EMIGRACIJA – UŽ IR PRIEŠ

0
50
projekto dalyviai 2

„Pokalbiai apie emigraciją 2“ – tai Nacionalinės bibliotekos edukacinių renginių ciklas, kuriuo siekta plėsti mokinių žinias apie emigraciją, taip prisidedant prie jaunimo pilietiškumo ugdymo, tautinės savivokos puoselėjimo. Rudenį prasidėjusiame projekte dalyvavo penkių Utenos apskrities gimnazijų: Anykščių Jono Biliūno, Ignalinos, Molėtų, Utenos Dauniškio ir mūsų – „Ąžuolo“ gimnazijos mokinių komandos.

Veiklos prasidėjo nuo Vytauto Didžiojo universiteto Lietuvių išeivijos instituto mokslo darbuotojų Arūno Antanaičio ir dr. Giedriaus Janausko paskaitų apie lietuvių diasporos istoriją, kūrybinėse dirbtuvėse susipažino su sakytinės istorijos metodu ir mokėsi atlikti interviu, nes kiekvienas projekto dalyvis gavo užduotį parengti po du interviu su emigravusiais tautiečiais.

Kovo 8 d. įvyko pirmasis projekto dalyvių susitikimas Nacionalinėje bibliotekoje. Čia paskaitą skaitė istorikas prof. Egidijus Aleksandravičius. Po to gimnazistai kūrybinėse dirbtuvėse analizavo teigiamas ir neigiamas emigrantų patirtis, pilietiškumo ir tautiškumo reikšmę gyvenant Lietuvoje arba emigracijoje.

Balandžio 26 d. gimnazistai susitiko Molėtų gimnazijoje ir išbandė jėgas debatuose tema „Patriotiškumas yra svarbiau už pinigus?!“. Tai padėjo jiems pasiruošti baigiamojo renginio debatams, kurie jau gegužės 17 d. vyko Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje. Debatus „Emigracija – būtinybė?!“ UŽ ir PRIEŠ pozicijas gvildenusiems gimnazijų atstovams – ekspertams Linai Jamantaitei, Gabija Jegorovai, Darijai Žuravliovai ir Šarūnui Grigoniui moderavo Baltijos šalių advokatų kontorų grupės „Triniti“ verslo teisės advokatas Linas Sabaliauskas. Visi kiti projekto dalyviai turėjo galimybę klausytis, klausinėti, išsakyti savo poziciją.

Kaip pabrėžė projekto vadovė Jolanta Budriūnienė, „Pokalbiais apie emigraciją 2“ nenorėta nei sustabdyti, nei paskatinti emigracijos. Edukacinių renginių ciklo organizatoriai siekė, kad gimnazistai pagilintų žinias apie lietuvių emigracijos istoriją ir lietuvius pasaulyje, susidarytų argumentuotą nuomonę apie šį svarbų reiškinį ir sąmoningai priimtų sprendimą emigruoti arba likti Lietuvoje.

Antroje baigiamojo renginio dalyje užsienyje užaugęs muzikantas Jurgis Didžiulis projekto dalyviams pristatė savo dokumentinį filmą „ToBeLT. Kartu Amerikoje“. Filmo kūrėjai per muziką ir humorą kelia klausimą, ką šiandien reiškia būti lietuviu Amerikoje. Kas tie išeiviai – išdavikai ar savų atstumtieji? Kokia yra Lietuva už Atlanto?

Projektui pasibaigus, gimnazistų interviu su emigraciją patyrusiais Utenos krašto žmonėmis bus atiduoti saugoti Molėtų, Anykščių, Zarasų, Ignalinos ir Utenos viešosioms bibliotekoms. Be to, gimnazistų sukauptą medžiagą iš sociologinės perspektyvos analizuos Vytauto Didžiojo universiteto mokslininkai.

Džiaugiamės, galėję dalyvauti projekte, gvildenusiame šiandienai aktualias temas. Suburta mokytojos Nijolės Šiaučiūnienės mūsų gimnazistų komanda pagilino žinias apie lietuvių emigracijos istoriją ir lietuvius pasaulyje, išbandė jėgas debatuose, mokėsi argumentuoti ir priimti sprendimus. Už suteiktą galimybę dalyvauti visose projekto veiklose dėkojame mūsų direktoriui Rimantui Bikulčiui, Zarasų rajono savivaldybės administracijai, Švietimo ir kultūros skyriui, o už saugias keliones – Zarasų AP vairuotojams.

Janina Dobrovolskienė
Nuotraukos ir informacija projekto organizatorių

Jurgio Didžiulioemocinis užtaisas

Moderatorius ir Gabija

prieš emigracija

projekto dalyviai

*Draudžiama www.zarasuose.lt paskelbtą informaciją naudoti kitose žiniasklaidos priemonėse be raštiško ar žodinio administracijos sutikimo, o jei sutikimas buvo gautas, būtina nurodyti www.zarasuose.lt kaip informacijos šaltinį ir naudoti aktyvią www.zarasuose.lt nuorodą.

Publikuojamų straipsnių autorių nuomonė gali nesutapti su redakcijos nuomone, tačiau yra kiek įmanoma tiksli ir neklaidinanti. Už pateiktos informacijos aktualumą ir tikslumą atsako jos pateikėjai, mūsų informacijos šaltiniai.

www.zarasuose.lt administracija neatsako už komentarus ir jų neredaguoja, tačiau pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi ar pažeidžia įstatymus. Už komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn.

Parašyti komentarą

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami Video

Taip pat skaitykite