DAROM EKSPERTĖ KOMENTUOJA: BEŠEIMININKĖS PADANGOS – NE MŪSŲ ATSAKOMYBĖ?

0
55
20170327 170558 resized

Organizaciją DAROM pasiekė vienos susirūpinusios Vilniaus miesto gyventojos laiškas apie prie Vilniaus rajone esančio Antežerių kaimo miškelį. Miškelis, kuriame vietos gyventojai galėtų pasivaikščioti, tapęs tikru sąvartynu, kuriame dominuoja padangų kalnai. Pakomentuoti šią situaciją ir jos prevencijos būdus sutiko Padangų importuotojų organizacijos direktorė, DAROM ekspertė, Danguolė Butkienė.

Kokios priežastys lemia, kad atsitinka taip, kaip Antežerio miškelyje?
Danguolė Butkienė: Šiuo atveju negalima kaltinti tik tų teršėjų, kurie meta padangų atliekas, kur pakliūva. Pastarieji tik nesuvokia, kad mokesčių pavidalu vis tiek turės sumokėti už tokių šiukšlynų tvarkymą ir sumokėti reikės kur kas brangiau.

Iš kur atsiranda tos padangos tame ar kitame miškelyje? Atsakymas paprastas – jas kažkas pardavė. Jau ketvirti metai Atliekų tvarkymo įstatymas padangų platintojams numato prievolę pardavimo vietoje rašytine forma instruktuoti vartotoją, kaip ir kur reikės palikti padangų atliekas, bei kas finansuos jų sutvarkymą. Už padangų atliekų tvarkymą vartotojas sumoka pardavėjui. Pardavėjas, nesuteikdamas privalomų instrukcijų, pasisavina vartotojo sumokėtas lėšas bei “paleidžia” savo parduodamus gaminius į miškelius, pakeles, paupius ir kur papuola. Tokie pardavėjai ne tik apgaudinėja savo pirkėjus, bet ir akiplėšiškai apiplėšinėja visus Lietuvos gyventojus.

Kaip galite pakomentuoti šį įvykį?
Danguolė Butkienė: Šis įvykis tikrai nėra retenybė, taip MES gyvename. Nesame savo krašto šeimininkai. Manome, kad mūsų namai yra tik tos sienos, už kurių mes gyvename, ar tik tas kiemas, kurį apsitvėrėme tvora, o viskas, kas už jų, yra ne mūsų, ir galima savo atliekas slėpti būtent ten. Juk kažkas „ten” turi tvarkytis. O tas kažkas esame MES. Laisvė, nepriklausomybė yra bereikšmiai, jeigu nesame šeimininkai, jeigu nesielgiame kaip šeimininkai.

Kaip to galima išvengti?
Danguolė Butkienė: Geriausia ir veiksmingiausia priemonė užkirsti kelią tokiems teršimo atvejams yra reiklus ir atsakingas vartotojas. Jei kiekvienas, įsigydamas padangas, nesvarbu naujas ar padėvėtas, reikalausime, kad būtų suteikta pardavėjui apmokėta paslauga nemokamai priduoti padangų atliekas, tai mesti jas bet kur tiesiog neliks prasmės.

Kol prekyba padangomis bus vykdoma nesilaikant įstatymų, tokių situacijų neišvengsime. Kiekviena padanga parduodama be instrukcijos, kas ja privalo pasirūpinti, po panaudojimo yra potenciali bešeimininkė padangos atlieka ir ateityje už jos sutvarkymą teks mokėti mums visiems.

Ką daryti, kur kreiptis turėtų žmonės sužinoję apie tokią vietą?
Danguolė Butkienė: Pastebėję nelegalų šiukšlyną, žmonės privalo kreiptis į komunalines paslaugas teikiančią įmonę ar informuoti savivaldybės atsakingus darbuotojus, ekologus. Užfiksavus konkrečius teršėjus, būtina informuoti Regioninį aplinkos apsaugos departamentą ar kreiptis bendruoju pagalbos telefonu 112.

Kokia dabartinė situacija Lietuvoje? Ar daug bešeimininkių padangų ir tokių šiukšlynų?
Danguolė Butkienė: Jau daug metų situacija Lietuvoje nei gerėja, nei blogėja, bešeimininkių padangų atliekų srautas, sakyčiau, yra stabilus. Gal tik bešeimininkių padangų atliekų dislokacijos vietos tampa labiau viešos, teršėjai renkasi vietas arčiau komunalinių atliekų konteinerių, aplink garažus, nesivargina vežti jas kažkur toli nuo gyvenamųjų zonų.

Ar akcija DAROM naudinga bešeimininkių padangų mažinimui mūsų šalyje?
Danguolė Butkienė: DAROM akcija – laisvų žmonių, savo šalies ŠEIMININKŲ akcija. Galbūt tie teršėjai ir šaiposi, kasmet palikdami Lietuvos gamtai užterštas vietas, bet DAROM vienija neabejingus žmones, kurie tvarkosi ir džiaugiasi švaresne aplinka. Sunku net įsivaizduoti, kaip tektų gyventi, jeigu nebūtų žmonių, vienijančių visuomenę tvarkytis. DAROM akcija ugdo kiekvieno pilietinę atsakomybę už savo šalies aplinką.

Padangų importuotojų organizacija finansuoja DAROM akcijos metu surinktų padangų atliekų tolimesnį sutvarkymą. 2015 metais buvo sutvarkytos 89 673 tonos, o 2016 metais jau 110,691 tonos.

Prisidėti prie bešeimininkių padangų mažinimo įvairiose vietose kviečiame balandžio 22 d., 10 val. per nacionalinę DAROM akciją.

Šiais metai akcija vyks balandžio 22 dieną, 10 valandą oficialiuose DAROM taškuose, esančiuose visoje Lietuvoje.

DAROM taškų žemėlapis bus paskelbtas balandžio 10 d. mesdarom.lt Taip pat DAROM taškų ieškokite savivaldybių internetiniuose puslapiuose. Būtent iš šių taškų bus išvežami raudoni DAROM maišai į sąvartynus akcijai pasibaigus.

Organizatoriai kviečia didesnes įmones bei organizacijas registruotis iš anksto: https://goo.gl/forms/PZVHdDpHekNeGRwB2. Tokiu būdu akcijos dieną bus galima tvarkingai suvaldyti dalyvių srautus.

Norintys prisidėti prie akcijos DAROM 2017 organizavimo: tapti DAROM regionų ar miestų koordinatoriais, patruliais ar draugais-rėmėjais, rašykite el.paštu: hr@mesdarom.lt.
Nuo balandžio mėnesio visuose didžiuosiuose prekybos centruose galėsite įsigyti DAROM šiukšlių maišus. Pirkdami šiuos maišus prisidėsite prie DAROM organizacijos iniciatyvų įgyvendinimo.

Sekite naujienas Mes Darom Facebook puslapyje, o visą reikalingą informaciją rasite www.mesdarom.lt.

DAROM ir GAMTA TAU PADĖKOS!
Autorė: Deimantė Tumkutė

*Draudžiama www.zarasuose.lt paskelbtą informaciją naudoti kitose žiniasklaidos priemonėse be raštiško ar žodinio administracijos sutikimo, o jei sutikimas buvo gautas, būtina nurodyti www.zarasuose.lt kaip informacijos šaltinį ir naudoti aktyvią www.zarasuose.lt nuorodą.

Publikuojamų straipsnių autorių nuomonė gali nesutapti su redakcijos nuomone, tačiau yra kiek įmanoma tiksli ir neklaidinanti. Už pateiktos informacijos aktualumą ir tikslumą atsako jos pateikėjai, mūsų informacijos šaltiniai.

www.zarasuose.lt administracija neatsako už komentarus ir jų neredaguoja, tačiau pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi ar pažeidžia įstatymus. Už komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn.

Parašyti komentarą

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami Video

Taip pat skaitykite