LIETUVOS PROFESIONALIŲ TEATRŲ FESTIVALIS ROKIŠKYJE KVIEČIA IEŠKOTI TEATRINIO GENO

0
76

Kasmetinis Lietuvos profesionalių teatrų festivalis „Vaidiname žemdirbiams“ šiemet švenčia 40 savo gyvavimo metų. Nuo kovo 24 d. iki balandžio 16 d. žiūrovai išvys dvi dešimtis spektaklių.

Festivalio vadovė, Rokiškio kultūros centro direktorė Vaiva Baltrūnaitė Kirstukienė teigia, kad Jubiliejiniais metais festivalio komanda išsikėlė iššūkį – Rokiškio krašte surasti užkoduotą teatrinį geną ir festivalio metu pradėti festivalio virsmo motyvą į teatrą atvedant ir jauną žmogų, kad festivalis sujungtų praėjusį ir ateinantį laiką.

Todėl neatsitiktinai festivalį pradeda intriguojantis kūrybinis duetas – Rokiškio krašto režisierė Neringa Danienė ir dramaturgas, režisierius, aktorius Aleksandr Špilevoj kuria spektaklį „Rokiškio genas“. Kodėl Rokiškyje išplito būtent teatro genas? Kas lėmė ir lemia jo dauginimąsi? Kuo jis svarbus miestui ir atskiram individui? Spektaklyje dalyvauja profesionalūs ir mėgėjai aktoriai, šokėjai, specialiai kuriama muzika, apšvietimas, scenoje persipina istorinė medžiaga ir šiuolaikinės technologijos. Tai tarytum žingsnis į naują profesionalių teatrų festivalio dešimtmetį.

Nuo pirmojo lietuviško spektaklio iki šių dienų pažinčių programėlės

Festivalio metu Nacionalinio Kauno dramos teatro spektaklis  ,,Kai mes būsim jauni“ (režisierius Aleksandr Špilevoj) gvildens laiko tematiką. „Visi žinome, kad laikas nuo gimimo iki mirties juda tiesiąja pirmyn. Kartais, kai prisimename vaizdus, praeities įvykius, laikas gali judėti atgal. Pagalvoju, kad yra teorija, jog pasaulis, laikas vystosi spirale ir senatve viskas nesibaigia, nes ratas apsisuks ir mes vėl būsime jauni. Aišku, tai vaizduotės žaidimas…“ – filosofuoja pjesės autorė Daiva Čepauskaitė.

 „Taško“ teatras pristatys legendinį spektaklį „Amerika pirtyje“. Pirmasis Lietuvoje viešai lietuvių kalba suvaidintas vienos dalies spektaklis pagal to paties pavadinimo Keturakio pjesę atgimsta po beveik 125 metų ir režisieriaus Valentino Masalskio rankose pavirsta muzikine komedija, kurioje gausu meistriškų vokalinių partijų ir improvizacijos.

Valstybinio Vilniaus mažojo teatro spektaklis „Tinder Dates“ sugrąžins į šių dienų aktualijas ir kaip reiškinį analizuos itin populiarią „Tinder“ pažinčių programėlę. Pagal Gabrielės Labanauskaitės pjesę pastatytas darbas – savotiškas socialinis tyrimas, o pagrindinė spektaklio tema, žinoma, yra meilė: kaip ją rasti ir ką mes apskritai vadiname meile šiais laikais; kaip ir kada mylėti, kai visi esame tokie užimti, skubam, lekiam, daugybę laiko skiriame savirealizacijai, karjerai, darbui, o jausmus paliekame nuošalyje, atidėliojam?

Apie meilę kalbės ir Juozo Miltinio dramos teatro „Feromonai“, norvegų kilmės choreografo Jo Strømgren darbas. Kvazi–filosofinė melodrama apie meilę unikali savo forma: ji pastatyta remiantis

„photo drama“ – žanru, interneto eros pradžioje buvusiu ypač populiaria moterų žurnalų rubrika.

Festivalio lankytojai turės galimybę išvysti ir premjerinių darbų – tai prancūzų režisieriaus Didier Girauldon ir Klaipėdos jaunimo teatro draminis spektaklis „Būti Alisa“ pagal kultinio Lewis Carroll kūrinio „Alisa Stebuklų šalyje“ motyvus.

Lėlių opera ir istorijos apie tamsą ir šviesą – jaunajam žiūrovui

Dar viena festivalio tradicija – dėmesys mažiesiems žiūrovams: šiais metais jiems skirti 6 spektakliai. Tarp jų – ir žiūrovų širdis pavergęs, ne vieną apdovanojimą „Vaidiname žemdirbiams“ festivalyje pelnęs, legenda tapęs, naujai atgimęs „Keistuolių teatro“ spektaklis „Jonas Kareivis“.

Klaipėdos lėlių teatras vilios į „tamsos žaidimų aikštelę“, kurioje asociatyvūs vaizdo ir garso paveikslai, žaismingai keliantys klausimus apie baimę ir drąsą. 2023 m. šviesos ir materijų spektaklis „Tunelis“ pelnė „Auksinį scenos kryžių“ spektaklio vaikams ir jaunimui kategorijoje. Festivalyje išvysime net Lėlių operą vaikams ir visai šeimai „Mažylis ir Karlsonas, kuris gyvena ant stogo“ (Kauno valstybinis lėlių teatras).

Šiuolaikinio šokio profesionalai ir išskirtinė premjera

Vilniaus miesto šokio teatro Low Air spektaklis „Me two / Savoj Krūvoj“ gimė iš Low Air mokyklos mokinių ir trupės choreografų noro sukurti spektaklį ir kalbėti apie jų (paauglių) pasaulį – ne suaugusiojo, o paauglių kalba.

Choreografė Birutė Letukaitė, inspiruota vaizdo ir garso menininko iš Japonijos Tatsuru Arai, sukūrė šokio spektaklį „Sodas 4.12°“. Šiame Kauno šokio teatro „Aura“ pasirodyme per gėlių ornamentiką skleidžiasi žmonijos išgyvenimai ir patirtys. Ūkų dariniai virsta planetomis, scena – kosmoso platybėmis, o sodas pražysta šokėjų kūnais ir vizualizacijomis.

Anželikos Cholinos šokio teatras premjeriniu spektakliu „Jaunystė“ uždarys festivalį.  Šio spektaklio centrinė teminė ašis – ne visada paprasti tėvų ir vaikų santykiai, o spektaklyje pirmą kartą susipynė net trys šokio žanrai: klasikinis baletas, šiuolaikinis-modernus šokis ir gatvės šokiai. Taip pat, pirmą kartą A|CH teatro istorijoje vienoje scenoje vaidmenis kuria žinomi, patyrę scenos meno meistrai, baleto solistai, aktoriai, šokėjai ir 13-16 metų vaikai, gabiausieji baleto, šokio ir vaidybos meno mokyklų mokiniai.

Jubiliejinis festivalis žada įkvėpimą, atradimus ir aktyvų dialogą su žiūrovais. Ar festivaliui pakanka pristatyti įdomiausius šiuolaikinius kūrinius, ar jo genetiniame kode vis dėlto būtina transformacija – tai festivalio intriga.

Daugiau informacijos:

https://www.rokiskiokc.lt/produktas/renginiai/artimiausi-renginiai/40-asis-Lietuvos-profesionaliu-teatru-festivalis-VAIDINAME-ZEMDIRBIAMS/

Bilietai į festivalį:

www.ticketmarket.lt

www.bilietai.lt

www.tiketa.lt

Rokiškio kultūros centro kasoje antradieniais–penktadieniais 16.00–18.00 val. ir 1 val. prieš renginį (Tel.: +370 673 27382)

Festivalio vadovė Vaiva Baltrūnaitė Kirstukienė

Tel. +370 674 92427 

El. p.: direktorerkc@gmail.com

*Draudžiama www.zarasuose.lt paskelbtą informaciją naudoti kitose žiniasklaidos priemonėse be raštiško ar žodinio administracijos sutikimo, o jei sutikimas buvo gautas, būtina nurodyti www.zarasuose.lt kaip informacijos šaltinį ir naudoti aktyvią www.zarasuose.lt nuorodą.

Publikuojamų straipsnių autorių nuomonė gali nesutapti su redakcijos nuomone, tačiau yra kiek įmanoma tiksli ir neklaidinanti. Už pateiktos informacijos aktualumą ir tikslumą atsako jos pateikėjai, mūsų informacijos šaltiniai.

www.zarasuose.lt administracija neatsako už komentarus ir jų neredaguoja, tačiau pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi ar pažeidžia įstatymus. Už komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn.

Parašyti komentarą

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami Video

Taip pat skaitykite