Legioneliozė nėra dažna liga. Tyrimų metu nustatyta, kad tik iki 5 proc. užsikrėtusiųjų ja suserga, tačiau pasitaiko ir mirties atvejų, jų pastaruoju metu registruota Vilniuje. Legionelioze daugiau serga vyresnio amžiaus asmenys, dažniau – vyrai.
Legioneliozė – ūminė užkrečiamoji liga, kurią dažniausiai sukelia Legionella pneumophila bakterijos. Žmogus minėtomis bakterijomis užsikrečia aerogeniniu būdu, įkvepiant aerozolio (smulkių lašelių), kuriame yra ligos sukėlėjų. Legionelioze neužsikrečiama geriant ar maisto ruošimui vartojant užkrėstą vandenį, neužsikrečiama nuo sergančio asmens. Legioneliozė pasireiškia ūminės pneumonijos ar ūminės respiracinės ligos klinikiniais sindromais.
Nedideli legionelių kiekiai randami natūralioje aplinkoje: upių ir ežerų vandenyje, dirvožemyje, didesni kiekiai – visuomeninės ir gamybinės paskirties objektų karšto ir šalto vandens sistemose. Šiose sistemose nusėdęs dumblas, rūdys pagerina sąlygas legionelėms daugintis. Daugėjant oro kondicionavimo, įvairių vandens baseinų, sūkurinių vonių bei kitos vandens įrangos buityje, didėja galimybė legionelėms plisti. Legionelės gali daugintis karšto ir šalto vandens talpyklose, šiltame vandenyje (palankiausia vandens temperatūra joms daugintis 20-45°C); vamzdžiuose, kuriais silpnai ar visai neteka vanduo, apnašomis padengtuose vamzdžiuose, dušuose ir čiaupuose.
Svarbiausia profilaktinė priemonė – tinkamas vandens temperatūros režimo palaikymas. Legioneliozės profilaktikai svarbu taikyti priemones, stabdančias legionelių dauginimąsi: palaikyti karšto vandens temperatūrą 50-60ºC ribose; šalto vandens temperatūra turi būti ne didesnė nei 20ºC; neleisti vandeniui užsistovėti; tinkamai valyti vandens sistemas, kad nesusidarytų nuosėdos; reguliariai valyti dušus, dušų galvutes, vandens čiaupus. ne rečiau kaip 2 kartus per metus valyti ir dezinfekuoti aušinimo bokštus ir vamzdžius oro kondicionavimo sistemose; valyti ir dezinfekuoti vandens šildytuvus, vandens filtrus; po vandens šildytuvų remonto ir prieš šildymo sezoną dezinfekuoti karšto vandens sistemas ir kt. Norint sunaikinti legioneles taikomos šios priemones: padidinti karšto vandens temperatūrą iki 660C visoje vandens sistemoje ir ją išlaikyti 25 min. Po to, ne trumpiau kaip 5 min. plauti visus sistemos išleidimo vamzdžius, atsukus visus čiaupus. Įspėti vartojančius karštą vandenį, kad nenusiplikytų. Jeigu karšto vandens tiekimo sistemoje mažesnes negu 50 laipsnių temperatūras būtina taikyti termošoką.
Rekomendacijos, kaip reikia prižiūrėti karšto vandens sistemas:
1. Palaikyti aukštesnę nei +50 o C temperatūrą karšto vandens sistemoje.
2. Išvengti taršos dėl stovinčio vandens.
3. Dezinfekuoti vandenį karščiu. Terminio „šoko” metu +66 o C karšto vandens temperatūra turi būti palaikomai toliausiai nuo vandens šildytuvo nutolusiuose čiaupuose. Todėl vandens šildytuve temperatūra turi būti pakelta iki +70-80 o C (priklauso nuo karšto vandens vamzdyno ilgio) ir ne trumpiau kaip 25 min., po to iš kiekvieno čiaupo +66 o C temperatūros vanduo turi būti nuleidžiamas ne trumpiau kaip 5 min.
4. Atlikti cheminį vandens nukenksminimą, jei terminis “šokas” buvo neefektyvus arba nėra galimybės jo atlikti.
5. Išvalyti, ir dezinfekuoti visus vandens čiaupus.
6. Reguliariai kontroliuoti vandens sistemos saugą.
7. Įsirengti saugias vandens sistemas.
Virginija Zujevienė
Nacionalinio visuomenės sveikatos centro
Utenos departamento Zarasų skyriaus
vyresnioji specialistė
(8 385) 52 062
el.p.virginija.zujeviene@nvsc.lt
*Draudžiama www.zarasuose.lt paskelbtą informaciją naudoti kitose žiniasklaidos priemonėse be raštiško ar žodinio administracijos sutikimo, o jei sutikimas buvo gautas, būtina nurodyti www.zarasuose.lt kaip informacijos šaltinį ir naudoti aktyvią www.zarasuose.lt nuorodą. Publikuojamų straipsnių autorių nuomonė gali nesutapti su redakcijos nuomone, tačiau yra kiek įmanoma tiksli ir neklaidinanti. Už pateiktos informacijos aktualumą ir tikslumą atsako jos pateikėjai, mūsų informacijos šaltiniai. www.zarasuose.lt administracija neatsako už komentarus ir jų neredaguoja, tačiau pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi ar pažeidžia įstatymus. Už komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn.