AMATŲ CENTRE ANTAZAVĖS DVARE – TRADICINĖS PASVALIO KRAŠTO PIRŠTINĖS

0
228
IMG 00001

Vasario 6–28 dienomis Amatų centre eksponuojama Linos Bartašienės parengta pirštinių paroda „Tradicinės Pasvalio krašto pirštinės“. Parodoje pristatomos raštuotos Pasvalio krašto mezgėjų ir L. Bartašienės megztos pirštinės.

L. Bartašienė – sertifikuotų tautinio paveldo produktų tradicinė amatininkė, senojo mezgimo amato puoselėtoja. Pradėjusi megzti nuo 12 metų, raštuotus rankdarbius kuria jau ne vieną dešimtmetį. Nuo 2005 m. pradėjo domėtis tradicinėmis Pasvalio krašto pirštinėmis, kaupti jų rinkinį. Yra užfiksavusi apie keturis šimtus pirštinių pavyzdžių bei iššifravusi šių pavyzdžių raštų schemas. Užpildytos anketos, padaryti garso įrašai, kuriuose gausu etnografinės medžiagos apie verpalus, verpimą, siūlų dažymą, audimą, žlugtą, raštus, pavadinimus bei sąsajas su Latvijos etnokultūra. Užrašyta daug pasakojimų apie pokario gyvenimo sąlygas bei pastangas išsaugoti tradicinę krašto kultūrą sovietinės okupacijos metais. Tautodailininkė ateityje planuoja išleisti knygą ,,Tradicinės Pasvalio krašto pirštinės“, kurioje būtų sudėta visa ši medžiaga. Be to, mezgėja vadovauja Panevėžio folkloro ansambliui „Pulkelis“.

„Iš ko susideda mano paroda? Joje pristatomos autentiškos, senovinės Pasvalio krašto mezgėjų pirštinės bei pačios megztos pirštinės. Yra ir nežinomų mezgėjų darbų, pirktų turgeliuose. Seniausios – pirštinės, numegztos maždaug prieš šešiasdešimt metų. Nustatyti jų amžių man nėra sunku. Kuo smulkesni mezgimo siūlai, tuo senesnės pirštinės. Tokiais plonais siūlais dabar beveik niekas nebemezga. Siūlus suverpdavo ypatingai plonai. Kuo plonesni siūlai, tuo tankiau jie sumezgami, o pirštinės ilgiau tarnaudavo. Žmonės seniau juk labai taupė. Galbūt nustebsite, bet anksčiau daug megzdavo vyrai. Vieni tai darydavo paslapčia, o pas kitus netgi ateidavo kaimynės pasimokyti pirštinių raštų. Didžiulį įspūdį man padarė latvių mezgėjos ir jų raštai. Tai tik maža dalis iš mano surinktos kolekcijos. Visus raštus sudėjus į knygą, būtų galima visiems besidomintiems tiesiog atsisėsti ir megzti…“,– teigė L. Bartašienė.

Parodos lankymas nemokamas.

Vilma Mickutė, Amatų centro Antazavės dvare vadovė

*Draudžiama www.zarasuose.lt paskelbtą informaciją naudoti kitose žiniasklaidos priemonėse be raštiško ar žodinio administracijos sutikimo, o jei sutikimas buvo gautas, būtina nurodyti www.zarasuose.lt kaip informacijos šaltinį ir naudoti aktyvią www.zarasuose.lt nuorodą.

Publikuojamų straipsnių autorių nuomonė gali nesutapti su redakcijos nuomone, tačiau yra kiek įmanoma tiksli ir neklaidinanti. Už pateiktos informacijos aktualumą ir tikslumą atsako jos pateikėjai, mūsų informacijos šaltiniai.

www.zarasuose.lt administracija neatsako už komentarus ir jų neredaguoja, tačiau pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi ar pažeidžia įstatymus. Už komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn.

Parašyti komentarą

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami Video

Taip pat skaitykite