsio vietoje gulinčias Holokausto aukas pagerbėme tylos minute. Abiturientės, primindamos tuos baisius įvykius, atliko literatūrinę kompoziciją „Praeities atodūsiai“. Skambėjo ištraukos iš David–Leib Aires, kilusio iš Dusetų, Musia Džalil bei Julija Esaulenko eilėraščių.

O kad žvakių liepsnelės taptų vilties žiburiukais ir juodžiausioje tamsoje, uždegėme žvakutes, padėjome po akmenėlį ir nužudytųjų palaidojimo vietą pagerbėme kuklia procesija. Susimąstę ir tylėdami, kiekvienas su savo mintimis ir skaudžiais klausimais, apkeliavome kapavietę.

Tądien prisiminėme didžiausio žmonijos istorijoje nusikaltimo laiką. Tai laikas, nuo kurio pamažu tolstame ir kurio negalime pamiršti. Adolfas Hitleris teigė, kad žydai nepriklauso „žemesniajai“ rasei, jie esą tiesiog ne žmonės. Dusetiškė Marija Varenbergienė, kuri taip pat vyko drauge su gimnazistais, papasakojo įdomių dalykų apie žydus. „Visas Dusetų centras yra pastatytas žydų. Dusetose tarpukario laikotarpiu gyveno 70 proc. Žydų. Prisimenu iš savo vaikystės, kad žydai, kaip tauta, buvo labai geri ir draugiški žmonės. Žydai viskuo dalindavosi, tarpusavyje sugyveno ypač draugiškai. Dusetose buvo net 40 žydų krautuvėlių ir kiekvienas žydas prekiaudavo tik vienu produktu, pavyzdžiui, jei vienas pardavinėdavo silkę, tai kitas savo krautuvėlėj silke neprekiaudavo.“ Ji taip pat pažadėjo apsilankyti istorijos pamokose ir mokiniams plačiau papasakoti apie žydų gyvenimą, kultūrą bei tradicijas.

Adolfas Hitleris skelbėsi pasaulio gelbėtoju nuo „žydų pavojaus“, o tą „gelbėjimą“ suprato kaip visą žydų sunaikinimą. A. Hitleris įvykdė savo pasibaisėtinus planus, o mes šiandien turime išmokti gyventi taip, kad katastrofa niekada nepasikartotų. Juk mes nesame kalti už tai, kokios tautybės gimėme. Lietuviai, žydai ar vokiečiai – mes visi esame lygūs.

Karolina Glatkinaitė,
Dusetų Kazimiero Būgos gimnazijos IV g klasės mokinė
Nuotr. Pauliaus Lukošiūno

Kazimiero Būgos memorialinio muziejaus salėje (Dusetų seniūnijos pastate, K. Būgos g. 31a, II aukštas) eksponuojama Vilniaus Gaono žydų muziejaus kilnojamoji paroda „Išsigelbėjęs Lietuvos žydų vaikas pasakoja apie Šoa“, skiriama Holokausto metais nužudytiems Lietuvos žydų vaikams atminti. Daugiau kaip devyni iš dešimties prieš karą Lietuvoje gyvenusių žydų tapo masinių, sistemingų, metodiškų žudynių aukomis. Iš senų nuotraukų į mus žvelgia vaikai, kurių vardai ir žūties vietos žinomi, ir vaikai, kurių likimo konkrečiai mes nežinome, bet jų nuotraukos buvo rastos sudegintų getų griuvėsiuose. Išgelbėti žydų vaikai pasakoja apie artimųjų netektį, nežmonišką įtampą ir kaustančią baimę, lydėjusią juos per visą karą. Tačiau ir tomis baisaus smurto, atgrasaus antisemitizmo ir kurstomos neapykantos dienomis atsirado žmonių, kurių ryžtas ir pasiaukojimas išgelbėjo ne vieną gyvybę. Tikros išsigelbėjusių žydų vaikų istorijos, daugybė senų išraiškingų nuotraukų negali nesujaudinti tų, kurie nori pažinti savo krašto praeitį, prisiminti skaudžias, tragiškas netektis.

Maloniai kviečiame apsilankyti darbo dienomis nuo 10.00 iki 16.00 val. (galima, iš anksto suderinus, ateiti ir kitu laiku). Paroda veiks spalio ir lapkričio mėnesiais.

Zarasų krašto muziejaus struktūrinis padalinys Kazimiero Būgos memorialinis muziejus,
Dusetos, K. Būgos g. 31a (II aukšte), tel. 861025972,
elektroninis paštas: bugos.muziejus@zarasumuziejus.lt,
interneto svetainė: http://www.buga.zarasumuziejus.lt

22015381 1556833751030625 536613331 o

22015527 1556833484363985 2120743150 o

22017113 1556833581030642 786159713 o

Krakyneje

Krakyneje2

Rytis Pivoriūnas, muziejininkas-kultūrinės veiklos vadybininkas

*Draudžiama www.zarasuose.lt paskelbtą informaciją naudoti kitose žiniasklaidos priemonėse be raštiško ar žodinio administracijos sutikimo, o jei sutikimas buvo gautas, būtina nurodyti www.zarasuose.lt kaip informacijos šaltinį ir naudoti aktyvią www.zarasuose.lt nuorodą.

Publikuojamų straipsnių autorių nuomonė gali nesutapti su redakcijos nuomone, tačiau yra kiek įmanoma tiksli ir neklaidinanti. Už pateiktos informacijos aktualumą ir tikslumą atsako jos pateikėjai, mūsų informacijos šaltiniai.

www.zarasuose.lt administracija neatsako už komentarus ir jų neredaguoja, tačiau pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi ar pažeidžia įstatymus. Už komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn.

Parašyti komentarą

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami Video

Taip pat skaitykite